Anubis kopinatý (anubias lanceolata)
Zdravím všechny, mám takový dotaz, na který jsem v diskuzích nenašel jednoznačnou odpověď. Mám nově založené akvárko cca 14 dní...snažím se o tanganiku, ale osadil jsem i 4 anubias lanceolata, na kterých se mi začaly dělat hnědé flíčky, které se začaly šířit po celé kytce. Akvárko mám 240 l, ph 7,6 , dKH 12 ,svítím cca 10 hodin denně 2x 38W. Bez šneků, 3 ancistrusy, a 20 mladých tropheusů. Mohl by mi někdo poradit co s s tím unubisem?Ještě jsem nehnojil, ani nevím jestli budu, tabulka (ph/dKh) ukazuje že CO2 je tam dost.Předem děkuji za názory a rady.
Sedlator
Podle mě to nemá zas tak velkou cenu řešit. 3 ancistrusy to rozcupujou, zbytek rozkoušou trophíci, a nové rostliny sou většinou pěstované listama na suchu jen ve vlhku a pak pod vodou odumírají a raší nové kvalitní lístky které teda asi zlikvidujou ryby.
21.9.2010 19:03
Já sice nejsem znalec na kytky,ale v jedné nádrži mám na kamenech dva anubiasy,druh přesně neznám.Můj osobní názor je ten,že se v nádrži nevytvořila ta správná biorovnováha,je to všechno čerstvé,kytka musí zakořenit,nebo se uchytit na tom kameni,nějakou dobu to trvalo i mě.Já navíc těm kytkam přidávám,vždy jednou tydně nějaké tekuté hnojivo.U těhle ryb by si měl vodu měnit každý tyden,takže pokud tam chceš mít kytky tak budeš muset přihnojit,a hlavně začni šetřit na větší nádrž,pro tropheusy je 240l hrozně málo.Navíc ty ancáky bych taky dal jinde,postupem času.Jaké máš ty tropíky?
21.9.2010 19:41
Jen takovej figl kdyby ses někdy nudil a máš nějaké maličké akva 40-50l tak si tam dej rostlinu co chceš nech to bez ryb, nadopuj to CO2 které uděláš z cukru a kvasnic za 20Kč na měsíc v pet láhvi, občas jim nalej trochu vody od ryb aby tam bylo NO3, doplň Fe třeba Bioflorem. Poroste to jak blby někdy co týden novej lupen. A když ti to ve velké odumře tak si ustřihneš novéj z malého a nemusíš nic kupovat a pořád budeš mít zásobu krásných nových. Jen kdyby byla nuda, tak tohle je asi nej. pro kytky ale nejde to dohromady z Afrikou. Snad nedostanu nadany za názor.
21.9.2010 20:07
Mám bemby a kirizi. Vím, že kytky na tu tanganiku není nic moc, ale před tím jsem měl, menší akvárko a více zelený a tak jsem se s tím nechtěl úlně rozloučit:o). Mirane a jakým hnojivem hnojíš,jestli se mohu optat?...Četl jsem, že tropheus je poměrně citlivá ryba na vodu..tak abych jim tim nezavařil. Předpokládám že CO2 z kvasnic je zcela neškodné pro ryby...?
21.9.2010 20:16
já kupuju obyčky,jmenuje se toakvaflor,a stojí to 36kč,mám to na 4krát,dávám tam jen tak aby se neřeklo,kytky nějak moc nerostou,ale ani neumírají a ryby je neožírají.
21.9.2010 20:19
No co2 snižuje ph a to u těchto ryb není žádoucí..
Je to neškodné, běžně se to používá. 1 láhev na 2l vody, napustit do 3/4 vlažnou nebo pokojovou teplotu, 20dkg cukr a 1/3 kvasnic. V zátce prostrč hadičku kousek a utěsni. Druhej konec do akva a a nejmenší bublinky jak prach jsou přez cigaretový filtr. Nesmí se to převrátit, uvnitř vzniká alkohol a jak to ucpeš tak to střílí jak burčák. Vydrží to 7-10 dní a první 3 dny to umí 50 l snížit PH na 6 i míně tak to reguluj tak že filtr nech vzduchový a bude to dobry.
21.9.2010 20:36
Ne do Afryky ale mluvím o kvítkách které jsou zvlášť!!!!!!!!!!
21.9.2010 21:24
někde jsem zjistil že ph má být max. 7,5 ale v tom bych problém neviděl ... pokud se ti ty listy začnou rozpadat, tak hledej problém u ancistrusů, víc asi nepordím. Několikrát jsem se stím už setkal, ale nikdy jsem tomu nevěnoval pozornost.
21.9.2010 22:00
Podle mě se ty listy rozpadají,jelikož jsou emerzní.Je třeba počkat až rostlina vyrazí submerzní listy,ale i pak je podle mě budou trofíci ožírat.Obzvlášť ty mladé šťavnaté.
21.9.2010 22:01
ok díky za rady, jak myslíš filtr nech vzduchový?..perlamentně mi jede vzduchovací motůrek, když to budu realizovat, tak to budu hlídat, kdyžtak přidám sodu a sůl..
22.9.2010 7:23
Jen k těm rostlinkám kdyby to Ph kleslo moc což by se stalo bez vzduchování tak obyč filtr bublifuk nebo jen kamínek jak vzduchuješ tak CO2 zase vypuzuje z vody a Ph zase bude zvedat. Prostě je to primitivní levné ale učinné kvašení, prvních 2-3 dny to kvasí hodně a pak se to ustálí, až se zvedne hladina alkoholu nebo dojde cukr tak umřou kvasinky a potřeba novou náplň. Jako příklad, takovy švestky v sudu nakvašeny na slivovicu tak to je pořádnéj zdroj CO2. Ryby jako neonky aprostě do kyselé vody tam mít můžež.
22.9.2010 7:34
Sůl rostlinám nesvědčí a soda zase dělá rostlinám moc vysoké KH a pak to je taky špatně. Nech vodu jak je pro kvítka, spíš mají radi hodnoty vody menší. Žádná věda, prostě trochu zduchuj a víc se nemusíš starat.
22.9.2010 9:16
Obávám se, že anubias lanceolata je podobně jako většina zástupců tohoto rodu rostlinou bahenní a proto ji nelze dlouhodobě pěstovat pod vodou. HD
22.9.2010 10:03
Dovoli bych si oponovat, tahle je pod vodou 5 let a kyž už lezla ven z vody před ostříháním tak měla kolem 110 listů a 8 odnoží asi. Anubiasu je spoustu aspoň 12 druhu ale jde ho mít pořád pod vodou. Většina rostlin je u břehu v přírodě a jsou chvílu emerzni a pak submerzní. I lopuch vykvete jen až má lupeny venku ale když ho stříháte bude pod vodou pěknej ale nepokvete.
22.9.2010 10:28
To Pavel 86 Tato debata je o druhu Anubias lanceolata, to co je na Vaší fotce tak to tento druh opravdu není. Zřejmě se jedná o Anubias barteri a ten (i jeho poddruhy a formy) v akváriu většinou dobře prosperuje. V žádném případě nelze zkušenosti s jedním druhem zevšeobecňovat na celý rod. HD
22.9.2010 10:43
V tom máte pravdu, ne vše vždy roste jak má, to netvrdím. Jak jim dodat výživu už padlo a volba je na majiteli.
22.9.2010 11:24
Sedlator, zadne hnojivo ani CO2 bysme do akva k Tropheusum nikdy nedali. S temi flicky souhlasim s Wladysem. Ale rostliny v AQ s Tropheusy vetsine chovatelu konci rozcupovanim. Uvidis sam, jak se jim bude darit. A pak si sam spocitej, jestli se Ti vyplati mit zarizene dalsi akvarko, kde budes muset svitit, vzduchovat, mozna topit a cpat tam CO2 kvuli 3 anubiasum na vymenu. Radeji pomyslej na vetsi akva, protoze 240 litru na dva druhy Tropheusu ... to nedopadne asi dobre.
22.9.2010 11:31
Jestli máte v nádrži tropheusy, máte nahnojeno dost a dost. Už tam nic nepřidávejte. Ten problém bude tam kde ho vidí Wladys - 90% anubiasů nabízených v obchodě je pěstovaných emerzně a ty listy prostě pak musí v akva přehodit na submerzní - pokud se mu to podaří a přežije to. Už jsem sem tu fotku dával třikrát, mám ve 400 litrech 50 tropheusů a tak třicet trsů malého druhu anubias nana. Rostou úžasně, trophíci je neokusují a to ani mladé lístky. Finta je možná v tom velkém počtu rostlin, protože když jsem kdysi zkoušel u duboisů jeden trs, tak ho okusovali opravdu vydatně. Např. anubias nana i barteri (jiné jsem zatím nepěstoval) jsou sice pomalu rostoucí ale jinak nesmírně odolné rostliny, velmi snadno snášejí masívní výměnu vody (3/4) a nemají vysoké nároky na světlo. Mám pouze jednu trubici na nádržích výšky 50cm a hloubky 60cm. Nesmíte ovšem vodu pravidelně solit, to rády nemají a navíc je to zcela zbytečné. Druh na fotografii tazatele znám ze supermarketů, druh ale nevím. Anubias na fotce Pavla je A. barteri - ten mi roste s afrikou velmi dobře i bez hnojení. Zdravím. Omlouvám se za osobní vzkaz: Pane Vajsi z Mostu, pokud to čtete, prosím ozvěte se mi znovu, omylem jsem si smazal váš mail. Děkuji.
Nevím proč se řeší investice když má někdo i 10 nádrží.
22.9.2010 21:49
V prerybnenem akvariu by melo byt vzdycky CO2 dost i pri naddimenzovanem vzduchovani a pokud je zabehla a dostatecna filtrace se zabehlou nitrifikaci melo by byt dost i dusicnanu. Rostlinam mohou teoreticky chybet nektere stopove prvky, zvlast pokud je krmeni ryb malo rozmanite a jednostrane. Mozna by neuskodilo nejake minimalni davkovani hnojiva (PMDD) pokud rostliny nejdou, rozhodne ale bez slozky zvysujici dusicnany. Osobne mam v planu rostliny nasadit jakmile se tlamovci zabydli a akvarium stabilizuje a chci zkusit nejen anubiasy ale i nejake vetsi rosliny s korenovym systemem v pisku
22.9.2010 21:54
V akvariu s malawi tlamovci pred lety bez jakehokoliv hnojeni nebo vubec starani se o rostliny mi velice dobre rostla plovouci rostlina jejiz nazev si nevzpomenu. Mam ji jenom na teto spatne fotce. V brnenske vode roste vyborne. http://borek.fdns.net/aq/bily4.jpg
23.9.2010 2:45
Pro Pavla 86 - ja jsem nepsala, abys resil investice Ty, ale aby si tazatel sam spocital, jestli to tak chce mit. Ty snad vis kolik ma akvarii nebo ze ma na dalsi akva kvuli rostlinam misto ci chut? At si sam rozhodne, jestli si chce rostliny pestovat nebo kupovat, to rozhodnuti uz snad nechame na nem, ne?
23.9.2010 6:53
Rostliny s mohutným kořenovým systémem vyžadují i mohutné dno a to je u trophíků jednoznačně problém a zdroj hromadícíhch se dusičnanů, případně dusitanů. Trophíci svou běžnou činností nedovedou takové dno dostatečně prohrabat, prokysličit a vyčistit. Fungovalo by to pouze pokud by to dno bylo plošně zarostlé rostlinami a to je podle mně pouze teorie, v praxi u tropheusů dost nepoužitelná. Pozn. nepíšu to jako radu pro Romana, ale všeobecně, jen jako svůj názor, pokud by takové dobré řešení napadlo i někoho dalšího a neměl to odzkoušené a můj názor ho zajímal. Zdravím.
17.10.2010 18:44
Hnědé flíčky, končící rozpadem pletiva = emersní list, hnědé flíčky po celé rostlině = rozsivky. Bezvadná a odolná rostlina do akva s tlamovci je Cryptocoryne aponogetifolia (http://images.google.cz/images?hl=cs&source=imghp&biw=1280&bih=620&q=Cryptocoryne+aponogetifolia&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=), snáší vysoké pH a obvykle jim nechutná. A.nana je OK, ale chce to fakt velký počet rostlinek, časem jsem měl jenom dlouhej oddenek se spoustou kořenů a torzem několika listů. A.Lanceolata není dobrá volba, barteri nebo sp.nana je lepší. Všechny Aponogetony se průmyslově pěstují emersně..jo a jěště drobnost - pokud jsou rybky s rotlinami od malička,mají kytky větší šanci, jsou součástí prostředí, jak vložíte novou kytku do zaběhlého akva, rybky ji budou považova za žrádlo :)