Umělé tlamky

Ahoj. Neměl by někdo návod na zhotovení umělé tlamky?? Případně kde je koupit. Pořídil jsem Tropheusy a ztrácím přehled v nosících samičkách. Občas se stane, že klepu ještě nevylíhlé jikry.

Sikkki

3.1.2013 15:13

Otevři jim tlamku, pokud ma jeste jikry, vrat ji zpet, normalne to donosi. V akva, kde nosi hodne samic a hejno je pocetne to delam tak, ze vsechny postupne odlovuju, prohlednu, vyklepnu nebo necham a prendavam je do vetsiho kyble, kde vzduchuji. Tam jsou tak 5 minut, nez vylovim cele akva, pak je vracim po jedne zpet. Za 3 tydny to opakuju. Je to lepsi nez je tocit ve sklence.

Troph3us.
3.1.2013 15:16

Jestli máš nejaký druh trops u kterých lze samice rozeznat podle nějakých znaků a jejich rozdílnosti, tak se dá si samičky pamatovat podle nich a podle toho se orientovat v době kdy vyklepnout.

hr
3.1.2013 15:20

Pro Troph3use : neříkej mi, že se ti nikdy nepovede vyklepat plůdky co ještě sami neplavou... co potom?

Sikkki
3.1.2013 15:21

Hr: samičky poznám, ale neeviduji si kdy se jaká samička třela. Pochybuju, že bych se v tom posléze vyznal. :)

Sikkki
3.1.2013 15:24

Čím více jsou mladé v tlamě matky tím je vak hranatější,jde to poznat okem,pokud strávíš nějaký čas pozorováním,příjdeš na to,kterou chytit.Doba sítek dávno skončila,nepomůžeš sobě ani rybám více zkazíš.

miran
3.1.2013 15:46

Nějaký návod na umělou tlamku mám na svém webu. Ale taky zastávám názor Mirana. www.akvastranky.webnode.cz

wladys
3.1.2013 20:26

Stačí samici pootevřít tlamu a hned vidíš jak na tom mladý jsou. Když maji ještě váčky tak ji vrátíš zpátky do akvárka. A čím dýl samice nosí tím je pohubleší.

jammes
4.1.2013 7:43

Tvrzení že čím déle jsou mladé v tlamě u matky tím je vak samaice hranatější není tak zase pravda. Zrovna tropheusové mají nejnacpanější tlamu vždy po tření a přeměnou velkých jiker na larvy a následně malinký hotový potěr bez váčku, vaku pod tlamkou na objemu ubyde. Jinak jsem si všiml že krom wladysa ti tu nikdo neodpověděl. Nejednodušší je vzít šampusovou skleničku, vhodná je pro svůj konický tvar vespod, a na tuto skleničku nasadit a přichytit gumičkou např... jemnou zaclonovinu, přes kterou se prostrčí až na dno sklenky hadička od vzduchoivacího motorku, která proudem bublin uvádí jikry od spodu do pohybu tak, aby žádná nezůstala ležet na dně a nezplesnivěla tam.

hr
4.1.2013 9:36

Nebo další možnost je dát do jakékoliv skleničky cedník a do něj nastavit výtok z klasického filtru. viz foto.

fajanek
4.1.2013 11:46

fajánku to je přesně to co jsem psal,že doba sítek je už dávno pryč.

miran
4.1.2013 12:09

Rady jak do zahrady ... Pokud dobre ctu, tak to chce Sikki pouzit v pripade ztroskotani. A to je sitko lepsi nez zmareny zivot !!!

A+I
4.1.2013 12:13

Vem si diář a zapisuj si to, jestli samice poznáš tak by neměl být problém. Jinak také doporučuji podívat se samičce do tlamky, jak tu bylo popsáno výše.

Martin_Parizek
4.1.2013 12:16

A+I-nevylíhlé jikry na sítku stejně tak z 90% odejdou. Sítko je dobře použitelné až u vykulených rybek. a jinak HR s tou skleničkou poradil dobře.

Martin_Parizek
4.1.2013 12:43

MP - precti si odp. 3.

A+I
4.1.2013 12:55

A+I: přeči si otázku:-P

Martin_Parizek
4.1.2013 13:03

Ve 3 to upresnil.

A+I
4.1.2013 14:47

MIRAN: Fakt mě v tu chvíli nenapadlo co máš na mysli dobou síťěk. Jestli zavěsíš do akvárka síťku s mladejma nebo co. Já jsem asi měl štěstí na dobrou síťku=) Mě to s ní šlo celkem slušně. Netvrdim že je nejlepší. Ale taky netvrim že je špatná. Ty máš snad porovnání síťka vs. sklenička z vlasního pozorování?

fajanek
4.1.2013 15:03

Fajánku já se snažím používat čárky a háčky,takže sitko je sítko:-))Jinak pokud sítko,tak vzduchování jemné ze spoda.

miran
4.1.2013 15:09

To je tvůj názor. Já mám zkušenost s tím systémem jak jsem psal. Pokud nastavíš rozumný proud z filtru a dáš sítko do skeničky, tak to funguje bez problémů. Ale neodpověděl jsi mi jestli máš z vlastní zkušenosti srovnání sítka vs. skleničky..?

fajanek
4.1.2013 15:37

Díky za odpovědi. Tlamku jsem chtěl kvůli nouzovému řešení když už se stane. Běžně klepu samostatné rybičky.

Sikkki
4.1.2013 15:42

Otázka na pana Ďařbujána a pana Krauta: Používáte umělé tlamky v chovu Tropheus?

Sikkki
4.1.2013 15:47

Já ano. Nejraději vyklepávám jikry. I já stejně jako kolega používám převážně umělých tlamek.

MK a HD na tabletu
4.1.2013 15:58

Zase nějaký provokatér, který dostal k Ježíšku tablet. A ono by to chtělo píš tabletu.

wladys
4.1.2013 18:13

Pro sikkki: Ano, já umělou tlamku mám. Většinou je prázdná a točí se v ní jen voda, ale mám jí pro případ, že si spletu samičku (nebo při hromadných výlovech tropheusů jednou měsíčně)a vyklepu ještě embrya, což se mi stane tak u 5% samiček. Do odpadu je nesplachuji a dávám je do tlamky. Pohádky o tom, jak samičky domíchané z embryí (nikoli z jiker) v dospělosti nedonášejí jsou skutečně jen pohádky, což mám mnohokrát ověřeno u mnoha druhů tlamovců. Zdravím.

miroslav kraut
4.1.2013 18:34

Pro pana Krauta:Stačí když bude sklenička šampuska,taková ta vysoká postavená v akváriu a bude do ní zavedená voda vzduchovací hadičkou z vývodu filtru,a na ní gumičkou připevněná síťka?Děkuji za odpověď.

Kupeček
5.1.2013 10:33

Na tento obrázek jsem narazil při procházení bazoš.cz

michalsvoba
5.1.2013 18:33

Tak tenhle nápad na obrázku vypadá hodně dobře.

Kupeček
5.1.2013 23:05

Fajánku používal sem vždy jen sítka,velmi jemné se vzduchováním ze spodu,filtr jen úplně malý na sezbírání jemných nečistot ve vodě.Když vemeš,že v té nádrži je ten filtr mrtvý.Jemné vzduchování ze spodu ty embria okysličuje a lehce nadnáší.

miran
6.1.2013 18:14

Umělou tlamku jsem používal naposledy asi tak před 25 lety. Teď ji ani nemám a zaměstnankyně ani nevědí jak to vypadá. Její používání rozhodně nedoporučuji. HD

Hynek Dařbujan
7.1.2013 11:04

Pro MK: jasně, pohádky. A proto si kupujete hlavně odchytový ryby. A proto sou lidi rádi, když jim tropheusové začínají donášet mladý ve 2,5 letech.

Martin_Parizek
7.1.2013 11:32

Sikki, takze ted vis vsechno - kdyz se Ti stane takove nedopatreni s embryi jeste se zloutkovymi vacky, nepouzivej sitko ani umelou tlamku, protoze to se rozhodne nedoporucuje. Pouzij sampusku :-) . Souhlasim s MK a prosimte, WC taky nepouzivej :-( .

A+I
7.1.2013 13:08

Pro sikkki: ano, ta varianta se skleničkami je možná a viděl jsem jí u mnoha chovatelů např. tropheusů. Pro MP: vám něco vysvětlovat je asi marné, protože máte ve všem jasno a jaksi standardně máte opačný názor než já, v tom mi někoho připomínáte :-)). Pokud se vám v životě nepovedlo vyklepat předčasně samičku s emryi nebo vám párdenní embrya bez problémů přežívají bez míchání tak od mně zasloužená a velká gratulace. Tlamku tady nikomu nedoporučuji jako odchovné zařízení, ale jako nouzové řešení je dobré ji doma mít. Pokud tomu nerozumíte, lépe to vysvětlit neumím. Důvod proč si kupuju odchytové ryby je úplně jiný a vám ho tu nepotřebuji vysvětlovat. Před x lety jsem kupoval mnoho tropheusů v generaci F1 od mého kamaráda a značná část jich byla odchovaná v tlamce a ty ryby nosily potomstvo v dospělosti úplně normálně. O vašem myšlenkovém stihomamu s tím, že F1, F2 atd už potomstvo nenosí vím a pomoc vám od něj neumím. Jak už to tu někdo psal, mateřské chování mají tlamovci zakódované v genech a od maminky se ho nutně učit nemusí. nebo si myslíte, že když vaše sestra například přijde na svět třeba císařským řezem, tak nebude umět sama v dospělosti porodit dítě klasickým způsobem? Omlouvám se za příměr, ani nevím jestli nějakou sestru máte. Pobyt v mateřské tlamce co nejdéle je embryím tlamovců samozřejmě jednoznačně ku prospěchu co se týče ochrany a růstu v přírodě. Pohádky a strašení to jsou, už jsem to tu prakticky popisoval na konkrétních případech. Mám to ověřeno u tropheusů, cyathopharynxů, xenotilápií a cyprichromisů.

miroslav kraut
7.1.2013 14:35

pro MK: no, zrovna ten císařský řez není uplně správný příměr, jsou studie, kdy je prokázán rozdílný vliv přirozeného porodu a cisaře na další vývoj dítěte. Děti porozené přirozenou cestou jsou emocionálně vnímavější a sociálně se snáze interagují atd.... Ryby jsou z etologického hlediska velice vděčná skupina a je u nich zaznamenána celá řada vzorců unikátních druhů chování, které se však může snadno narušit. Viz třeba skaláry nebo ramirezky a jejich péče o potomstvo. I u těch tlamovců to není tak jednoduché, jsou druhy, které nemají následnou péči o rozplavané potomstvo-třeba cyprichormis a tam bych řekl, že je to opravdu jedno, ale u druhů s následnou péčí to už podle mě jedno není. Co se týče mého stihomanu-spíše vycházím z nářků chovatelů, co takhle sem tam zaslechnu a i z nějakých vlastních zkušeností s F1 tropheusama-třeba někerý samice v hejnu byly vzorný matky a jiný to třeba po dobu dvou let ani jednou nedonosily.... Proč, když je to přeci jedno? U těch ryb je tolik otázek, na který se nedá dát jasná odpověd... Umělou tlamku sem nikdy neměl, kdyžtak jsem embrya dával na cedníček, s tím že ztrátovost byla poměrně vysoká. Vedu si tedy raději diář a ještě se raději před vyklepáním dívám rybkám do tlamek. U některých druhů to jde. Ani to klepání rybek není zcela ideální, jsem s tím smířen.

Martin_Parizek
7.1.2013 15:07

Martine tyhle studie jsou taková šaškárna.Co si pamatuješ ty z okamžiku,kdy si přišel na svět??Člověk se rodí pouze se sacím reflexem.A následný vývoj osobnosti záleží na tom kde a v jakém prostředí vyrůstáš. Co se týče ryb a zvířat je to stejné.Nějaké zkazky o tom,že vyklepané ryby nenosí jsou zbytečné spekulace,některé ryby už by tu asi nebyly.Taky se podívám rybě do tlamy jak to tam vypadá,píšu si datum do diaře.

miran
7.1.2013 15:23

právě, to sou ty zjednodušení. Určitě má vliv třeba to, jestli si tě matka hned po porodu může přivinout na hrudník a dítě může hned cítit tep jejího srdce a její teplo. A nebo průchod porodníma cestama, kdy dítě musí překonávat překážku a není jen vyndáno. Všem zájemcům o etologii doporučuji knihu pana Zdenka Veselovského Chováme se jako zvířata. je tam i něco rybách. Nebo Hanse Frickeho Svědectví korálových utesů. Tam se člověk dozví, že ryby rozhodně nejsou blbý jednoduchý stvoření. Nebo chodte někam na Př F na přednášky z etologie a sociobiologie. Jinak je klidně možný, že by tu ty ryby nebyly, nebo byly jen ty, který se o svý potomstvo umí postarat...

Martin_Parizek
7.1.2013 15:27

Mirane vidíš to moc jednoduše, nemohu s tebou souhlasit. Znám hodně příkladů, kdy si manželé adoptovali kojence, zahrnuli ho tou nejlepší péčí a on jak dospěl tak je vykradl. HD

hynek dařbujan
7.1.2013 15:34

Martine, že se vůbec snažíš, je vidět, že jsi přírodní vědy studoval zbytečně. MK to ví přeci lépe, jeho nepřesvědčíš, škoda jen, že mu ty jeho bludy budou věřžit i někteří čtenáři. Nu co, svět chce být klamán. HD

hynek dařbujan
7.1.2013 15:35

HD:safra, tohle znám taky:-) a nebylo to jen to jedno jisté etnikum:-)

Martin_Parizek
7.1.2013 15:42

HD: spíše je otázka, jestli má smysl se tímhle v akvarijních podmínkách zabývat. Nejhezčí na těch našich rybách by mělo být, když člověk může pozorovat přirozenou péči o potomstvo-třeba jak si eretmodi přehazujou mladý, jak samička Ikol vodí prcky po akvárku, jak je bere znovu do tlamky, jak brichardáci opatrují svých 5 generací potomků... tohle se asi nějak vytratilo a převládá snaha odchovat za každou cenu. Budu jen rád, jestli se pletu.

Martin_Parizek
7.1.2013 15:51

Pro Hynka-je to úplně klišovitý příklad,který se někde náhodou stal,tak ho budem brát jako dogma?.Neznamená,že je někdo zahrnován bohatstvím,že bude super člověk.Tohle závisí na něčem jiném. Martine řekni mi prosím tě co si pamatuješ ze dne kdy ses narodil,prosím,a pamatuješ si,průchod dělohou tep své matky?Za sebe řeknu,že si nepamatuju nic.A není dané,to že kdo prošel inkubátorem je špatný člověk a rodič.Ta etologie by mě zajímala hlavně v dnešní době,když vidím některé 20leté lidi co dělají,viz oslava silvestra u nás na náměstí:-))to asi museli být všichni v umělé tlamě.

miran
7.1.2013 16:02

Miran: já se v tom zase tolik nevyznám:-) ale 20 let- no to už sou porevoluční děti-kolik s nim strávili rodiče doma, jak moc se jim věnovali,jaký je u nich vliv IT technologíí, jaký mají vzdělání, jaké měli ve výchově vzory...atd atd:-) btw: sem císařem, nepamatuji si nic, ale mám lehké asociálni sklony:-), vono je fakt x faktorů, který můžou ovlivnovat vývoj jedince. Nicméně to tady na netu určitě nerozebereme a já se navíc v lidský etologii vyznám velmi okrajově..

Martin_Parizek
7.1.2013 16:10

Jasně máš pravdu v tom,že jeto tím v čem daný tvor vyrůstá a jaké vlivy na něho působí.Každý si v sobě nese nějakou genetickou informaci svých rodičů.Když vemeš,že je spousta ryb,které se nedaří rozmnožit v zajetí,nebo i normálních zvířat,třeba v ZOO.Asi k tomu potřebujou něco co tady prostě nemají.jinak koukat na generaci Bricharďáků se chodím dívat k panu ČUHELOVI,který je má v obřích nádrží s frontosama,které si jich vůbec nevšímají.Doma sem to kdysi taky zkoušel,ale o třetí generaci se už starala generace první.Eretmodusy je to nejlepší nechat si vyměnit,protože samec pak samici začne likvidovat.A těch příkladů se najde určitě více:-))

miran
7.1.2013 16:26

Miran: brichardáci-jasně, i bylo popsáno, proč je jako pro ty rybky výhodnější, zůstat u rodičů a pomáhat s výchovou potomstva než dát přednost vlastnímu rozmnožování. Matně si vybavuji, že to bylo nějak výhodné z hlediska šíření příbuzných genů, že se takhle dá odchovat více mladých, než kdyby se o ně rodiče starali sami.

Martin_Parizek
7.1.2013 16:45

tak možná v těhle případech jsou potom ryby klidnější,a i samec se pak k samici chová daleko lépe.Akorát záleží jak je nádrž velká,já to praktikoval ve 300L a tam už potom rodiče naháněly své potomky,kteří měli 5-6cm a snažily se je vyhánět z teritoria.možný signál k tomu aby si našly svůj bejvák.

miran
7.1.2013 17:01

miran: ono by správně u nich melo zůstat jen několik pomocníků z každého výtěru, což jde v akváriu těžko:-), tedy bez našeho zásahu.

Martin_Parizek
8.1.2013 11:27

Pro HD + MP omlouvám se vašemu klubu studovaných za své plebejské názory. Mám to jen normálně odkoukané a tak to určitě nemá tu váhu jako od zootechnika. S tím vykradením jsi Hynku fakt dost mimo. To dítě si právě neslo v genec třeba po mamince, že kradla a byla recidivistka nebo po otci, prostě, že měli jinou povahu, než normální slušná populace. Výchovou a vnějším prostředím se to dá napravit právě jen do určité části a je otázkou co později převáží. Právě tak si v genech nesou ryby - tlamovci to, že mají nosit embrya v tlamce a pak je vypustit a je jedno, že je někdo vyklepal o týden dříve.

miroslav kraut
8.1.2013 13:11

mk když myslíš, že to tak je, tak si to mysli dál, mě to je celkem putna. HD

hynek dařbujan
8.1.2013 15:10

Hele Radku, ty si psal, že chodíš na Muay Thai. Tobě není blbý mlátit jiný lidi?:-) btw-lov Ti taky vadí? Jatka a králíci v králíkárně Ti taky vaděj? seš vegetarián?:-)

Martin_Parizek
8.1.2013 15:24

pardon, muj předchozí příspěvek patří do jiného vlákna.

Martin_Parizek
8.1.2013 15:41

Pro MK-moc to zjednodušujete a zjednodušení nemusí fungovat. Chování se dělí na vrozené a získané. Ve skleněný baňce embryo získá asi tak co?:-)

Martin_Parizek
9.1.2013 7:40

Vztah ke sklu.

A+I
9.1.2013 7:49

Ten mají někteřáí starší lidé, co si do obývacích stěn strkají skleničky ruzných barev tvarů a velikostí. Je možné, že po narození trávili nějakou dobu v inkubátorech :-)))) U těch rybek je to tak, že ten jejich vztah ke sklu, je až tak silnej že do konce života žijí ve skleněných nádobách. Paradoxně ty vylíhnuté v umělých tlamkách stejně jako ty v zajetí přirozeně narozené nebo donošené. :-)))))))

hr
9.1.2013 8:25

Jj a dokonce nekteri takovito jedinci se vztahem ke sklu jsou tak verni lahvacum, ze odmitaji cepovane :-) . Pro H. Darbujana a M. Parizka: Mohli byste, prosim, Vase odpovedi shrnout v jedno vsem pochopitelne doporuceni? Pokud Sikkimu zustane v ruce nedopatrenim nejake to nevyvinute tropheusi embryo se zloutkovym vackem, ma ho - vyhodit do smeti, - hodit sezrat rybam, - nechat dozrát v sampusce? Pokud bude vase odpoved znit nechat dozrát v sampusce, bude pri tom hrozit, ze v juvenilnim veku zacnou byt tato byvala embrya bez nepoznane materske lasky nejak nebezpecna pro spolecnost?

A+I
9.1.2013 10:07

AI, sikkki má jasno co má dělat, ptá se přeci né co má udělat, ale jak to má udělat. Toto téma již tady bylo řešeno a tak bych se nerad opakoval. Slušný chovatel umělé tlamky nepoužívá. HD

Hynek Dařbujan
9.1.2013 12:23

Ja uz se v tom nevyznam, muze tedy slusny chovatel pouzit sampusku? Tu MP ve 13 schvalil.

A+I
9.1.2013 12:52

Šampuska nebo sítko na bubláku, všechno je to umělá tlamka a je jedno, jak to vypadá, funkce je zhruba stejná embrya by se měla hýbat. Hynku, to zase byla perla, takže ty teď nemáš tlamku tak jsi slušný chovatel a my ostatní, co jí máme jsme neslušný...a kdysi jsi jí měl tak si byl taky neslušný a pak jsi prozřel a teď jsi slušný :-))no nádhera to číst. Slušnost chovatele je stejná veličina jako slušnost člověka a ta se fakt tlamkami ani majetkem neměří. Třeba ti to jednou dojde. Alenko, pochybuju že dostaneš odpověď na své otázky, protože jsou chovatelé (jsou to teda fakt bohem nadané výjimky) jako HD a pod, kteří u svých x desítek samic přesně poznají stupeň doinkubování embryí a VŽDY vyklepou správně, takže embrya nelikvidují, nezkrmují ani nepotřebují tlamky. Podle toho pouznáš slušného chovatele v ČR :-)).

miroslav kraut
9.1.2013 13:13

Pánové. Zanechte té trapné komedie. Už je to fakt na bednu. Kdyby nebylo tzv. rybích inkubačních zařízení, tak nemáte ani jeden na vánoce Kapra. Veškerá produkce ryb u nás je líhnuta převážně v líhních. http://www.rybarstvinovehrady.cz/5/cz/rybi-lihen-rybarstvi-nove-hrady-s-r-o-/ Děláte jako by akvaristika byla v dnešní komerční době něco jiného. Není, jen některé technologie si lidé přisvojily do svých domovů nebo pěstíren. A co je na tom?? Vůbec nic každý má právo se rozhodnout.Jak to bude dělat.V dnešní době se bavit o Etice ha ha ha .

pietro
9.1.2013 15:28

Pietro-jasně, kapr má velmi rozvinutou péči o potomstvo, že jo? mícháš hrušky s jabkama. Jen tak mimochodem-ty líhně mají docela negativní vliv na populace říčních ryb. Je značně snížena genetická variabilita , bo se na rozmnožování podílí jen určitý počet ryb, mlíčí jednoho samce oplodnuje několik samic. Potomci mají sniženou životaschopnost, jejich schopnost rozmnožování se rapidně snižuje. V porovnání s rybami z přirozeného výtěru. Vysazují se ryby nepřivyklé podmínkám konkrétního toku a dochází k ničení místních forem ryb. Příkladem budiž potočák, kdy se ryby ze slovenska patřící k jiné subspecii vysazují u nás a naopak.. kdy se k nám vozí lipan původem z polska. pak to u nás na pstruhovkách vypadá jak vypadá. jen ten kapr přežije tak nějak všechno.

Martin_Parizek
9.1.2013 15:31

a to já klidně odpovím, když už se mu to povede, at si je třeba do tý šampusky dá, ale at to nedelá pravidelně. Je to fakt jen nouzovka. já osobně nevidím problém v tom, abych si ved záznamy o tom, kdy se která ryba vytřela.

Martin_Parizek
9.1.2013 15:55

Martine, nemusíš se tak rozčilovat. Bylo to pouze jako jisté podobenství. O této problematice vím a upřímně nedělá mi to radost tak jako tobě. Dokonce jsem tyto slovenské pstruhy chytal a musím konstatovat, že to byl zase hodně velký úlet „naších rybářských moci pánů“. Problém vidím, že jistí lidé by měli opustit svá místa a přenechat je opravdovým zapáleným odborníkům. Nebo se budeme na naše ryby chodit dívat v lepším případě do zoologických zahrad v tom horším do muzeí na preparáty. Také jsem proti nepřirozenému odchovu a výtěru, genetických pokusech nebo klonům. Ale ty ani já to nezměníme.

pietro
9.1.2013 16:02

martine nedávno jsem si na tebe vzpomněl:-))viděl jsem nějaký pořad v Tv o naších tocích a problematice přirozeného množení ryb,jasně uvedly problém hormonů z antikoncepce,která tu je 50let a nikdo to do teď neřešil a není ani technologie,která by je z vody odstranila,takže jak to sleduju tak ten jev není jen u ryb,ale začíná se projevovat i u normální lidské populaci,takže za 200let chtě nechtě budem dělat děcka v šampuskách.jinak používání umělých tlamek je zbytečné.

miran
9.1.2013 16:03

pietro-ok,rozumím, no problem, peace:-)

Martin_Parizek
9.1.2013 16:05

miran: ono je to prostě jedno s druhým, já vo tom radši ani nechci do důsledků přemejšlet:-)

Martin_Parizek
9.1.2013 19:49

Nezbývá mi než abych se podrobněji vyjádřil k umělým tlamkám. Pravda je taková, že v době kdy ti mladší ještě chodili po houbách a ti starší ještě tahali kačera jsem podobně jako ostatní chovatelé tlamovců tlamky používal. Bylo to kolem roku 1980. Vymýšleli jsme dokonce i dokonalé systémy, které jikry či larvy intervalově promývali. Jako první kdo mě upozornil, že to není úplně košer byli chovatelé z tehdejšího západu, kteří mě navštěvovali. Časem jsem zjistil, že měli pravdu. Takto odchované ryby někdy i hůře rostli, ale hlavně hůře nosily. Vzal jsem si z toho ponaučení a tlamky nepoužívám Nevím sice jak dlouho, ale minimálně v tomto tisíciletí. Je každého věc, jak se k dané problematice postaví, ale nikdy bych si již nepořídil ryby takto vychované. HD

Hynek Dařbujan
10.1.2013 7:32

Je rozdíl, když někdo tlamku má pro případ, že omylem brzo vyklepe embrya s váčkem (to je můj případ a děje se to v jednom případu deseti)a je rozdíl, když v tom mnoho chovatelů odchovává pravidelně a třeba už od jiker, což jsem viděl i v pěstírnách. tady se to opět v rámci propagandy prodeje v nejlepší pěstírně v Evropě zase hází do jednoho pytle, ale ono se nic jiného nedalo ani čekat. Pro HD a MP: Co dělaáte, když vyklepete embrya s váčky? nebo vám se to prostě nestane? Děkuji za jasnou odpověď.

miroslav kraut
10.1.2013 9:19

Stává se to minimálně (jednou za měsíc až dva). Altolamprologus calvus je miluje. HD

hynek dařbujan
10.1.2013 10:30

Odp. 56 super :-) . Mirku, jak ale muze byt HD bohem nadana vyjimka, kdyz jeho samice vyklepavaji jeho pracovnice? A tak kdo vi, kde a kolik jeho nevyvinutych embryi skonci a kdo vi, jak uz ma jeho Calvus velke bricho. Ze by slusny chovatel nechal vyhazovat mladata jenom proto, ze byly o neco driv z tlamky? Nekdy se muze totiz jednat jen treba o dvoudenni nebo dokonce jednodenni rozdil ve stari embrya s vackem a bez nej. A tak si rikam, ze nas taha za nos. Kazdopadne se mu jiz davno neda verit. Sectely etolog M. Parizek sam priznava, ze ani vyklepavani hotovych mladat uz bez zloutkoveho vacku neni ono, z cehoz plyne, ze je dulezite, aby u druhu, ktere maji zakodovano se o potomstvo starat i kratce po vypusteni (opatrovani a opetovne nabirani do tlamky), toto jim bylo doprano i u chovatelu, protoze jinak to citim, ze je jedno, jestli se vyklepne embryo s vackem a nebo o 3 dny pozdej embryo uz bez vacku a nebo i tesne pred vypustenim, proste to citim stejne (jak nahore rozebira a prirovnava MP s Miranem), jako by bylo dite odebrano matce cisarem a vlozeno do decaku. MP by mohl vedet z knih vic :-) .

A+I
10.1.2013 14:08

Proboha AI co to zase táráte, jeden den předčasně přeci není problém, to je již skoro hotová rybka. A že se mi nedá věřit? Zrovna od Vás to beru jako vtip roku. Běžte kalit vodu někam jinám. HD

hynek dařbujan
10.1.2013 14:33

MK: nestává se mi to, vedu si diář:-)

Martin_Parizek
10.1.2013 14:44

A+I: nastuduj si pojem vtisk(impriting) a dej si ho do vztahu s embryem a malou rybkou. máš to za domácí ukol. Jinak sem smířen s tím, že spousta věcí není v zájmovém chovu rybek ideální, ale fakt nevím, proč bych to měl dělat blbě, když to de dělat v rámci podmínek líp? Jojo, když nechám samici donosit někde vedle,tak to bude špatně z hlediska jejího sociálního postavení v hejnu. když jí to nechám vypustit v akváriu, tak budou ty vypuštěný rybičky chudinky, protože je chovný ryby můžou požrat. Uplně vidím Tvoje reakce. Prostě někomu se člověk nezavděčí:-)

Martin_Parizek
10.1.2013 14:52

taky si píšu datumy:-)),ale mám rýby,kterým to jde i vidět,ale vždy se dívám rybě do tlamy.Ale jak psal Hynek,já sem ten co tahal kačera,ale pamatuji se,že v 90letech byly sítka všude kam sem přišel,bylo to naprosto masivní a trendy,nikdo tenkrát asi neuvažoval logicky,že ty ryby to vynosí samy,ale že ta ryba se takhle vytře dvakrát za měsíc a né jednou.takhle ty ryby vystřílely a bylo po nich,ale na druhou stranu musím říct,že jsem ty odchovy doma měl a nosily normálně a nebyly nijak asociálně založené.je to věc k diskusi,ale ne tady:-))

miran
11.1.2013 7:01

K 70: Tak jsem to studovala za domaci ukol a jsou to same nepodlozene uvahy o ruznych faktorech, ktere by mohly i nemusely mit vliv na potomstvo a donaseni. Takze stale nevim, proc nedopatrenim ziskane embryo jeste s vackem nema sanci. Nekolik uvah z DU (domaciho ukolu) napr.: ;-) - Ono je to složitější, vývoj dítěte se nestává jen z těhotenství a z porodu, důležitější jsou následné fáze, včetně výchovy a péče rodičů, to si snad pamatujeme všichni:-) Co když je to u techle ryb podobné? - ryby jou po etologické stránce velmi zajímavá skupina a zdaleka o nich nevíme uplně všechno.Co když se vychovávají? - teoreticky vzato-F1 generace ryb je mezi sebou poměrně málo příbuzná, F2 je již příbuzná více, F3 ještě více atd atd, vlivem množení příbuzných může docházet k selekci znaků, které se projeví na vnějšku ryby-barva, tvar těla,nebo vevnitř-třeba jsou neplodné. Nebo se můžou hromadit nekteré nepříznivé mutace, které se časem projeví celkovou degenarací chovu. - Každopádně-akvarijní podminky mohou chování ryb deformovat.

A+I
11.1.2013 7:22

K 68: Vodu pujdu zkalit do Amazonky hned jak tam udelam vodovymenu, ale dochazi mi Sera mineralni sul. HD, nemel byste kybl na prodej? HD, taram uplne to stejne co jste nataral Vy, jen se to snazim vic logicky roztarat. Co znamena jeden den predcasne? Predcasne, kdy ma embryo jeste kousek zloutkoveho vacku, ale na druhy den uz by ho nemelo? Nebo kde je ona zivotni hranice ve velikosti vacku a skoro hotove rybky? Takze printing probiha pouze do cca 15. dne - jen u embryi, ktera maji jeste vacek a pak uz je hotovo a muze se samicce odebrat? Jeste vcera by odebrani omylem melo nasledek na budouci spatne donaseni a dnes uz ne?? Jeste vcera s vackem byste ho hodil Calvusovi a dnes uz ma Calvus po gabliku?? Jeden den a jaky rozdil v osudu Tropheuse! Neschlamstne ho Calvus a navic bude umet v budoucnu donaset. A co omylem odebrana embrya s vackem samci, ti taky nebudou umet donaset a starat se o potomstvo? ... Tak kdyz uz se ma brat ohled na printing, nemelo by to byt brane se vsim vsudy vcetne starani se o potomstvo samickou-maminkou prvni tyden po vypusteni nez se mladata rozplavou prirozene sama, tak jak to dela chovatel Sudoma ??? Nebo se na to mame divat stylem jako aspon neco?

A+I
11.1.2013 11:43

Můj závěr vyplývající ze zdejší diskuse: pokud omylem vyklepu embrya předčasně ještě s váčkem je neslušné je dát do umělé tlamky ,kterou PRO TENTO PŘÍPAD vlastním. Naopak je od chovatele slušné je dát prostě sežrat a rozhodnout o jejich neprávu na žvot i když nejsou nijak defektní a podobně. Podle toho se pozná slušný chovatel. Jestli to není někomu z vás, kdo má rád zvířata, jasné, tak vás opravdu nechápu..... Hezký víkend.

miroslav kraut
11.1.2013 12:25

Mirku, já tě chápu neprosto jasně, co dělám já je vždycky špatně a co děláš ty tak to naopak je výborný. Jak prosté. HD

hynek dařbujan
11.1.2013 15:01

A+I: výborně, již si začínáš klást správné otázky. dále máš za ukol nastudovat si tohle: embryonální perioda, larvální perioda juvenilní perioda adultní perioda. přeji hezký víkend:-)

Martin_Parizek
11.1.2013 15:02

upřesnuji zadání DÚ:-)- ve vztahu k vývoji rybky samozřejmě.

Martin_Parizek
17.1.2013 14:39

Děkuji za objasnění!

Sikkki

VLOŽIT ODPOVĚĎ