UV lampy a ozonizátory
Máte někdo zkušenost s UV lampami, ozonizátory a podobnými zařízeními pro likvidaci parazitů, apod.? Budu potřebovat nový filtr, tak jsem se díval na "Aquael Uni filter 750 UV pro akvárium 200-300l, 750l/h se zabudovanou UV lampou". Zajímalo by mě, zda to má viditelné účinky, nebo je to jen marketingový trik. Díky za rady.
Adam
kazdy leto mi pravidelne zezelana akva a ver tomu ze to ucinek ma ale pokud ti akva nikdy nezezelana tak je to zbytecnost a hlavne to tam vubec nepatri
13.12.2007 17:54
Zezelenáním máš na mysli jen řasy na stěnách, nebo nějakou horší variantu? Má to mít vliv i na parazity a nemoci-působí to tedy i na ně?
13.12.2007 18:39
Já ještě nikdy UV lampu nepotřeboval.....a to ani v zahradním jezírku.Myslím,že by ses měl poohlédnout po lepších filtrech a na UVčko zabudované do filtru se vykvajznout.Pokud ho někdy budeš potřebovat dá se kjoupit zvlášť....já nikdy nefandil podobným dvojkombinacím....ať už se to týká čehokoli.
13.12.2007 20:31
to souhlasim s wladysem i kdyz na jednom akva mam filtr do ktereho se da UV prikoupit ale jinak to vlastne zabije vsechno co tim protece rasy bakterie a podobne ale z ryb budes mit chcipaky jestli to bude bezduvodne pouzivat porad
13.12.2007 20:51
Podle mého názoru je to scela zbytečné a pro tebe neefektivní pokud nedáváš vodu do akva z jiného zdroje než je vodovodní řád.Důležitost pro dobrou kondici a bio rovnováhu je kvalitní biologická filtrace,je sice pravda že uv záření ničí mikrobi ale také ty co v akva mají být a pro ryby a jejích prostředí efektivní, ale je to na dlouhou debatu.Vím očem mluvím znám to ze školního pokusníctví tam se používá při chovu plůdku v kádích.
14.12.2007 9:26
Tušil jsem, že to spíše zavrhnete:o) Dělají se UV lampy, které jdou přidat na filtr i dodatečně. A co ty ozonizátory-co vy na ně? Asi co do výsledku skoro to samé,že?
Ahoj, o UV lampách se dá hovořit dlouho, ale z mých zkušeností můžu říci, že do tak velkého akvária bych zvažoval pořízení. Důvodů je hned několik... V tak velké nádrži již můžeš udělat biologickou rovnováhu a řasy se ti nemusí vyskytovat a zadruhé, je to velký objem vody, tudíž bys musel zvažovat nějakou větší watáž. Ty vyráběné okolo 9w jsou spíš do malých nádrží, ale stejně ti je vnutí i do 400 litrové nádrže. Já lampy používal v mořském akváriu jen při dovozu nových ryb a i někdy používám spíše na karanténu(moře již nemám, měl jsem na mysli v zaměstnání). S řasou bojuju spíše biologicky(kvalitní krmivo, lepší filtrační technika, osádka ryb a častější výměnou vody). Měl jsem zákazníka, kterej měl zapojenou lampu pořád a stejně řasy rostli. Prý rychleji stárnou zářivky a musí být výměna do půl roka. Ale nejsem znalec této tachniky, tak pouze přidávám svůj názor. Akvaristice zdar a přeji mnoho úspěchů :o). Páčko Pavel.
14.12.2007 22:54
Ahoj, ačkoli takové zařízení bych ti měl vychvalovat- jelikož je prodávám, tak jednoznačně říkám ne.Jak píše někdo nade mnou tahle dvojkombinace nic moc.Když už něco koupit tak jedině samostatné UV čko a používat ho jen při problémech a ne permanentně 365 dní v roce.Hodně úspěchů. Jarda.
6.3.2008 12:20
Mam stejny problem. Mam 4 mesice akvo 150x50x50 svitim 1 x AGUAGLO a 1x daylight. Filtry mam 2 jeden je FLUVAL 405 a jeden vnitrni. Svitim 6hodin denne. Okna mam stresni a zatazene rolety. Vodu menim 1/3 jednou za 14 dni. Porad se mi tvori zeleny zakal. Poradi nekdo?
6.3.2008 16:59
Ohledně tvého problému je scela zřejmé že se jedná o kmen sínic. Cyanobakterie-Sínice,jsuo spůsobeny biologickou nevyváženosti v akváriu, nedostatečná cirkulace vody, nedolkonalá filtrace, patogení znečištění, vysoká hodnota No3, nedostatek kyslíku rozpuštěného ve vodě a vyšší hodnota duíku. Takže si dej akva dopořádku a máš po starostech, výměna poloviny nádrže, zmírnit teplotu vody a svítíš také málo, svícení má natom také svůj podíl.