Tropheus bemba

Jiste se tady najde někdo kdo mi poradi. Mam hejno bemb 42kusu jsou 18-15mesicu stare,ziji v nadrzi 400L jsou v super kondyci docela se i často trou ale po 6-8 dnech to asi sežerou.Jsou ještě mlade? Vodu menim po 7dnech ulku nadrze ,teplota je 26-27 nikdy ne vic nebo min. Ph mam kolem 7_8. Dekuji za vase rady Milan

milanteplice

6.4.2014 2:48

rok a pul staré Bemby by už měly něco odchovat. Bemby většinou nosí dobře. je několik možných příčin: 1) v Teplicích je poměrně měkká voda, jikry se nemusí správně vyvíjet, zkusit přidávat jedlou sodu, jestli to už děláš, tak jí zkusit přidávat víc, změřit si tvrdost vody a případně jí ještě navýšit něčím na principu sera mineral salt, která je ale dost drahá. možná bude stačit ta jedlá soda. 2) ryby jsou skutečně ještě mladé a časem se to naučí. 3) nevíš, jak byly odchovány jako mladé? jestli to jsou produkty časného vyklepání, tak se to nemusí naučit nikdy. 4) přijímají hned po výtěru potravu? pokud jo, tak se to budou učit dlouho. 5) pokud ne, tak to vypadá na tu vodu 6) možná neplodný samec, ale to je málo pravděpodobné, pokud se to nebude nějak lepšit, tak potom zkusit separovat ty, kteří se třou a nechat to na jiných.

Martin_Parizek
7.4.2014 2:06

Dekuji Martine moje bemby pochazeji z kvalitního chovu od pana Pecinky a 2O kusu od člověka který je neviklepava ,rybky po viteru nosi a potravu neprijimaji po dobu tech 6-8dni sodu pridavam a jednou mi Tomas Kratochvil poradil at davam horkou sul a ja ji davam do tet při kazde vimene ted mi asi reknete ze jsem vul.

milanteplice
7.4.2014 10:36

proč?:-)) ne, to se občas stává, ryby se prostě někdy chovají divně... nechal bych tomu ještě nějaký čas. podle popisu to spíše vypadá na špatný vývoj jiker, ale fakt těžko říct. Možná bych zkusil odebrat jikry ten 7 den, to už jsou na nich patrné známky vývoje nebo naopak nevývoje:-) a uplně nakonec bych zkoušel měnit ty samce.

Martin_Parizek
7.4.2014 10:39

a ještě bych si zkusil naměřit parametry vody v akváriu- to je Ph, celková a uhličitanová tvrdost a jestli nějak v průběhu vývinu výrazně nekolísají.

Martin_Parizek
7.4.2014 11:21

No jsem z toho jelen. Samce tam mam ctyri kreri jsou takovi dominantnejsi a ty se také stridave trou. Zmerim tvrdos vody no a pak ,leda ten Sera mineral. Nekde jse cetl odlovi nosíci samice ale to semi nechce.To hejno je super bez nejakych problemu ,jsou zrave,vecne akcnci as teda nato treni a to je asi dost zasadni proble.

milanteplice
8.4.2014 0:45

Zdelite mi panove někdo spravne hodnoty vody pro Tropheusi mel jsem dojem ze vse znam ale me bemby me skoli přitom ikoli odchovavam v pohode.Chtel bych radu od pana Krauta propme je ten pan opravdu solidni odbornik.

milanteplice
8.4.2014 16:56

správné hodnoty vody najdeš na netu:-), jinak je to normální, člověk si už myslí, že už tomu rozumí a že na všechno přišel, ale ono se vždycky objeví něco nového:-) dej tomu ještě čas, jestli odchováváš Ikoly, tak by i u bemb neměl být problém.

Martin_Parizek
8.4.2014 17:46

souhlas, dejte jim milane jeste cas, Tomas

Troph3us
9.4.2014 0:19

Vsem moc dekuji.

milanteplice
14.4.2014 11:58

Pro milan teplice: omlouvám se za tak opožděnou odpověď, původně jsem se vyjadřovat ani nechtěl, ale dojalo, že jste za rady poděkoval, což tady dokáže tak 5% lidí. K vašemu problému bych uvedl jen to, že pokud množíte Ikoly, tak u vašich Bemb určitě nebude problém v chemickém složení vody. I já si myslím, že se jedná o relativně mladé a nezkušené samičky a že se to je musí naučit. Pokud by se tak nestalo po dalším půl roce, navrhoval bych vyměnit dominantního samce (odstranit ho nebo z nádrže). Je obvyklé, že se samičky v akváriu třou pouze s jedním nebo dvěma dominantními samci a výjimečných případech se může stát, že by nebyl dostatečně plodný. Případy jsou to ale skutečně dost výjimečné.

Miroslav Kraut
14.4.2014 12:00

Využívám ještě tohoto vlákna k tomu abych dal na vědomí, že jsem se rozhodl své příspěvky sem utlumit na minimum. Vede mne k tomu hlavně nedostatek času, ale především sestupná úroveň tohoto webu, která se datuje od příchodu hr. Kupodivu mne ale k tomuto rozhodnutí nepřivedly jeho neustálé invektivy za hranicí slušnosti, které obvykle ani nečtu, ale zmínka jiného přispívatele s poznámkou o mé publikační činnosti. Činím tedy se zpožděním to, co jiní, chytřejší, učinili už před časem a stáhli své příspěvky, kvůli nechuti být neustále napadáni a zesměšňování tímto zakomplexovaným individuem (myšleno hr). Využiji tedy ještě tohoto vlákna i k tomu abych předal (jen tomu kdo bude chtít:-) a zrekapituloval posledních pár stručných rad k rybám, které patří k mým nejoblíbenějším a i tady asi nejvíce diskutovaným, tedy k tropheusům, protože mi hodně leží na srdci aby se jim v akváriích dařilo. Své OSOBNÍ ZKUŠENOSTI bych shrnul do několika základních bodů. 1. Nezakládejte si akvárium k chovu těchto ryb podle návodu článku na titulní straně tohoto webu, uškodíte svým rybám. Berte víc ohled na potřeby svých ryb než na své představy. Akvárium nikdy nebude svými podmínkami výsekem jezera, ale vždy bude ubohou nepřirozenou loužičkou, ve které se snažíme svým svěřencům poskytnout co nejlepší podmínky. Nepřeplňujte akvárium pro tropheuse příliš kameny, umělými 3D pozadími, kořeny a podobnými dekoracemi. Naopak používejte u nich rostliny, které vám pomohou v čištění vody a mohou tvořit přirozené úkrytové zóny pro slabší ryby nebo pro mláďata. Nechávejte v akváriu velké zcela volné klidové zóny. 2. Používejte na dno jemný přírodní plavený říční písek přirozené barvy, nepoužívejte v akváriu velmi tmavé kameny nebo velmi tmavá pozadí, tapety apod. Kameny používejte s vysokým podílem vápence, mramor, vápenec, opuka apod.

Miroslav Kraut
14.4.2014 12:02

3. Poskytněte tropheusům vhodnou teplotu vody a neposlouchejte hloupé rady o dostatečné nízké teplotě např. 24st C. V nejnovější knize p. Koningse z roku 2013 jsou uvedeny teploty vody v jezeře ve vrstvách, ve kterých žijí tropheusové, v rozmezí 25,5 – 27,7st C. V nízké teplotě probíhá u těchto ryb pomaleji trávení potravy a celkový metabolismus, což je u ryb s dlouhým střevním traktem velmi problematické. 4. Nekrmte své ryby nevhodnou masitou stravou (např. patentky) s odůvodněním, že jim chutná a že se s ní setkávají i v jezeře. Toto tvrzení je hloupé a zavádějící. V akváriu nemůžete k této potravě poskytnout svým rybám dostatečné množství přirozené řasy a dalších „jalových“ balastních látek. Nejvhodnější je jejich krmení vločkovou potravou se „zelenou“ složkou, Na trhu je jí dostatek od renomovaných výrobců, kteří nejsou amatéři. Je naprosto zbytečné tropheusy krmit krmivy nadměrně dotovanými barvivy. Nedokonalé zbarvení tropheusů v akváriu nemá z 90% na svědomí nevhodná potrava, ale nevhodné sociální podmínky hejna, nevhodná stará voda a nevhodné osvětlení. 5. Nejdůležitějším faktorem pro chov tropheusů je kvalita vody a pak sociální složení hejna. Ani zde nelze kopírovat podmínky z jezera a je nutné (respektive já doporučuji) je chovat v nádrži v mnohem hustší populaci, kde se tříští jejich vrozená teritorialita. Pokud to není prostorově nutné, neodstraňujte z hejn „přebytečné“ samce. Osobně doporučuji hustotu 1 ryba na 10 litrů vody. 6. Neopájejte se představou že drahý filtr s několika komorami relativně malého objemu naplněný speciálními médii vám vyčistí vodu výrazně lépe, než „obyčejný“ matracový s výkonným čerpadlem. Podstatná je dostatečná velikost matrací a dostatečné množství rozpuštěného kyslíku ve vodě. Za těchto podmínek probíhá nitrifikační činnost v obou typech filtrů velmi podobně a dostatečně. Denitrifikační činnost běžných (i drahých) kbelíkových externích filtrů je velmi nízká a pro podmínky v nádrži s tropheusy zcela nedostatečná. Jedinou efektivní metodou v běžných podmínkách, jak odstraňovat z vody dusíkaté látky na co nejnižší úroveň, je její pravidelná částečná výměna, za vodu čerstvou odchlorovanou. Podle svých zkušeností doporučuji 2/3 až 3/4. Optimem by samozřejmě byla nádrž průtoková, kterou si ale může bohužel dovolit jen velmi málo chovatelů.

Miroslav Kraut
14.4.2014 12:03

7. Pečujte o svou nádrž s tropheusy svědomitě a pravidelně a finanční prostředky raději vynaložte na kvalitní ryby a výměnu vody než na zbytečně drahé (a mnohdy zbytečné) technické vybavení a „speciální“ krmiva. Jedině tak předejdete častým onemocněním „sociálním střevním“ onemocněním, která jsou u těchto ryby bohužel velmi častá. Léčení je pak nutné provádět ihned při prvních sebemenších projevech onemocnění nebo netypického chování. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se mi toto poměrně uspokojivě až v posledních několika málo letech, kdy jsem si jen znovu potvrdil, že všechno souvisí se vším, že chyby děláme všichni a že u tropheusů bohužel téměř nic neplatí zcela a jednoznačně stejně. Závěrem bych se rozloučil pár fotkami mých milovaných tropheusů, které u mě v současné době plavou. Mějte se zatím pěkně a ať se vašim tropheusům daří.

Miroslav Kraut
14.4.2014 12:04

Helno mých milovaných WF Masew.....

Miroslav Kraut
14.4.2014 12:07

Tropheus spec. red (?) Ilangi...kde jsem svých původních 20 WF kusů doplnil o dalších 30 WF kusů...tedy geneticky myslím ještě o něco zkvalitnil...

Miroslav Kraut
14.4.2014 12:08

.....můj nový import....T. moorii Red Rainbow WF...ryby jsou z lokality Kasanga...

Miroslav Kraut
14.4.2014 12:13

....a poslední můj nový nákup....bazénovky z Burundi T. duboisi Star Dust pod tímto obchodním označením se skrývají duboisi s netypicky zbarvenými mláďaty. ta jsou o něco více zdobena bílým znaky a vypadají docela atraktivně. Jak budou ryby zbarvené v dospělosti nevím a zatím ani to, jak a z čeho (z jaké původní geografické rasy) je v Burundi vyšlechtili. Jejich pruhy jsou v dospělosti údajně víc do žluta než do bíla, ale uvidíme, teprve se přebarvují a snad bude z čeho vybírat, mám jich jen 50 kusů :-)). Hezké dny všem

Miroslav Kraut
14.4.2014 15:28

MK: ty Ilangi vypadají vedle těch Kasang jako chudší příbuzný:-))

Martin_Parizek
14.4.2014 15:48

ještě k těm bembám- začali mi ted nosit moje WF Bemby, asi 8 samic a další se na to chystají. i samice ve velikosti ca 8 cm, nosí jak tlamovci nosit mají, nežerou, po týdnu začínají opatrně přijímat potravu, vaky stále plné, radost se na to dívat. Nevím, jak stará může být přírodní ryba v 8 cm. naproti tomu mám F1 maswy, ze dvou renomovaných zdrojů, docela velké hejno:-), ryby starší (3 roky) a mladší,ca 1,5 roku. Diametrální rozdíl od wf Bemb, všechny samice po vytření okamžitě žerou, nosí plné tlamky vzduchu, a ve finále mají třeba 3 malé, což je na plně vzrostlou rybu poměrně málo. Nebo taky třeba 8, ale stále to je vzduchotechnička:-) Jak je to možné, že je tak velký rozdíl mezi WF rybou a F1 rybou? Při tom odchovu v akvárku prostě musí být něco špatně. Není přeci normální, aby se samice učila nosit např 4 roky, to by moc genetické informace v přírodě nepředala... To je jak u těch wf Ilang, co také nedonášejí, jak se řešilo s marinem v tématu vedle.

Martin_Parizek
14.4.2014 15:53

K 11: škoda, i když Vás chápu.

St.
14.4.2014 16:13

k 17 tyhle duboisi jsem již kdysi choval a v mladistvém zbarvení jsou nádherý. Označují jako Stardust, což je hvězdný prach. Bohužel rodiče nejsou nic moc a mají pruhy bílé. Počet potomstva je spíše menší a zbarvení bývá nevyrovnané. Zajímavé je, že jsem podobné ryby viděl před více než 25 lety v Berlíně v akvaristice. HD

hynek dařbujan
14.4.2014 17:37

Mirku to mně mrzí že jste se nechal otrávit.Vždy jsem si rád přečetl Vaše rady,podložené dlouholetými zkušenostmi s chovem.Doma používám Váš model chovu Trops a nemám u ryb naprosto žádný problém.Takže díky a doufám,že když se nějaký ten problém vyskytne tak se na Vás budu moci obrátit o radu třeba na mail.

petrikza
15.4.2014 20:10

Mirku i mě strašně mrzí že už sem nebudeš tak hojně psátr jako tomu bylo doposud. Kdyš přestaneš lhát a neustále napadat a zesměšňovat některé zdejší přispivatele a budeš psát jen k tématu o rybách, tak to bude fajn. Kdybys občas napsal hroznou hovadinu a potom se z toho snažil za pomoci urážek, jak jsou ostaní nechápaví a podobně vykriutit, tak by tady byl opravdovej klid. Každopádně dokud si tady budeš vyplakávat očička a hrát slabším jedincům na city, že se opět a znovu loučíš :-))))) Tak mě nezbyde než ti napsat, že si trapnej chudák a manypulátor a ti jenž ti odpovídají a smutní nad tvou abysencí zde, tak jsou naivní patolízalové. Tolik ke kauze, chudínka Kraut opouští po 101. tyto stránky, od hr-ubiána. Doufám, že jsem vás ostatní moc neurazil, abych zde nakonec nepřispíval sám. Mirku neopouštěj nás.....

hr:-)
15.4.2014 20:53

Tak to musim napsat.... ja ilangi.... tmave pozadi , cerne kameny, bily pisek, zadne kytky... ajajaj .... mam je rok bez umrti ale asi jsem neco podcenil... malo ctu.... ale předělávat to nebudu...

jenista
15.4.2014 21:43

jenista: a ty Ilangi tam sou vidět?.-))

Martin_Parizek
15.4.2014 22:41

Pane Kraut, vždy jste mně vyvracel mé tvrzení, že tropheusové nejsou ryby vhodné pro začátečníky. A nyní napíšete toto: Pečujte o svou nádrž s tropheusy svědomitě a pravidelně a finanční prostředky raději vynaložte na kvalitní ryby a výměnu vody než na zbytečně drahé (a mnohdy zbytečné) technické vybavení a „speciální“ krmiva. Jedině tak předejdete častým onemocněním „sociálním střevním“ onemocněním, která jsou u těchto ryby bohužel velmi častá. Léčení je pak nutné provádět ihned při prvních sebemenších projevech onemocnění nebo netypického chování. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se mi toto poměrně uspokojivě až v posledních několika málo letech, kdy jsem si jen znovu potvrdil, že všechno souvisí se vším, že chyby děláme všichni a že u tropheusů bohužel téměř nic neplatí zcela a jednoznačně stejně. Musím s vašim tvrzením souhlasit. Trops jsou ryby, které neodpouští chyby a těch dělají začátečníci poměrně dost. Každou chvíli se v diskusi objeví někdo, kdo má z těmito rybami problémy. Jak říká hr, chce to drobátko studovat a až poté pořídit ryby a to platí nejen pro tropheuse.

dubici
16.4.2014 1:19

Moc dekoji panu Krautovi za jeho rady. A zaroven vas budu opet otravovat o radu. Me hejno bemb cini 42 kusu ted kupuji dospele Dubojse 10 kusu 2,5 roku stare je mozne je chovat ve spolecne nadrzi o obemu 500l

milanteplice
22.4.2014 18:44

Já tedy z těch Tropheus dubois Startdust na větvi moc nejsem. http://www.cichlid.sk/clanok-361/tropheus-dubois-startdust/

RUMburak123
25.4.2014 5:53

Ty Duboisi opravdu bída. Žluté nejsou vůbec o pruhu ani nemluvě. Pan Dařbuján má pravdu. Pochybuji, že by měl pan Fuljer nestandardní ryby.

Pepan
25.4.2014 8:05

Pepane ty jsi asi věštec nebo odkud jsi tu přivandroval. Ty jsi byl u Imra aby jsi mohl zde napsat to co jsi napsal??? Kdyby jsi tam viděl ryby tak ti spadnou trencle ty jojo. To co tu dal Rumba jsem taky nepochopil??? Běžte už do řiti s těmi vašimi klabonosáky.Osobně jsem viděl Bemby u Imra a byli nádherní.Nic co by se vymykalo normálu. Zdar chytráci.

pietro
25.4.2014 8:17

Pepánku tu máš ochutnávku a pak můžeš na někoho něco napsat: http://www.youtube.com/watch?v=FpJ-QRTdF24 http://www.cichlid.sk/clanok-343/tropheus-dubois-maswa/

pietro
25.4.2014 8:56

Jen aby nedošlo k omylu.Řešíme zde dvě odlišné ryby. Tropheus dubois Startdust Imro nechová.Tyto ryby byli dovezeny pro jednoho zákazníka. Omlouvám se za unáhlenou reakci.

pietro
25.4.2014 10:11

Nejhorší na tom je,že všichni mají dojem,že Duboisi musí mít žlutý pruh,bohužel tak to není.Duboisi je i s čistě bílým pruhem a je to furt Duboisi:-))to,že z toho někdo není unešený ještě neznamená,že je to špatně,že Rumbajz?Hodnotit ryby jen podle toho jestli se prodají není dobré měřítko:-))

miran
25.4.2014 10:18

Pietro vaše reakce jsou opravdu unáhlené. Evidentně Vás tyto ryby nezajímají. Nechápu proč se tedy zapojujete.

Pepan
25.4.2014 10:27

miran: normální akvarista chce mít doma ryby, na který je radost koukat, a duboisky se žlutým pruhem jsou prostě hezčí:-))

Martin_Parizek
25.4.2014 10:44

Nevím,kdo jaké má měřítko vkusu,ale Maswa je konzumní produkt trendu.Duboisi je stálice Tropheusu a je jedno jestli je to Kigoma,Karilani,Bemba.Já osobně to tak beru.Před 30lety bych před tebe dal 3litrovou sklinku od okurek a byla by v ní obyčejná Kigoma a lapal by si stejně po vzduchu jako ona.-))takže neříkej,že ostatní Duboisi jsou škaredé,tohle si ty ryby fakt nezaslouží.

miran
25.4.2014 11:18

Nelapal, mně se nikdy nijak zvláště nelíbily:-)) a nikdy sem je proto nechoval, to sem tu několikrát psal-mají plesnivý hlavy:-) Jako koketoval jsem s tím párkrát-to sem viděl docela hezký žlutopruhý duboisy na výstavě v agitačním středisku národní fronty v praze na budějovický. Pak zase dlouho dlouho nic:-), někdy před 15 lety jsem viděl docela hezký maswy u Lagrona, ale už byly prodaný. A pak až konečně hezký ryby u HD, někdy před šesti lety? To sem si řek, že sou fakt docela hezký. A voni fakt docela sou:-)Takže je konečně mám taky, po těch 30 letech:-).

Martin_Parizek
25.4.2014 11:23

Ty zase kecáš,jako každej Pražák:-))

miran
25.4.2014 11:28

hele, chachčo, sem starší jak ty a docela pamatuju:-) a co je psáno, to je dáno, taková A+I by to našla hned:-)

Martin_Parizek
25.4.2014 11:37

tak sem si dal tu práci: třeba vloženo: 18.10.2013 17:09 č.5726 007: jak se již výše zminuje kolega hr, ryby přemístené z transpotních sáčků do kyblíku za účelem aklimatizace, stresované prostě jsou:-) btw. ta modrá hlava mě u duboisek přišla vždycky tak jako plesnivá, zvláště u starých ryb, proto sem je nikdy nechoval. Martin_Parizek, parizek.m@seznam.cz he?:-)

Martin_Parizek
25.4.2014 13:12

vůbec nejde o nějakou plesnivou hlavu,ale o rybu celkově.o moc starší nejsi tak se tu neprs:-))

miran
25.4.2014 13:55

pravda, k prsení to moc není:-)) ale vyhrabal sem další tří svý příspěvky o tom, že duboisy moc nemusím:-) když sem viděl prvně mladý rybky, tak sem z nich byl na větvi, ale pak sem viděl dospělý a ne:-) zato s tím žlutým pruhem už bodujou mnohem víc. ale uznávám, o rybách se nemá mluvit, že jsou ošklivé nebo nic moc, ony za to nemůžou, prostě tak narostly.

Martin_Parizek
25.4.2014 14:24

miran: Přikláním se k názoru Martina. Mám radši u Duboisů žlutou barvu. Myslím, že je každého věc co chová a co se mu líbí. Jsou lidé co naopak žluté Duboisi nechtějí. Nikdy se nezavděčíme všem. :) Na druhou stranu proč ty chováš ,,Swedy´´ a ne ,, obyčejné´´ Hongi? Jak k tomu ty ryby přijdou? Jsou ošklivější? Řekl bych, že jsou lukrativnější pro lidi a v neposlední řadě jich více prodáš.:) O ceně se ani zmiňovat nebudu.:) Tak kdo tady hodnotí ryby podle trhu? :D Hezký den všem. :)

RUMburak123
25.4.2014 14:47

Rumburaku,přečti si začátek mé odpovědi č.36 a buď v klidu.Co se týče co je pro koho lukrativnější je spojeno se začátkem mé odpovědi č.36 a srovnávat Sweden s Maswou je trochu malomyslné,i když je prodávám za více než ty Maswy,což je kupodivu ve srovnání Malawi a Tanganika zarážející a k zamyšlení.Pro mě bude Duboisi vždycky parádní ryba a barva pruhu v tom hrát roli nebude,ale celkový výzor ryby je důležitější.

miran
25.4.2014 14:56

miran: reagoval jsem na odpověď č.33. Tam si měl rýpavé kecy.:) Na to proč máš ,,Swedy´´ a ne ,, obyčejné´´ Hongi si neodpověděl. Mě tvoje odpověď stačí. :)

RUMburak123
25.4.2014 15:11

Sweden mám proto,že se mi líbí daleko více než obyč hongi a chtěl sem mít něco jiného než tu normálně v té době plavalo.Co se týče nějaké lukrativnosti tak jsi vedle jak ta jedle,protože je prodávám za tolik,že si je tuzemský zákazník,až na světlé vyjímky nekoupí.Vše co vychovám udám mimo čr a není toho moc,protože takový Spilonotus nebo Milomo je daleko větší tahák.

miran
25.4.2014 15:24

Takže zisk v tom hraje také roli. :)Hezkou rybu si koupí lidé i tady. Zrovna je to tak s Duboisi. Většina lidí dává přednost rybám s hezkým pruhem a žlutou barvou. Psal jsem svůj názor na Stardust za sebe. Nikomu ho nevnucuji. :)

RUMburak123
25.4.2014 15:50

myslíš ten názor,že tu dáš odkaz na cizí web a k tomu napíšeš,že z nich nejsi unešen?to není nic moc hezkého a svůj názor můžeš vyjádřit profesionálněji,třebaže napíšeš-takhle vypadá varianta Star dust.Co se týče zisku z ryb,Tomíku nebudu to tu rozvádět,protože to sem nepatří a myslím,že by si z toho nemusel být dvakrát veselý.

miran
25.4.2014 16:41

S tím si Mirku hlavu nelámej. Nejsem závistivý člověk. Kolik si z nich vymačkal je mi docela jedno. Jsem rád, že jsi úspěšný a přeji ti to. Pro mě je akvaristika krásný koníček, který mě doprovází řadu let a mám z něho velkou radost.

RUMburak123
28.4.2014 15:50

Mirane, to s těmi stardusty nebylo od p. Zrůsta zaměřeno apriori proti vám, ale to už jste myslím pochopil :-). Zdravím Vás.

Miroslav Kraut

VLOŽIT ODPOVĚĎ