TROPHEUS MOORII CHIMBA

Ahoj, koupil jsem čtyřletou chovnou skupinu F1, ryby se pravidelně vytírají, ale do hodiny po výtěru samička jikry sežere. Poraďte mi prosím někdo čím to může být a co mám dělat. Hejno má 30ks a jsou v 700 litrech vody. Díky moc, Jarda.

Floreo

9.3.2012 13:46

Může být alfa-samec neplodný. Znáš poměr samců a samic ve skupině?Viděl jsi i vytírat se jiného samce? Asi zkusit odlovit toho A-samce,ale hrozí, že se zpátky nezačlení? Čím krmíš?

mattes
9.3.2012 13:48

Není ona samička naháněna? Přijde mi 30 ryb na 700l málo....

MatthesBull
9.3.2012 14:01

Nejpravděpodobnější vysvětlení je stres samice. Neplodnost samce a z toho vyplývající rozpad jiker by se tak brzy neprojevily.

Vladimír Srp
9.3.2012 14:06

Pokud je to do hodiny, tak to nemůže být neplodným samcem. Pokud by byly jikry neoplodněné a nevyvíjely se, tak by je stejně samička nosila ca 4-5 dní, než by se rozpadly. Tohle spíš vypadá, že ty ryby neumějí nosit. Což je u 4letých ryb velmi zvláštní. Také by to mohlo být nevhodnou vodou pro vývoj jiker,ale opet-to se projeví po tech ca 4-5 dnech. I kdyby ve skupině byly samé samice:-), tak by matka jikry neměla po hodině sežrat. za mě je 30 ryb- byť na 700l- zcela OK. U původního majitele byly nejaké odchovy zaznamenány? Jsou jim opravdu 4 roky?

Martin_Parizek
9.3.2012 14:09

Poměr neznám, ráno byla vytřená jedna samice a všimnul jsem si toho hned po výtěru, protože jí koukalo ještě kladélko a do hodiny se začala vytírat další. Výtěr probíhal normálně, samice ve stresu nejsou a do hodiny neměla v tlamce žádná nic. Krmím SERA Flora.

Floreo
9.3.2012 14:10

tomu se říká, s křížkem po funuse:-) leda ten stres,ale chimby jsou poměrně klidní a poměrně dobře se množící tropheusové. No, to musíš zhodnotit sám, ty vidíš, jak se ryby v tvém akváriu projevují.

Martin_Parizek
9.3.2012 14:11

já jsem tu hodinu nějak přehlídl. Já mám momentálně 27 Troph. v 600litrech a množí se pěkně a hlavně vytřených samic si nikdo nevšímá.

mattes
9.3.2012 14:11

Původní majitel odchovy měl, ale ryby u něj byly tak ve 350 litrech. Rybám jsou 4 roky.

Floreo
9.3.2012 14:13

floreo: a kolik takovýhle výterů jsi celkem zaznamenal? žerou ty samice? nekdy si zredukují počet jiker, že jsou vaky poměrně neznatelné, ale přitom pár rybek odchovají. A pak je prostě možné, že to jsou špatné matky...

Martin_Parizek
9.3.2012 15:04

Zaznamenal jsem pouze dnešní dva, ryby mám Něco málo přes měsíc. Právě že žerou a tlamky mají prázdné.

Floreo
9.3.2012 15:15

Možná , že se ještě úplně nepřispůsobila nové nádrži. Při jen měsíčním pobytu by to tím mohlo být.

supina nepřihlášen
9.3.2012 15:32

Aha, dva výtěry nejsou pravidelně:-), počkal bych, jak se to vyvine. Je velmi pravděpodobné, že začnou normálně donášet.

Martin_Parizek
9.3.2012 17:13

Zůstávám u stresu. Větší prostor, nové okolí akvária, jiné světelné, chemické (voda) a potravní podmínky (druh, čas, množství, frekvence), jiný reliéf dna, nedořešená hiearchie uvnitř hejna, jiná osoba chovatele (opravdu to má zpočátku vliv - také vás ryby po čase poznávají?) ;) Pro starší tropheusy to opravdu může být stresující. Dej jim čas, zlepší se to.

Vladimír Srp
9.3.2012 17:26

k č.13: já si to myslím taky. Uvědomil jsem si, že u mě to probíhalo podobně....po cca měsíci co jsem si dovezl jedno 2-3leté hejno Troph.,tak se samice vytřela a na druhý den nic.Až po dalším měsíci se to normálně rozjelo a teď se mi vytírají pravidelně všechny a donášejí.Jen se zeptám Floreo...měřil jsi parametry vody?

mattes
9.3.2012 17:52

mattes: jj, voda je v pohodě. Zarazilo mě to, nikdy se mi to nestalo. Mám první tropheusy, já jinak mám frontosy a terčáky, ale chtěl jsem změnu.

Floreo
12.3.2012 21:59

Moze to byt aj tym, ze jednoducho nevedia nosit. Uz pred 25 rokmi skuseni akvaristi v casopise Akvarium -terarium upozornovali mnozitelov tlamovcov, ktori uverejnovali naody na umele tlamy a chvalili sa, ako setrne vyklepavaju oplodnene ikry z papul samiciek, ze je to cesta do pekla, ze sa vyrabaju ryby, ktore nebudu vediet odnosit potomstvo. Je celkom mozne, ze taketo ryby mas aj ty.

Palo
12.3.2012 22:25

Píše, že ryby jsou F1 ;)

Vladimír Srp
12.3.2012 22:44

Palo,to je sice pekne,ale nikdo to nikdy dostatecne uspokojive nezkoumal,nezkoumal ani nepotvrdil. Je to jena z mnoha teorií...

ondra_z mobilu
13.3.2012 8:34

Ziadna teoria....25 rocna empiria a prax. Ked ja som choval tlamovce, metody vyklepavania mladych praktizovali iba kseftari a mnozitelia ryb, ktori potrebovali co najviac na nich zarobit...bohuzial, tato odsudeniahodna prax prenikla aj medzi hobby chovatelov, kde ozaj na tom, ci odchovam za sezonu 3 alebo 12 ochovov mladych nezalezi.... Kazdy instink je ziskane spravanie, ktore sa dedi cez generacie, ktore prezili. Vies co je impriting ????? Je to takzvana vtlacacia faza v socialnom vyvoji jedinca, kedy ziskava navyky odpozorovane od svojho rodica.... takze nespietat o nepotvrdenych teoriach..kazdemu serioznemu chovatelovi je jasne ze mlade sa matkam neodoberaju, pretoze mlade ziskavaju navyky od matky a nie od penoveho filtra - vulgarizujem, ale je to tak....

Palo
13.3.2012 8:52

To Palo : tvé vysvětlení je opravdu logické a pochopitelné. Na druhou stranu pochybuji že to co popisuješ probíhá ( ať byť u tak inteligentních ryb - více dorozumívacích prostředku : malawky -3 a trophíci - i přes 5 )u ryb s určitou inteligencí. Chápu to u živočichů inteligentnějších, ale v tomto případě? Apropo : má početně chabé, ale přirozené odchovy bez zásahu jsou tedy devize..:-)

ondrášovi
13.3.2012 8:59

Souhlas s Palo HD

Hynek Dařbujan
13.3.2012 9:49

Pěkné, už sme to tu řešili nekolikrát. Jistě, podle ondry sou ryby blbý a nemá smysl se s tim zaobírat. Jenže-proč samičky F1, F2...atd generace tropheusů nosí výrazně hůř než jejich odchytoví rodiče?Proč se říká, že se samičky musí naučit nosit, proč pár prvních výterů sežerou? Proč se nekterý nenaučí nosit nikdy? Proč je nutný kupovat odchytový ryby, když chci odchovat nějaký mladý? Co když je to tímhle? Uznávám, že u nějakých ryb je to jedno, ale většinou je to u druhů, které nemají následnou péči o potomstvo a mladé jen odnosí a pak vypustí. Prostě na tom něco může být.

Martin_Parizek
13.3.2012 16:36

Stím,že se dělali tyhle věci kvůl prachům je snad jasné,kyž se vezme s čím se tu nejvíc kšeftovalo v 90letech tak o tom není pochyb. K té polemice o tom,že vyklepané ryby se hůř starají o své mladé se tu už probíralo, Palo to přirovnává k nějakému vyřezávání plodu matky ve třetím měsíci tak kroutím hlavou,to by se tady už asi dlouhou dobu nikomu nedařilo nic vychovat,všichni určitě nemají odchyty takže to je teorie trochu divoká,ale když si to myslí jeho věc.Kdo zvás si něco pamatuje když byl v bříšku u maminky nebo co kdo zvás pamatuje přesně v den narození asi nikdo nic.myslím a věřím,že všechny tyhle pudy se vytvařejí věkem jak u lidí tak u všech zvířat hlavně ten mateřsky.Savec se rodí se sacím instinktem,a nic víc ho nezajímá než ten cicek nalitý mlíkem,takže když se ryba vyklepe 20-25den tak už plave a hledá žrádlo.A když tady Martine pořád nemůžeš přijít na to proč se ty ryby F-1 hůř množí,já si myslím,že je to tou vodou ve,které žijou od mala ve které je kupa různých látek,které jim třeba vadí.je spousta zvířat,které se špatně rozmnožujou.

miran
13.3.2012 18:26

Imprinting je zdokumentován hlavně u savců a ptáků. U tlamovců se v souvislosti s umělými tlamami a imprintingem spekuluje spíše o zvýšené agresivitě uměle odchovaných ryb. Nejsou prý zvyklé na těsný kontakt s ostatními v tlamě matky a proto jsou pak agresivnější. Je to ale zatím opravdu jen spekulace = nebylo prokázáno. Pokud jde o zhoršující se péči samic o potomstvo, jedná se podle mě spíš o potlačení přirozené selekce. V jezeře by totiž špatně nosící samice měly málo nebo žádné mladé a jejich špatné geny by se tedy na další generace nepředaly. V akváriu jim jikry chovatel odebere dřív a tím zhoršuje genofond následující generace. Zajímavou úvahu o vlivu imprintigu na vznik nových druhů v jezerech jsem našel tady: http://vtm.zive.cz/clanek/vybirave-samicky-spatne-vidi Vysvětluje podle mě částečně i to, proč se v akváriích kříží naše ryby častěji než ve volné přírodě ;)

Vladimír Srp
14.3.2012 11:41

V. Srp - ten clanek je zajimavy. Vzhledem k tomu, ze samicky jsou ty, kdo si vybira partnera, to dava docela logiku - myslim to vytvoreni ruznych barev u stejnych ryb v jezere. Ten imprinting v akvaristice a nasledne krizeni nebo nedonaseni necham na vedcich, k tomu se nedokazu vyjadrit, protoze mam zkusenosti ruzne.

A+I
14.3.2012 12:11

pro mirana: ono je to složitější, vývoj dítěte se nestává jen z těhotenství a z porodu, důležitější jsou následné fáze, včetně výchovy a péče rodičů, to si snad pamatujeme všichni:-) Co když je to u techle ryb podobné? A nebo je to uplně jinak, jak říkáš voda atd. A je spousta zvířat, co v zajetí množí špatně, to je prostě taky fakt. asi na to tady nepřídeme, ale dikutovat se o tom dá:-)

Martin_Parizek
14.3.2012 12:24

pro VS: s tou selekcí-to by ten vývoj v akváriu musel probíhat strašně rychle. V přirozených podmínkách jsou po mnoho let-já nevím kolik-stovky? preferovány samice, které umí nosit a své geny předávají dál, tech co to neumí, by mělo být mizivé procento, protože se prostě nerozmnoží dál... a ten selekční tlak je silný a dlouhodobý. Leda, že by to bylo podmíněno nejakým genem, který se v určité kombinaci může projevit, což mi nepříde moc pravděpodobné, že by tahle schopnost byla vázána na nějaký gen. každopádně je to zvláštní-divoký ryby-super matky-F1-už se zvyšuje procento matek horších- F2-ještě horší.. atd atd atd. a třeba je to jen doměnka, nevím jestli nekdo seriozní výzkum s více po sobě jdoucíma generacema Tropheusů a s různým stylem odchovů. To by mohlo odpovědet na mé otázky, leda se do toho pustit sám:-)

Martin_Parizek
14.3.2012 12:52

Martine, ted teprve chapu, o co Ti slo. Asi. Tobe slo o mnozeni = donaseni ??

A+I
14.3.2012 13:00

Alo-přesně tak, no hurááá:-). ten internet má prostě jistá uskalí:-) Ale třeba fakt plaším zcela zbytečně-takový bemby jsou chovány v akvarijních podmínkách po x generací a nosí docela obstojně. Tedy aspon si to myslím. Sám sem je choval poměrně krátce. Tohle jen tak tuším. Ale možná jsou prostě výjimka.

Martin_Parizek
14.3.2012 13:13

Jak ses ptal nedavno na ty nase F1 Ndole, tak ty zacaly donaset hned od prvniho vyteru a donaseji dodnes :-) . P.S. Nechces nejake? :-))

A+I
14.3.2012 13:18

Mě Maswy začaly nosit,některé donosily jiné ne.Teď se to utlo a je konec.U Masew se říká,že nosej jak o život je to zvláštní,ale je to tak.Podmínky stále stejné,nic se nezměnilo,až na postavení akva o kousek jinam.

vaku70
14.3.2012 13:23

Alo, dekuji, konečně:-), je to fakt zajímavý. Evidentně to prostě funguje zcela ruzně. Jako Ndole jsou hezký ryby, taky jsem je nějaký čas měl. Hlavně mladý jsou fakt pěkně červený. No, ted na ně stejně nemám místo:-)

Martin_Parizek
14.3.2012 13:26

Pro Vaška-to nemusí být nic zásadního, tropheusové mají třecí cykly, ono to na ně zase příde:-). I je mohlo trochu rozhodit to posunutí akva, mě se to ale moc nezdá, jsem za ty cykly:-)

Martin_Parizek
14.3.2012 17:31

Pro MP (27): Asi se shodneme na tom, že selekční tlaky v jezeře jsou jiné než v akváriu. V akva musí být samice určitě odolnější vůči stresu, v jezeře si prostě odplave jinam. Spousta genů je spouštěna právě stresem (u ryb dochází díky stresu i ke změně pohlaví - klauni). Vzhledem k tomu, že chovatel zamezí selekci v akváriu tím, že bere vše, vitalita ryb se postupně zhoršuje. Každý druh nebo rasa může reagovat jinak. Moori mohou špatně donášet mladá, bemby zase ztrácet barvy. Pokus je jednoduchý, ale časově náročný a nevím o nikom, kdo by ho kdy provedl. 2 akvária, 2 výchozí stejné skupiny tropheusů. Jedné skupině samicím odebírat jikry brzy, samice ve druhé skupině nechat donosit mladé do konce. Z mladých opět sestavit oddělené chovné skupiny atd. Za pár generací by se vidělo, jestli tato teorie platí nebo ne :)

Vladimír Srp
14.3.2012 17:37

K 33. S Cykly souhlasím, právě jeden prožívám :) V jednom týdnu se po delší době vytřely Molira, Kirizy a dokonce i Tembwe. Ale třeba je to delším dnem, nebo jsem více krmil, nebo šel nahoru tlak, nebo ve vodárně něco nalili do vody, nebo v Tanzanii právě začíná období dešťů, nebo ... :)

Vladimír Srp
14.3.2012 17:42

no něco se děje,protože mě se včera třeli ve velmi zvláštní poloze..:) http://www.youtube.com/watch?v=RtZlIDGfVBA

mattes
14.3.2012 18:33

pro mattese: to je normální poloha:-), oni se můžou třít i na kolmý ploše, když se jim tedy chce:-) sou schopný se vytřít třeba na matraci filtru nebo na pozadí. Jinak pěkný tření.

Martin_Parizek
14.3.2012 18:41

pro VS: ano, přesně takový pokus mám na mysli, to by nás zaměstnalo na pěkných pár let:-) Mě se ta genetická podmíněnost nošení/nenošení moc nezdá. Každopádně-akvarijní podminky mohou chování ryb deformovat. k tem klaunum-jenže u nich je to tak nějak normální, tam je cílem v podstatě každé ryby se stát tlustou velkou samicí:-)) i když-zase nevim, jestli je to jen u tech skupinově žijících klaunů s hierarchií nebo i u tech klasickejch párkovejch. to by moh vědět HD nebo si znovu přečíst Hanse Frickeho:-)

Martin_Parizek
14.3.2012 18:42

Také se mi ryby takhle často třou. Výhodou pro samici je to, že nemusí hledat jikry v písku :)

Vladimír Srp

VLOŽIT ODPOVĚĎ