Vnější filtrace

Dobrý den, chtěl se se optat zda máte někdo zkušenosti s nasáváním akvarijní vody do vnějšího filtru. Mám na mysli konkrétní případ, kdy budu mít 50 litrový vnější filtr pod akvariem. Mám v plánu jako "nasávací mechanismus" zvolit trubku o průměru 2,5 cm, než půjde z akvaria nebo i mimo něj ji přechodkami chci zvýšit na průměr minimálně 5 cm. Slibuji si od toho zvýšení "podtlaku" v místě nasávání. Ten vnější filtr bude totiž uzavřený. Takže voda, která půjde tlustší trubkou dolu potáhne za sebou vodu ze slabší trubky. Doufám, že jsem to popsal k pochopení. Díky za postřehy.

Rorejs

2.2.2007 11:44

nevím jak to přesně myslíš, ale uvědom si že tlak závisí na výšce hladiny a ne na zužování nebo rozšiřování trubky. pohyb vody závisí jedině na čerpadle, jinak by to bylo perpetum mobile :-)

Rocky
2.2.2007 14:38

Rocky má pravdu, tlak v místě nasávání je daný pouze výškou hladiny nad ním. Ovšem platí, že čím užší trubka, tím větší rychlost proudění vody v ní a to při konstantním tlaku (Bernouliho rovnice). Protože se v tvém případě jedná o otevřený system (v akváriu je otevřená hladina) dojde k tomu, že čím užší trubka tím větší rychlost nasávání, ale objem nasáté kapaliny se za jednotku času nezmění a tlak bude stejný. Další problém je u tebou navrhovaného systému čerpadlo. Pokud bude příliš výkonné, tak ti dojde k tomu, že z akvária nebude stíhat natýkat voda do filtru. Všechny tyhle polouzavřené sytémy jsou z hydraulického hlediska problematické, dochází k pulzům atd. Hydraulicky nejdokonalejší systém je obyčejná přepadová nádobka a vnější otevřený filtr. Má jednoduchou obsluhu a naprosto bezpečný provoz.

triturus
2.2.2007 15:20

takže mi chceš Trite říct, že to čerpadlo v uzavřeném filtru tlak nezvýší? Pochopil jsi totiž dobře můj zámysl, že chci mít rychlost nasávání co největší. To proto, aby se do odsávací trubky voda jenom neploužila , ale mělo to i sílu něco nasát, Myslím tím odpad. Proto jsem chtěl trubky na konci rozšířit v úmyslu toho, že bude silnější trubka ke konci nasávat více vody a proto rychlost na konci v akva, v užším místě bude větší. Mělo by tomu pomoct i výkonné čerpadlo. Ale podle tvé poznámky soudím, že bude třeba volit vhodné čerpadlo podle množství nasávané vody a ne libovolné, přesněji co nejsilnější.

Rorejs
2.2.2007 16:07

Jo máš pravdu z tvého prvního dotazu jsem to úplně nepochopil. Samozřejmě, že čerpadlo zvýší podtlak v uzavřeném filtru a tím pádem dojde k aktivnímu sání vody z akvária a tlak už nebude dán jenom výškou vodního sloupce, ale i výkonem čerpadla. nějak jsem opoměl, že jsi nahoře napsal, že se jedná o uplně uzavřený, tedy odvzdušněný filtr. Jediný problém je teď teda ten, že je potřeba dát takový výkon čerpadla, aby byla optimální účinnost filtrace. Co se jedná toho rozšíření trubky na 50, tak tady jsi nejsem jistý, zda ten vliv bude takový, aby to stálo za to. Jestli by nestačilo hrát si s výkonem čerpadla.

triturus
2.2.2007 20:10

A jaký typ filtru máš ty? Já to chci udělat všechno proto, protože budu mít 50litrový sud, takže množství filtrační hmoty bude na moje 500l akva dostačující. Připočítám k tomu ještě cca jednu hlavici přímo do akva. To pro odsávání nitritu. Až to budu mít na papíře tak obrázek přiložím. Snad to admin hodí do Rady a zkušenosti. Myslím, že nejprve zkusím filtr bez rozšířění hadice a potom s rozšířením. Spočítám celkovou výkonnost. Zatím ahoj a díky za postřehy. Rorejs

Rorejs
2.2.2007 23:44

Nevim co na to triturus ,ale podle mne vyrabis nesmysl.Chces vyrobit objemny vnejsi biologicky filtr,ale chces pres nej prohnat vodu co nejrychleji a jeste aby ti nasaval co nejvice detritu (neboli ??? nitritu ??? jak pises ty).Aby neshorelo cerpadlo tak budes muset mit jenom velmi hruby molitan ktery se stejne bude rychle ucpavat prave tim nasavanim detritu.Diky rychle proudici vode nebudou bakterie nijak moc funkcni.Podle meho nazoru to jako biologicky filtr bude fungovat dost spatne a jako mechanicky bude spise skodit.Diky velkemu objemu ho nebudes tak casto cistit a pak bude vodu spise kazit rozkladajicimi se vykaly,ktere bakterie nestihnou zpracovat.Nemusim mit ve vsem pravdu,ale mel bys to jeste promyslet a neco o filtraci jeste prostudovat.

Tomm
3.2.2007 9:30

Nejde v žádném případě o co nejrychlejší průtok filtrem. Když jsem mluvil o rychlosti vody tak jenom v případě nasávání. A to skutečně proto, protože chci, aby ze spodní části akva, hlavně za skalní stěnou se mi DENTRIT (jak mne správně opravuješ) dostal z akvária. Pro mne bude totiž lepší odstarnit humus z vnějšího filtru, než zpoza skalky v akváriu. Samotný filtr bude totiž z 30 litrového nebo 50 litrového sudu s úchopy a tak manipulace jednoduchá. Přívod a vývod bude na kulové ventily, takže se dá vše odstavit a za chvíli to jede znovu. Lepší než pracně odsávat z akva. A skutečný průtok kolem 500 litrů za hodinu se mi nezdá tak hrozný. Bakterie to v pohodě stihnou. Takže skutečně jde pouze o to, aby v nasávací části byla rychlost vysoká a do sudu to potom už teklo pomaleji. Proto to rozšíření trubek. Ale jsem rád, že je k tomu diskuze. Sice jsem si představoval rozsáhlejší, ale lepší než nic. To Tomm: Z tvého příspěvku jsem cítil tak trochu urážky. Nevím zda jsi svůj příspěvek tak psal, ale věřím, že ne. Protože jistě i Ty používáš tuto diskuzi k tomu, aby se předávali zkušenosti než k tomu, aby jeden ponižoval druhého. Když jsi tak zkušený a máš toho nastudováno nejvíce ze všech, nebo určitě více než já tak poraď a nestrácej řádky prázdnějma větama.

Rorejs
3.2.2007 15:54

Nene urazky to urcite nemely byt,spise popud k rozsahlejsimu rozebrani problemu.Takze posledni veta nemela vyznit jako povysovani,ale jako popud ke studiu jak funguje nizkoprutokovy biologicky filtr a rychle prutokovy mechanicky filtr.Nenapsal jsi ze pujde o cerpadlo jen 500 l za hodinu.Kdyz jsi psal o zvysovani rychlosti a objemu nasavani,predstavoval jsem si neco o hoooodne silnejsiho.Vidim ovsem ze tohle mas zmapovane,takze sorry ze jsem se zamichal do diskuse tak nejak offtopic,ted vidim ze nejsi filtracni experimentator zacatecnik ,ale ze ti slo fakt jenom o tu hydrauliku .Takze muj predchozi prispevek bez jako bezpredmetny.

Tomm
6.2.2007 15:39

Naprosto chápu o co ti jde-udělat tak trochu průvan pod kamenama a vyšůrovat.Jen taková vzpomínka na školu,ale funguje-menší otvor-větší rychlost.Mezi kameny provrtanou nerezovou trubku přes celé dno,kus nad pískem,aby ho netahal z nádrže.Stačí průměr 30mm,samospádem stejně dokáže vytáhnout 500l za dvacet min.Ale nápad tvůj se mi moc líbí.
Vnější filtrace

Emil

VLOŽIT ODPOVĚĎ