tropheus red bulu point (kirschfleck) + tropheus ikola
dobry den prosim neviete mi poradit chcel by som chovat tie dva druhy v spolocnom akvariu ale obavam sa krizenia vo vela videach som postrehol ze prave tie dva druhy mavaju niektory spolu pre ich krasnu farebnost napr.: http://www.youtube.com/watch?v=HaduQT-dZmI nadrz 1000 litrov. predpokladany pocet 35 red bulu a 35 ikol. OTAZKA c.2 - male tropheusy tychto druhov su odchovavane v spolocnom akvariu takze su na seba zvyknute ako to je potom z agresivitou v dospelosti? nebude jeden druh utlacovat druhy? prosim fakt len nejakych skusenych chovatelov.
vlado
ad 1) Oba druhy sa krizia a je teda velka pravdepodobnost, ze ku krizeniu dojde. Aj ked pocet v skupinach oboch druhov by bol vyssi. Kludne mozes navysit aj na konecny stav v dospelosti 40 + 40. Je to pekna kombinacia farebne, ale je tam znacne riziko. ad 2) Je jedno, ci su odchovane spolu alebo nie, nejde o medzidruhovu agresivitu, ale vnutrodruhovu. Ako som pisal vyssie, pocet v skupine kazdeho druhu je uz slusny a teda sa znizuje aj vnutrodruhova agresivita. Tazko to vsak odhadnut teraz, ked su rybky este mlade. Ak sa vyprofiluju dominantni samci a ryby dospeju, potom moze byt situacia ina. Ina je vsak otazka utlacania jedneho druhy dalsim v ramci reprodukcie. To je ine, vzdy bude jeden druh/forma dominantnejsia. Nemusi to byt nijako kriticke, ale pravdepodobne sa aktivnejsi druh bude lepsie mnozit na ukor druheho. Pokial ti vsak nejde vyslovene o produkciu oboch druhov na predaj, tak ta to nemusi trapit.
2.11.2013 10:37
ako by vyzerali takyto krizenci? ale ako to je cast potomstva by vyzerali ako ikoly a cast ako bulu point? prenasalo by sa to aj na ich potomstvo ked mali roznych rodicov? mozno sa pytam ako blbec ale fakt neviem ako to je sory som novacik, alebo neviete ma niekam nasmerovat na nejaky clanok kde by som sa u tomto docital viac.
2.11.2013 15:18
Vlado, tuhle kombinaci jsem měl v aqu 900l s pozadím cca 4 roky. Čistý objem tedy 700 l a v nádrži plavalo 35/35 dospělců + vždycky nějací prcci. akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/photogallerycbm_85834/40/#p1014504-jpg Ryby spolu vyrůstaly, ale bulu point byli o cca 3 měsíce starší. Když obě skupiny pohlavně dospěy, třely se bez zjevných náznaků na nějaké křížení. Nikdy jsem ani náznakem nezaznamenal, že by ryby těchto rozdílných variant, žijících v přírodě na společných lokalitáchů o sebe jevily nějaký zájem, co se křížení týká. Osobně tedy tuto zkušenost s křížením nemám a strašit tě, že se křížit budou nebo mohli by, by tě tady měl někdo, komu se to stalo a ne někdo kdo si to myslí. Jediné co jsem vypozoroval za dobu co jsem tuhle kombinaci měl je to, že jakmile robustnější samci ikol přerostli o něco menší samce bulu, tak jim sem tam prohnali faldy po nádrži, ale to je u trops běžné. Žadné větší spory mezidruhové neměli. Kombinace je to nádherná a vřele doporučuji. Jak se budou chovat v dospělosti tvoje ryby ti však nezaručím. Vždy je to o hejnu a jeho charakteru ve spojitosti s nádrží, jejím zařízením, další osádkou, hodnotami vody atd atd... proto bych veškeré rady bral obecně. Co bude u tebe ukáže jen praxe.
3.11.2013 10:07
Každá nádrž s tropheusy funguje zpravidla jinak. Obě ryby by měly patřit podle posledních výzkumů (Konings, Schupke) k rozdílným druhům. Křížit se za určitých podmínek v akváriu mohou a nemusí. Záleží na dostatečné průbojnosti samců obou druhů, ale na druhé straně může jeden nadprůměrně dominantní a schopný samec třít celou nádrž. Křížence jsem viděl na fotografiích (mohly ovšem pocházet z nevhodných podmínek). Má je ve své knize i Schupke. Osobně bych pávě tyto dvě ryby viděl pro křížení jako značně rizikové a do společné nádrže bych je nedal.
3.11.2013 14:04
vlado: kríženci určite nebudú polovica ako Ikoly a polovica ako Bulu Point :) Znaky sa premiešajú a najskôr sa objavia škaredé Bulu Point, tzn. svetlé, nažltlé škvrny nameisto červených. Nový znak sa môže preniesť aj na potomstvo a nemusí to byť zrovna ich (krížencov) priame potomstvo, ale aj ďalšia generácia. Prečo sa na to pýtaš? Dúfam, že nemáš ambície vytvoriť nový druh :) hr: ja hovorím o riziku. Keby sa tu malo diskutovať len o tom, kto má aké VLASTNÉ skúsenosti, tak by bolo toto fórum výrazne tenšie a aj tvoje príspevky by sa určite zúžili. To riziko kríženia tu je a keď nezostavi skupiny vhodne, tak k tomu môže dôsjť. Ja nejaké skúsenosti s mixom 2 foriem/druhov Tropheusov mám a tak píšem aj na základe vlastných skúseností, aj keď som Bulu Point nechoval. Ako píše aj MK, nejaké dôkazy existujú. A tvoje akva je dôkazom, že sa dá a nemusí sa stať nič. Pokiaľ nebude v akva žiadny extrém, tzn. superdominantný samec, nevhodný pomer samec:samica v každej skupine, nevhodný interiér nádrže, tak by nemal byť problém. Ale to nevie nikdy dopredu, najmä ak bude kupovať mladé rybky, kde o vhodnom pomere pohlavia môže len snívať. Ja osobne by som sa toho moc nebál a kľudne by som tieto dva druhy do jedného akva dal. Ale treba k tomu aj nejaké skúsenosti. Každý skúsený chovateľ vie ihneď, čo má robiť, kedy ako zasiahnuť a najmä, ako predísť problémom.
3.11.2013 19:10
dakujem za vase postrehy rozhodol som sa ze to skusim ich dat dokopy a uvidim co prinesie cas :) som rad ze sa tu najdu ludia ktory ochotne pomozu zacinajucemu chovatelovi ako som ja. vela zdrau chali z chovom este raz dik :)
Ti kříženci v kníze p.Schupkeho vypadají přesně tak, jak popisuje canart v prvním odstavci. Takže riziko křížení reálně existuje a rozhodně to u těchto dvou druhů není pouze teorie. Zdravím.
5.11.2013 9:15
Canart, ty ve svém příspěvku č.1 popisuješ křížení těchto druhů jako: Oba druhy sa krizia a je teda velka pravdepodobnost, ze ku krizeniu dojde. a v závěru jako: Je to pekna kombinacia farebne, ale je tam znacne riziko. Jestliže někdo viděl křížence, který vznikl třeba nějakým akvaristickým pokusem pana Shupkeho nebo jiným způsobem, tak to neznamená, že se tyto ryby budou ve dostatečně početných hejnech v normální vhodné nádrži křížit. To je prostě blbost. Tahle kombinace se běžně chová. Přečetl jsem spousty článků a příspěvků o tropheusech a nikde jsem nezaznamenal takové spekulace o křížení jako zde. Když je někdo vůl a dělá to schválně, tak se ryby budou křížit. Když je někdo vůl a dělá to nevědomky, no tak s toho vyplývá jediné, že v obou případech je takový člověk vemeno a tím to hasne. Trops tohle dělají pouze v nouzi o přirozeného partnera svého druhu nebo ve skupinách kde má jedna skupina na vrch a nedovolí se třeba samcům ze slabší skupiny třít a tak samice vezmou za vděk příbuzným trops a podobně. Podobných případů a příkladů je jistě víc, ale vždycky to vyplývá z nevhodných podmínek nádrže nebo početního či druhového složení, tak že chyba je vždy na straně chovatele. Pro Vlado, jestli chceš bulu a ikoly a skupiny budou jak píšeš 35/35 alespoň v nádrži 600 l, která bude mít vhodné parametry, tedy délku minimálně 180 cm a hloubku min 50 cm, tak to klidně udělej a nenech se zde strašit nebo odrazovat nějakou teorií, která plyne s nějakých foto dokumentací z knihy, kdy z další praxe z vhodných podmínek není o takovém křížení nic známo. Laboratorní pokusy křížení tropheusů pana Schupkeho a jiných odborníků, mě nechávají naprosto klidným.
5.11.2013 10:49
Nevím, že bych někde napsal, že se to p. Schupkemu zkřížilo v akváriu. Zpochybňovat závěry, zkušenosti, znalosti z přírodního prostředí v jezeře a kvalitu knihy p. Schupkeho na základně vašich ch možná s bídou dvouletých zkušeností s tropheusy a studia z 90% pochybného pelmelu z internetu je klasická ukázka vyspělosti osobnosti i ducha a úrovně chovatele. Na druhé straně mne to právě u vás nepřekvapuje.
5.11.2013 10:54
hr: nejaky experimentator Schupke bude urcite nepodstatny a informacie z tychto kruhov si netreba ani vsimat...my sme tu urcite mudrejsi :) Tie 2 moje vety, ktore si tu citoval, si nejako odporuju? Pisem o riziku, nic viac, nic menej. Nechapem, naco to rozoberas. Bolo to len upozornenie pre vlada. Nikto mu nezaruci, ze prave jeho hufy budu idalne zvolene a ze sa neprejavi niektory z problemov, ktory bude viest ku krizeniu. Ina vec by bola, keby sa tie 2 druhy nekrizili za ziadnych okolnosti. Bezne sa chovaju rozne kombinacie, aj vysoko rizikove a nemusi nastat krizenie, ale to stale melieme to iste dokola. Nie kazdy vie odhadnut, co sa moze a nemusi stat, za to nemusi byt hned nejaka cast dobytka. To, co ty povazujes za rutinu, ineho ani nenapadne. Citaju to tu aj uplni amateri a ked sa dozvedia, ze mozu dat dokopy v podstate vsetko (podmienky si vsak uz az tolko nevsimaju), tak sa nedivme, ak narobia zlte Bemby, oranzove Ikoly atd. Rovnako by sme sa mohli dohadovat, ako si prisiel na minimalne rozmery akva, ktore uvadzas...povedali ti to snad tie ryby? ;) A co ak ja budem tvrdit, ze staci 170 cm na dlzku? Nepisem to tu vsak preto, aby som sa dohadoval...to bola len recnicka otazka :)
5.11.2013 11:07
no a pak si přečteme zde v inzerci,že někdo prodává křížence bemb a ikol,a že nečekal,že se mu to bude takto křížit:-))to je dneska fakt masakr,jak lidi dokážou dneska uvažovat.
5.11.2013 11:46
k tomu křížení: Samec Petrochromis trewavasae se pokoušel imponovat samici T.d.Maswa, nutno říci, že jí fakt zaujal:-))a motali se kolem sebe tak 2 minuty. je to jeden ze dvou tzv ožíracích samců, který mám umístěný u ilang a masew. Je to možná způsobeno tím, že tam nemá svoje samice, ovšem ta maswa na výběr má:-)) Zajímavý je, že Ilangi ho ignorujou:-)) Závěr nechť si udělá každý sám.
5.11.2013 12:13
Martin: samica ma sice na vyber, ale vyter urcuje samec a samica ide ako ovecka s klapkami na ociach. Samec viac nepotrebuje :) Tvoj pripad je prikladom, ked samec nema na vyber a tak laka, co sa da a co sa mu najlepsie hodi do jeho vzorca :)
5.11.2013 12:23
canart: já sem tedy vysledoval, že je to jako spíše na samici, jestli jako jo nebo ne:-)) ovšem ten samec petroušů má velký jikerný skvrny a tak pěkně s nima třepe, kdo by mu odolal:-)) Radši je přehodím k hlavnímu hejnu, stejně neožírají a nesvědčí jim to tam- narostli výrazně méně než samostatně umístěný ryby. Co kdyby to někdy dotáhli do konce:-))
5.11.2013 12:42
tak budeš mít very rare
5.11.2013 13:45
Pochybuji že pan Schupke vyfotil takového křížence v jezeře, nebo že ho tam chitil. Takové ryby jak se tady shodneme s MP jsou ve většině případu pouze a jenom výtvorem nevhodných podmínek ryb, jenž plní své tři nejsilnější pudy a to je přežít, žrát a množit se. Přirozený výběr a vhodné podmínky eliminují takové paskvily. Na to nepotřebuji odbornou literatůru, stačí má chabá praxe.
5.11.2013 14:03
Canart rozebírám to proto, že tvoje věta : je teda velka pravdepodobnost, ze ku krizeniu dojde prostě říká, že procentuálně je to 60/50 nebo dokonce více pravděpodobné, že se taková věc stane. Já tvrdím, že krom jednoho zdejšího postřehu s odborné literatury, kde kdosi viděl fotku křížence, ale jaksi už nenapsal za jakých podmínek vznikl, se zde dělají takové závěry. Tyhle kombinace se běžně chovají a bohu žel jsem na křížení nikde nenarazil a ani za těch pár let co tyhle ryby u mě vyrostly, dospěly a měly docela slušnou produkci, jsem ani náznakem nezaznamenal nějaký pokus o takové choutky přeběhnutí na druhou stranu. Proč popisuji rozměry. To je ti asi jasné, ale když se v tom chceš babrat nemám problém. Ono totiž chovat 70 ks trops by bylo vzhledem k hygieně vody vhodné od těch cca 600 l nahoru a rozměry také klasika, protože kdyby ta nádrž byla kratší a méně hluboká a litráž by tak nahrazovala výška vodního sloupce, tak tam na dně bude plavat jeden nebo dva neustále nasraní dominantní samci a zbytek ryb bude viset pod hladinou jako sekernatky.
5.11.2013 19:23
Pro canart a MP: děkuji za podnětné názory. To lákání samičky maswy od trewavasáka mně fakt překvapilo a její vstřícnost ještě víc. Pane Pařízku, něco bylo špatně :-)). Osobně se také přikláním k názoru, že tření určuje spíš samice. Mnohokrát jsem to viděl u Cyprichromisů mezidruhově, kdy samci C. microlepidotus lákali samičky C. jumbo leptosoma a naopak a samičky cizí samce vždy zcela ignorovaly. U tropheusů to nemám nastudované (nejsem internetový odborník - teoretik typu hr), většinou spoléhám na vlastní zkušenost a vlastní letité zkušenosti svých přátel) protože jsem se s tím u svých kombinovaných skupin nikdy nesetkal. Možná to bylo tím, že jsem vždy volil druhy u kterých je možnost resp. chuť ke křížení málo pravděpodobná a právě třeba kombinaci kirschfleck versus ikola by mě nikdy nenapadla ve svém akva realizovat. Pouze cca před 20 lety, když jsem s tropheusy začínal a měl poměrně malé zkušenosti, jsem nově dovezené Tr. brichardi Mpimbwe (tehdy jsme z krásy jejich samic skoro učůrávali :-)) nakombinoval s Bembami a ověřil jsem si zpětně, že pan Konings není žádný hlupák, když před tou kombinací varuje. Dnes už je mi po letech chovu poměrně jasné jaký druh dát s jiným a jaký ne a že záleží nejen na genetické blízkosti (případ právě třeba spec. black a brichardi), ale také na obvyklé velikosti a temperamentnosti jednotlivých druhů a ras, která často vykazuje veliké rozdíly. Genetická neustálenost černých nečerných ikol a kirschflecků je natolik zřejmá, že bych je s podobně vypadajícími druhy a rasami ze stejné části jezera nikdy nekombinoval. Kirschfleck se ostatně v přírodě ostatně zcela prokazatelně kříží s Tr. brichardi z čehož vznikl tzv. red belly a často je v importech kirschflecků pár ryb vidět a i jsem tyto ryby sám choval. Řečnická otázka: délka nádrže není pro chov tropheusů nijak rozhodujícím kritériem. Chovám mnoho let různé tropheuse v nádrži o délce 100 cm. Musí se jen vědět jaké, v jakém počtu a sociálu. Už na to dnes kašlu a jdu koukat na fotbal :-)). Hezký večer.
6.11.2013 11:27
Kraute, ty praktiku když se tady bavím o knkrétních číslech, tak musíš číst pořádně proč to píšu a ne si jen neustále něco domýšlet jak to máš ve zvyku. Bavíme se zde o dvou skupinách tropheusů 35/35 ks = 70 ks, a taková skupina už by měla plavat v patřičných rozměrech nádrže, ale praktik jako ty, by je jistě choval v metrové nádrži a měnil jim 80% vody třikrát týdně. Ty si chudák.
Pro některé lidi aby nebyli pobouřeni, zapoměl jsem před smajlíka vepsat své inicialy. hr:-)