Infekční vodnatelnost?

Zdravím všechny. Chtěl bych poprosit o vaše vyjádření či názor ohledně infekční vodnatelnosti. V mé nádrži s Tropheusi jsem dnes zaregistroval, že dvě ryby mají poněkud více vypoulené oči než ostatní jedinci. Jedná se o Tropheus ilangi. Možná jsem si toho dříve tolik nevšímal a třeba to nic vážného není. Ale chtěl bych mít jistotu. Ryby mám asi třetím rokem (od maličkých). Jinak žádné další příznaky, které s touto nemocí souvisí jsem nezaregistroval (ryby žerou, plavou normálně, nemají nafouklé břicho ani hlenovité výkaly a ani ono typické "zježení" šupin nevidím. Možná jen zbytečně plaším, ale znáte to... Doposud jsem žádné problémy s nemocí ryb neměl a tak ani nemám žádné zkušenosti. Proto se radějí ptám. Chtěl bych tedy poprosit o Váš názor, byť je mi jasné, že z jedné fotky toho asi moc nevyvěštíte. Díky moc.

TomasK

Infekční vodnatelnost?
23.10.2011 19:02

Nechci tě strašit,ale takhle to u mě začlo taky.Jedna ryba vypouklé oči,pak teda přišlo i vše ostatní a z 15 Chipimb mě zůstal 1 samec.Od té doby stále zkoumám a čtu vše možné o tomto onemocnění,ale až na amatérské zoufalé léčení se odborníci zhodují v tomto: infekční vodnatelnost - Předpokládá se, že skutečným původcem je virová nákaza, kterou následně doprovází, podporují a komplikují některé bakterie. Může se ale také jednat o tzv. nespecifickou infekční vodnatelnost, způsobenou několika druhy bakterií bez primární virové infekce. Mezi charakteristické příznaky patří nápadně nafouklé břicho, zježené šupiny a vystouplé oči. Typické jsou také vodnaté puchýřky mezi šupinami. Nahromadění tekutiny v břišní dutině může přitom nastat i z jiných příčin - poruchou funkce ledvin nebo nevhodným krmením. Nemoc propuká u ryb oslabených nesprávnou výživou, špatnými podmínkami v akváriu, stresovaných podchlazením, transportem apod. Infekce může být trvale přítomna v nádrži bez zjevných příznaků na rybách, ale projeví se až při jakémkoliv oslabení ryb. Léčba je velmi problematická a možná pouze u ryb s počátečním stadiem nemoci pomocí některých antibakteriálních léčiv (antibiotika, sulfonamidy). Napadené ryby je nutné ihned izolovat a nádrž vydezinfikovat. U této nemoci bohužel platí, že je vhodnější napadené ryby šetrně utratit vzhledem k nákladné a problematické léčbě.

vaku70
23.10.2011 19:27

To vaku70: Hmm. Tak to jsi mě teda moc nepotěšil :-( Můžu se zeptat, za jak dlouho po prvních příznacích to u Tebe odnesly i ostatní ryby?

TomasK
23.10.2011 19:57

Na fotce to vypadá, že je vypouklé jen pravé oko a na propadlou brišní dutinu,což nepoukazuje že by oči byly vypouklé vnitřním tlakem . Nicméně propadlé břicho u tříletých ryb také není v pořádku . Asi bych se mrknul na hodnoty vody a změnil stravovací návyky.

Dvořák
23.10.2011 20:13

Skus udělat fotku z boku.Jinak u mě to trvalo cca 14 dní od prvního příznaku,ale tady se zdá to břicho opravdu propadlé.

vaku70
23.10.2011 20:14

Zkus samozřejmě :))))))

vaku70
23.10.2011 21:08

Díky moc za odpovědi. Připojuji dvě fotografie (ne zrovna zdařilé). Jak jsem psal, jedná se o dvě ryby a nejsem si úplně jistý, který z těch dvou fotek patří té první.
Infekční vodnatelnost?

TomasK
23.10.2011 21:09

... a druhá fotka.
Infekční vodnatelnost?

TomasK
23.10.2011 21:32

Ještě bys možná měl napsat kolik ryb je v akváriu a jak je nádrž velká, popř. něco o výměně vody a o filtraci. Jestli není možné, žes něco zanedbal...

Kozlik
23.10.2011 21:34

Určitě nic nezkazíš, když vymeníš 2/3 vody a osolíš (polévková lžíce na 50 litrů). Už sem se s tim párkrát setkal a vždycky to bylo způsobeno špatnou údržbou akva nebo překrmením a následným rozkladem nadbytečnýho krmení. Nazval bych to nemoc ze špíny. Když se to chytlo včas tak výměna vody a sůl pomohla, buď rybu uplně zachránila nebo se aspoň nenakazily ostatní. Hlavně jde o rychlost, na nic nečekej. Hodně štěstí.

Desper
23.10.2011 21:42

To Kozlík: Pravda, pravda... Nádrž má rozměry 270x70x60 (1134 l). Počet ryb cca 70 (tropheus mix složený z Ilangi, Duboisi, Bemba a Brichardi Ulwile). Teplota vody 25 stupňů, PH se blíží 8, NO2 neměřitelné, NO3 zjistím pozítří (nemám momentálně test), ale nepřesahovalo 20 mg. Filtrace Eheim 2080 + čerpací hlava s molitanem Atman AT203. Substrát tvoří asi 1 cm silná vrstva jemného písku. Dekoraci pak tvoří několi větších kamenů. Krmím téměř výhradně Sera flora, Sera granugreen a Sera Sun. Občas pro zpestření mražený cyklop. Vodu se snažím měnit každých 14 dní (cca 1/3), vždy spojeno s odsáváním detritu ze dna. To je asi tak vše, co mně napadá. Snad jsem na nic nezapomněl.

TomasK
23.10.2011 21:48

To Desper. Díky za odpověď. Vodu určitě vyměním a tu sůl přidám. Zrovna dnes jsem prováděl pravidelnou výměnu (sice pouze 1/3). Teď budu 2 dny služebně pryč, ale jak se vrátím, vyměním větší množství. Snad to pomůže.

TomasK
24.10.2011 0:08

Tak snad už nebude pozdě, jinak filtry taky vyper, ješte radši před odjezdem. Ty granule od sery bych ůplně vynechal, ryby se tim nacpou a pak to v nich nabotná, 100x to můžou ustát a po 101 už ne. Zvlášť při velkým počtu ryb, kdy dáváš hodně granulí aby se nažraly všechny. Doporučil bych měnit aspoň půlku (lepší 2/3) vody týdně s použitím thiosíranu, sera aquatanu nebo podobných přípravků proti chlóru a perlátor.

Desper
24.10.2011 7:06

Akva musí bejt nádherný.Ten rozměr je fantastickej.Hoď foto celého akva.Asi tak nějak jak říká Desper,ale než odjedeš na ty 2 dny,dal bych tu rybu co je na tom nejhůř do samostatného akva,ono za 2 dny,se tam můžou udát věci.Granule nepoužívám vůbec.

vaku70
24.10.2011 10:16

Vyhodit granule -souhlas! Měl jsem je taky a i když jsem je dával před krmením namočit,pár úhynů bylo...

Kozlik
24.10.2011 15:11

podle mě ty ryby vypadají docela normálně, podle pysků a hlavy to tipuju na samce, ty mívají takovéhle břicho,bo to sou samci:-) Osvalení hřbetu a celková konstituce ryby nevypovídá o nějakém problému,ani ty oči mi nepřijdou nějak vypouklé. kdyby ty ryby měly náběh na vodnatelnost, tak hlavně nežerou.Já bych nedělal nic:-) Ale výše zmíněnými radami nic nezkazíš.

Martin_Parizek
24.10.2011 16:25

Ryba je trochu prohlá.podle mě je vodnatelnost,když je ryba nafouklá jelikož ma dutinu břišní nalitou vodou.ze začátku žere normálně,ale čím víc je nalitá tak přestává žrát,je apaticka a tak se kolíbe když plave,takže toasi nebude tvůj problém.Vypouklé oči většinou znamenají spíš problém vnitřních parazitů-vice by ti otom mohl napsat Pietro pokud se ti chce najdi si tady ve vyhledávači Pietro,mávždycky vedle nicku svoji mailovou adresu tak ho můžeš poprosit at se ti na to mrkne.Dle mého soudu bude problém ten,že vté své letadlové nádrži neděláš dostatečnou výměnu vody.Ono 70 Tropheusu při dostatečném krmení dokáže tak zdevastovat vodu,že tím že vyměníš jen 1/3 vody vlastně nic nedocílíš,protože tu srágoru jen rozředíš a za dva dny ta voda je zase taková jaká byla předtím.Ani sem si tu nevšiml jakou máš filtraci,na takovou vanu snad musí být už vnější filtr a určitě ten největší možný:-))jinak tou solí nic moc nevyřešíš,já přisoluju kvůli dezinfekčnímu účinku,ale já všude měním 2/3 vody týdně,takže když přisolíš tu špatnou vodu tak si myslím,že to bude ještě horší-ono ta sůl jako taková žádný lék není.jinak ty granule pokud je nemočíš předem tak děláš další chybu,protože jak tu píšou víše to vnich naboptná a to jim zatěžuje veškerý trávicí trakt,tím pádem trvá déle než to vše stráví no a tím pádem tam pak může vzniknout živná půda pro všechny vnitřní parazity,ryby je mají vnějakém procentu vsobě,ale tím vším se jím může začít dařit no a pak ty ryby začínají takhle strádat.uvidíš sám taky by si měl trochu dát na své instinkty,máš ty ryby nějakou dobu určitě doma delší dobu,takže by jsi měl mít něco odkoukáno sz jejich chování.Taky je fajn že jich máš kupu,ale jak jsi psal více druhů,to taky nedělá všem dobře,některé skupiny můžou být stresovány,to jim taky neprospívá.

miran
26.10.2011 9:18

Chtěl bych moc poděkovat Všem za jejich cenné návrhy a připomínky. Vážím si vašeho času a snahy pomoci. Po návratu jsem vyměnil 2/3 vody, dosolil a uvidíme co bude dál. Od Sera granugreen tedy upustím. Jinak ryby žerou jak vzteklé, tak snad to bude v pořádku. Přikládám foto nádrže (bohužel není zcela aktuální, je to stav před zarybněním, kdy v akva plavalo pouze pár malých trofíků). Aktuální foto se pokusím udělat dnes večer. Ještě jednou upřímný dík za vaši ochotu pomoci.
Infekční vodnatelnost?

TomasK
26.10.2011 9:51

Člověče maš aqo u 30 cm delší než já,ale na té fotce vypadá že má tak 4 m :-))) .Krásná vana.

hr
26.10.2011 13:04

TomasK - co mas v tom Eheimu za naplne a jak velky molitan je v akva? Vymena 1/3 vody Tropheusum jednou za 14 dni je zalostne mala. Muze s tim souviset nedobry stav ryb. O infekcni vodnatelnosti se psalo (ja a Pietro) nedavno ve vlakne o uziti Entizolu a bohuzel to nekdo porad nechape. Nafouknuti ryby - nahromadeni tekutiny v brisni dutine - je az posledni faze. Vystupujici oci byvaji casto prvnim viditelnym priznakem infekcni nakazy. Nemuzu si pomoct, ale nektere rady nahore jsou vazne nebezbecny - jako treba, ze osolenim vody se nemuze nic pokazit. Je to totiz nejhorsi vec, kterou muzete pri bakterialni nakaze udelat. Uz tak jsou vnitrni organy ryb namahane vic nez normalne a kdyz jim date do vody sul, tak je to jak hrebik do rakve.

A+I
26.10.2011 14:20

To A+I V Eheimu jsou originální náplně (koupil jsem je za výhodnou cenu při nákupu filtru). Složení je např. tady: http://www.akvaristikazbraslav.cz/product/filtracni-naplne-eheim-20802180-media-set-45/ Ta molitanová kostka, co je nasazená na čerpací hlavě je ta největší, co jsem v okamžiku zakoupení sehnal. Přesný rozměr z hlavy nevím, můžu upřesnit po návratu domů. Filtry samozřejmě udržuji v čistotě a údžbu provádím v souladu se základními pravidly (praní molitanu v odpuštěné akvarijní vodě). Já tropheusy chovám cca 5 let. Dříve jsem je měl v menší, asi 500 litrové nádrži, kde jsem vodu měnil týdně a ve větším množství. Za těch 5 let mám pravidelné vlastní odchovy (momentálně mám v nádrži několik samic, které nosí mladé nebo jikry). Jak jsem psal někde výše, zatím jsem naštěstí nikdy nemusel ryby léčit. V tomto směru prostě nemám žádnou osobní zkušenost. Proto jsem také založil tohle vlákno. Až na ty vypoulené oči u dvou ryb a toho a toho propadlejšího břicha nepozoruji žádné anomálie. Ryby jsou čilé, aktivní a stále při chuti. Člověk ale nikdy neví... Určitě zkrátím interval ve výměně vody (byť jsem se možná bláhově domníval, že s větší, ne zrovna maxi zarybněné nádrží si těch 14 dní budu moci dovolit). Zdraví a dobrá fyzická kondice ryb je ale samozřejmě na prvním místě.

TomasK
31.10.2011 15:49

A+I: u nás v Čechách při možných problémech vodu solíme, prostě nám to funguje, u nás ryby neznají výsledky výzkumu us věců:-))

Martin_Parizek
31.10.2011 16:02

jenom ješte k k tem rybám-když má tropheus střevní problémy, tak jako první věc přestane žrát, může se chovat normálně, honit se s ostaními, imponovat si, ale nežere a po poměrně krátké době se začne od ostatních izolovat, vyhledávat klidnější místa v akva, takhle může fungovat poměrně dlouho, třeba měsíc, ale je videt, jak je ta ryba vyhublejší a vyhublejší-ztráci se svalovina na hlavě, na hřbetě, klidně při tom může bejt v závěru nafouklá, pak tedy pojde. Co se týče vystouplých očí-vetšinou výrazně vystupují až ve fázi nafouknutí těla. Jinak +- vykulený oči jsou u tropheusu tak nějak normální, zvláště u starších až starých ryb, konkrétně u importů je to na některých rybách dobře patrné. Podle toho, co zde tomas uvádi, tak má ryby zcela ok. Prostě takhle vypadají, ne každej tropheus musí být kapr:-) jen ten mix obsádky je na můj vkus příliš pestrý.

Martin_Parizek
31.10.2011 18:50

Zdravím všechny. Mnou avizovaný problém se týkal (týká) Tropheus moorii Ilangi a to dvou jedinců. Vyměnil jsem vodu (asi polovinu nádrže) a zahodil granule. Všechny ryby žerou a nepozoruji, že by se některý jedinec stranil společného hejna, až na občasné odplutí samic, které mají plné tlamky. I jejich reakce na můj příchod nebo jakýkoliv pohyb jsou velmi bystré, prakticky okamžitě plavou k hladině v očekávání nějakého dobrého sousta. Uznávám, že mix, který mám v nádrži není zrovna asi ideální a tou stresovanou skupinou mohou být právě Ilangi, protože to jsou jediné ryby, které, ač se třou, nedonosí mladé. Ostatní druhy odchovávají mladé jako na běžícím pásu. U těch zmiňovaných dvou jedinců zatím nesleduji žádné výrazné změny (ani k lepšímu, ani k horšímu). Vaše rady si samozřejmě beru k srdci a jsem za ně velmi vděčný. Takže ještě jednou všem díky.

TomasK
31.10.2011 22:36

K dopovedi 21: Martine, ani vedci v Cesku, by nesolili rybam vodu pri podezreni na bakterialni nakazu. Promin, ale je to od Tebe nezodpovedne, kdyz o tom zrejme nic nevis a zrovna Ty to takhle na forum napises. Tomas - vsiml sis nekdy driv, ze by byly ty dva kusy hubenejsi? Jinak souhlasim, ze ne kazda ryba ma perfektni postavu :-) . S vypouklyma ocima taky nemas uplnou pravdu. Ty jsou vetsinou videt driv nez se zacne ryba nafukovat, nekdy dokonce o dost driv. Nektere ryby napred hubnou, nektere ne.. Opravdu zalezi, co jim vlastne je a nelze to zevseobecnovat. Kdyz Trofiky podrobne nesledujes, tak si v tom chumlu moc nevsimnes, ze nekdo nezere, takze si spis vsimnes az ze ryba hubne a nebo tech vystouplych oci. A uz jsem videla nekolikrat Tropheuse, kteri porad jeste jedli i s vystouplyma ocima.

A+I
1.11.2011 0:05

TomášK: to nebude problém obsádky, to je prostě problém Ilang. Předpokládám tedy, že máš u nás koupený odchov, když píšeš, že je máš od maličkých. Neznám u nás nikoho, kdo by pravidelně a ve vetším množství množil F1 rybky, o F2 ani nemluvím. Ono to není o moc lepší ani s rybami z odchytu. Pro mě je to nejhůře rozmnožitelný tropheus. Ŕíká se tedy, že se F1 začínají lépe třít právě ve třech letech. Tak držím palce, já na to neměl nervy:-)

Martin_Parizek
1.11.2011 0:25

A+I: mezi námi je jeden podstatný rozdíl, Tobě za šest let chovu tropheusů pošly dvě rybky, já jich za svou tropheusí karieru, trvající s přestávkami ca 20 let, pohřbil podstatně více a netajím se s tím. Mé zkušenosti s léčením ryb a postupem nemocí jsou zažité na vlastní kůži, resp vlastní ryby. Tvrdím, že ta ryba na fotkách má oči naprosto v normě.Tohle nejsou vylezlé oči, ty vypadají prostě jinak. Stejně tak nezdravě hubená ryba vypadá jinak. S tou solí s evidentně nedohodneme, x lidí, včetně mě s tím má pozitivní zkušenost, ty si to nejspíše ani nevyzkoušela...Dobrá nezkoušej to, nemáš to zapotřebí, ale nech nám soličum právo na popsání vlastní pozitivní zkušenosti. Toho že nějaká ryba nežerem si nevšimne jen ignorant, který nezná vlastní ryby, většinou totiž ani za tím krmením nejede, což je ve změti obzvláště žravých ryb poněkud nápadné:-)

Martin_Parizek
1.11.2011 7:46

To Martin_Parizek Ano, Ilangi mám od chovatele, který si pořídil divoké odchyty a tohle byly jejich první mladé (F1). Jak jsem psal, ryby se třou, často vidím i samice s plnou tlamkou, ale nikdy bohužel nedonosily. Třeba ale ještě nepřišel ten správný čas. Tak uvidíme :-)

TomasK
1.11.2011 8:18

TomasK: Je to sice již pár let, co jsem měl doma hejno Ilangi F1 a WF ilangi, ale naprosti dobře si vybavuji, že co se týče kondice, tak na tom byly F1 ryby mnohem lépe. Byly naučené na danné krmivo a vodu, nebyl problém. Třely se pravidelně. Samice nosily vždy cca 7 dní. Jelikož to byly jedny z mých prvních tropheusů, tak jsem jim byl z toho zmatený a čekal jsem, že se to zlepší. Párkrát jsem to zkusil vzít samici po 6 dnech (věděl jsem, že po 7-8 jikry zmizí). Jikry byly neoplodněné. Po diskuzi se špičkovými akvaristy jsem došel k názoru, že není niná cesta k úspěchu, než WF ryby. WF ryby byly fajn, rozmnožil jsem je, ale produktivita stála za prd. Jednak to asi nebyly uplně špičkové ryby, ale bylo hrozně těžké je přinutit ke tření... Být tebou, tak bych zkusil sehnat WF samce a uvidíš, zda se odchov podaří. Podle mě je problém v samcích. Když kontaktuješ chovatele s WF skupinou, tak by neměl být problém s prodejem jednoho, nebo pár samců... Hodně štěstí a pak informuj jak ses rozhodl, nebo jak to všechno dopadlo ;-)

Ondra
1.11.2011 8:34

Pro TomasK-nemohl by si mi prosím vyfotit nějaké dvě-tři fotky toho jak máš řešený kryt aqa a k tomu něco málo popsat? Chystám se nějaký vyrábět a nejlpší inspirace je na těch hotových.Jde mi také o to jaké jsou použité materiály a jestli máš třeba uvnitř použité nějaké okapničky pro případně se srážející vodu,nebo to řeší pouze krycí skla. Také by bodlo vyfotit jakým způsobem je řešeno osvětlení. Dále jestli je otevírání,tedy vstup do krytu nějak dělen a třeba odvětrání atd atd. Prostě co tě napadne. Díky,ať se daří.

hr
1.11.2011 8:42

Pro MP - ja mam zase zkusenost takovou, ze jsme se kolikrat snazili vypozorovat na Tropheusovi, ktery se nam nejakym zpusobem nezdal, jestli zere a v tom fofru a zmeti tel to nebylo mozny. Ale verim, ze hodne zalezi na tom, jak je hejno pocetne a jestli ma ryba na sobe nejake zretelnejsi poznavaci znameni treba v kresbe nebo krivou supinu apod. :-) Pokud za zradlem vubec nejde a zustane opodal, jak je to, samozrejme, neprehlednutelne. Je to vsechno dost individualni a neda se to zevseobecnovat, podle mne. Jinak ja, Martine, nikde netvrdim, ze ty ryby na fotkach jsou hubene a ze maji vystouple oci. Ondro, dobry prispevek ;-) .

A+I
1.11.2011 19:20

Nemám letitou praxi, ale ty oči se mi nepřirozeně vypouklé zdají.Jen múj názor, tak se omlouvám.

Richard
1.11.2011 21:17

To Ondra: Přesně jak píšeš. Já v podstatě pozoruji to samé. Ryby se vytřou, samice nosí jikry, první dva dny má tlamku nacpanou skoro k prasknutí a s každým dalším dnem je splasklejší a v závěru nic. Z počátku se několikrát dokonce stávalo, že při krmení se samice jakoby zapomněla a nějakou tu jikru omylem upustila. Ta byla samozřejmě v mžiku pozřena ostatními jedinci. V každém případě díky za tip.

TomasK
1.11.2011 21:19

To Ondra: Přesně jak píšeš. Já v podstatě pozoruji to samé. Ryby se vytřou, samice nosí jikry, první dva dny má tlamku nacpanou skoro k prasknutí a s každým dalším dnem je splasklejší a v závěru nic. Z počátku se několikrát dokonce stávalo, že při krmení se samice jakoby zapomněla a nějakou tu jikru omylem upustila. Ta byla samozřejmě v mžiku pozřena ostatními jedinci. V každém případě díky za tip.

TomasK
1.11.2011 21:36

To hr: Kryt jsem koupil už hotový. Udělali mi ho na zakázku současně s akváriem. Je to klasický plasťák, který má po obvodu na vnitřní straně drážku, do které skapává voda, která se sráží na plastových deskách tvořící rozebiratelnou horní část krytu. Řekl bych, že se jedná o identický systém, který je například tady: http://www.zekia.cz/kryt-t8-standard.php Vzadu jsou po pravé a levé straně výřezy na hadice od filtru a kabeláž k zářivkám, topení atd. V délce mého akvária je kryt z horní strany opatřen celkem třemi odnímatelnými plastovými deskami pro případ krmení a čistění. Vlastní osvětlení je realizováno pomocí 4 ks osvětlovacích ramp T8 (2x40W). Žádné krycí sklo nepoužívám. Rampy s trubicemi jsou umístěny přímo nad vodou. V mém případě jsem pouze řešil problém se zafixováním osvětlovacích ramp. Vzhledem k délce akvária jsem si nechal uřezat dva skleněné pásky, kterými jsem projistou rampy podložil, abych zabráníl případnému pádu do vody. Přikládám jednu fotku s odebranými krycími plastovými deskami krytu. Pokud by tě zajímalo něco konkrétního, klidně se ptej, případně jestli chceš, tak na email.
Infekční vodnatelnost?

TomasK
2.11.2011 10:53

Tome volal jsem na kontakt od tebe a na aqa 2040c x 60 cm mě vyšel kryt bez světel na 3110,- .To je super cena za plastovej kryt kterej je řešenej jak si mi ho popisoval. Než za podobný prachy nějaké lamino a přemýšlet kam co vrtnout a jak to všechno chránit před kondenzem je tohle řešení perfektní. Ještě prosím napiš jestli ti nekape nějak moc voda z horních krytů na zářivky popřípadě jiné mouchy. To s těma páskama proti pádu rampy do vody jsi myslel že máš ještě kraje ramp podložené tak aby se nemohli při nějaké neopatrné manipulaci převážit na jednu stranu a spadnout do vody ??? Na fotce nejsou nějaké pásky vidět jen natvrdo vlepené výztuhy a odraz jedné z nich na vodní hladině.Ještě prosím blejskni a popiš jak to je. Mám totiž dva předřadníky na čtyři trubyce Glo-mat a ten tam budu muset nějak zakomponovat. Nepřemýšlel jsi nad led diodovími trubicemy,které mají stejnou svítivost a dají se pořídít i v různých světelných spektrech barev? Při osmi trubicích led by si měl odběr proudu jako kdyby ti svítili jen dvě trubice a to je za rok sakra rozdíl když si spočítáš kolik denně svítíš hodin x 365 . Jsou sice drahé,ale je tam veliká návratnost a potom úspora.Také je třeba zdůraznit že zářivka bez odrazových reflektorů svítí pouze 30% svého světla na vodní hladinu a zbývajících 70% jde do krytu uplně zbytečně.Kdežto led trubice má uvnitř pás diod,které svítí pouze směrem dolů a tedy celých 100% je aktivně využito,proto by si těchto trubic možná ani tolik nepotřeboval k dosažení stejné intenzity světla v aqa jako máš teď. Díky za odpověď a ať se daří.

hr
2.11.2011 11:39

To hr: Ahoj, voda se mi z počátku na plastových krytech srážela docela dost (v podstatě, když jsem chtěl některou z těch desek sundat, abych se mohl hrabat v nádrži, musel jsem ji nejdříve opatrně sklonit a nechat kapky stéct zpět do akva). Celý problém byl samozřejmě způsoben rozdílnými teplotami uvnitř nádrže, kde jsem Trofíkům topil a chladnějším vzduchem v místnosti. Když jsme teď v baráku začali topit, tak už je to v pořádku. Ty extra skleněné pásky jsem si nechal uřezat přesně z toho důvodu jak píšeš. Jsou při levé a pravé straně nádrže položeny na podélných výstuhách a plní pouze funkci zajištění proti převrácení a pádu rampy do vody. Omlouvám se, ale na té fotce fakt nejsou, protože to není aktuální snímek. Snad se dnes konečně dostanu k tomu, abych to nafotil. Led trubice jsou pro mně velké lákadlo. Zatím jsem teda moc nehledal, pokud máš nějaký dobrý tip, budu za něj velmi vděčný. Já jsem udělal už základní chybu v tom, že při pořizování oněch ramp jsem z důvodu finančních úspor šáhl po trubicích T8 (nejen proto, že jsou levnější, ale taky proto, že jsem měl do zásoby doma už nějaké nakoupené). Přitom T5 jsou všeobecně považovány za mnohem lepší, alespoň co do svítivosti. V mém případě mám 4 rampy po 2 trubicích 40 W, takže celkový příkon je 320W. Samozřejmě nesvítím celý den a všemi trubicemi, ale i tak je to mazec. Takže ani v nejmenším nepochybuji o tom, že návratnost LED je zcela zřejmá. Večer nafotím a dám se detaily (možná by to bylo lepší na email, ať tu zbytečně nepřekrucujeme vlákno, jehož téma je o infekční vodnatelnosti :-) )

TomasK
2.11.2011 11:51

TmasK:Super,zrovna mě tak napadlo,jestli ten kryt i léčí ryby.:))

vaku70
2.11.2011 12:34

V tom to vlákně se shora řeší to co je prvotním tématem otázky.Dále se vlákno rozvíjí různými směry jak se tomu děje i u jiných vláken a kolikrát se tam člověk dozví i zajímavé věci.Mimochodem vodnatelnost a jiné nemoci,tak takových vláken je zde spousty takže to že si tu pisnem něco o světlech může nechat každého naprosto v klidu a jestli nenechává a někdo reaguje jen proto že má dlouhou chvíli je lépe na tyto nic neříkající výstřely do tmy nereagovat. Na ty led trubice se ti mrknu.Teď jen tolik že jedna taková trubice žere 9 watů to jest čtyři kousky mají spotřebu jako jedna obyč zářivka.U tebe by to bylo jako by si svítil jen dvěma zářivkami. V tvém případě je to jak si psal že obyč si vezme cca 320 W tak osm led trubic pouhých 72 W s tím že budou mít ještě lepší využití světel přímo do nádrže a ne větší svou částí někam do krytu.

hr
2.11.2011 14:15

Svítivost třípásmových zářivek 100 lm na Watt je přibližně stejná, jako u nějakých čínských diodových trubic, které navíc stojí dost peněz a jsou provedeny většinou velmi nekvalitně se špatným chlazením diod a z toho důvodu nemají velkou výdrž. Podání barevného spektra mají zářivky lepší.

Kankunen
2.11.2011 14:37

Zdravím všechny přispívající.Dle mého názoru ,,Maswa na první fotce je v pohodě a alespoň já na ní nevidím žádné náznaky onemocnění.Následující foto Ilang...opět můj názor-ryby jsou slabé,a ne v kondici v jaké by měly být,to se týká toho ,,propadnutého bříška.Rozhodně na těchto fotog.nevidím nějaké následky inf.onemocnění...

L.Šudoma
2.11.2011 14:50

Pane Šudomo nenechte se zmást namodralou barvou hlavy.mám takoví dojem že při pozornějším pohledu na foto zjistíte že o Maswu se nejedná ale taktéž o druh Ilangi. Pro Kankunen nikdo zde nemluví konkrétně o trubicích z Číny a na druhou stranu se v dnešní době vyrábí podstatná část dílů pro kvalitní značkové věci nebo tyto věci celé přímo v Číně. takže vše co je made in China neznamená že je špatné. Ať se daří.

hr
2.11.2011 15:02

Pokud se jedná o první foto u ,,vlákna-infekční vodnatelnost a má to být Ilanga,tak já jsem papež...

L.Šudoma
2.11.2011 15:05

Ještě bych doplníl k odpovědí č40 že takovéto břicho mohou mít starší jedinci například z důvodu že se nedokážou už tak prosadit u krmení atd.Při detajlním pohledu na jejich hlavu je patrné že se zde opravdu jedná o starší jedince,kteří už nemusí mít takovou tukovou zásobu v oblasti břicha,ale i v jiných částech těla kde tyto úbytky nejsou tolik znatelné.

hr
2.11.2011 15:10

Tak v tom případě nevím jestli vám mám gratulovat ale právě jste se pasoval na papeže.Ještě jsem neviděl žádnou Maswu které by její pruh začínal hned za prsní ploutví a pokračoval až do třičtvrtin jejího těla.Jestli vás zmátla ta modrá hlava tak se mrkněte na další foto,kde vám váše mýlka možná dojde a jestli ani to né,tak se k tomu jistě vyjádří autor fotek který jednoho z nás uvede v omyl. Amen :-)

hr
2.11.2011 15:18

Pro papeže Šudomu +:-) nemusíme čekat na autora fotek. Přečtěte si zadání otázky úplně nahoře a z textu jasně vyplývá že se o Maswu nejedná .Teď jsem to také dočetl a je tam podle mě důkaz dostatečný. Tak ať se daří a s pánem bohem.

hr
2.11.2011 15:36

Papež ,,Šudoma prosí a má zájem o koupi zcela nových Ilang s bíložlutým zabarvením v pruhu,jelikož se zřejmě jedná o novou mutaci...

L.Šudoma
2.11.2011 15:55

Cituji autora: V mé nádrži s Tropheusi jsem dnes zaregistroval, že dvě ryby mají poněkud více vypoulené oči než ostatní jedinci. Jedná se o Tropheus ilangi. Je to třetí a čtvrtá věta nahoře . Velebnosti můžete mi zdělit proč tedy autor ukazuje Maswu když oči vystoupli Ilangi ???? Už to docvakává nebo je to ještě málo??? Vše co má namodralou hlavu ať už vlivem foťáku nebo zářivek není pěkně prosím Maswa.

hr
2.11.2011 16:05

Již nemám náladu se dohadovat ,která ryba je vyfocena na prvním obr. v tématu

L.Šudoma
2.11.2011 16:36

Jedná se skutečně o Tropheus moorii ilangi. Uznávám, že ta fotka asi není úplně ideální. Modré zabarvení hlavy je způsobeno modrou zářivkou a taky nastavení White Balance na mém foťáku určitě nebude v pořádku. Na první pohled to opravdu vypadá jako Tropheus duboisi Maswa, ale jde skutečně o Ilangi. Ono umělé osvětlení, špatné nastavení vyvážení bílé na foťáku a vůbec ryzí amatérismus v oblasti focení dělají v mém případě své :-)

TomasK
2.11.2011 17:20

Vážený příteli chovu tropheusů.Opětovně žádám o Vaši pozornost a zaregistrování jako zájemce o takto vybarvená mláďata Ilang,jelikož jsem toto zbarvení ještě neviděl !!! A myslím to na 100 % vážně.

L.Šudoma
2.11.2011 17:32

Dodatek:Nyní se opravdu již věnuji chovu mutantních tropheusů a jejich potomstva....

L.Šudoma
2.11.2011 17:55

Pozdrav pán bůh velebnosti, je od váz hezké že jste vedle na vlákně kázal morálku a etiku a ejhle zde jste něco opomenul. Hádal jste se tu se mnou jako malý Jarda a chtěl ze mě udělat neználka.Naštěstí se do toho nikdo nepřipletl.Možná jen proto aby si u vás neudělal zle.Je to tu dobrým zvykem. Jinak když jste takový odborník,tak jsem čekal že alespoň z textu když ne podle fotky,kde je zcela zřejmé že se o maswu nejedná,poznate co je to za rybu když ji autor i pojmenoval. Tak spánem bohem velebnosti.

hr
2.11.2011 18:06

Opětovně budu končit s tímto webem.Ostatní prominou...,,Ty blbečku,až příště zavoláš o Bulu pointy,ani radit Ti nebudu.Házet perly sviním...PROČ??? To co je na fotce- není Ilanga.A můžeš tvrdit co chceš!!! Spánem bohem a bacha na hrubky!!!

L.Šudoma
2.11.2011 18:16

Papeži já ti nevolal o radu,ale na základě inzerce když jsem tyto ryby sháněl,tak nelži to by papež neměl.Předvedl se tu hezky jen co je pravda. Na podobné reakce jsem si tu zvykl. Už jsem to tu psal PRAVDA se někdy poslouchá blbě zvlášť pro toho co ji nemá. S Bohem.

hr
2.11.2011 19:09

Tímto veřejně žádám (prosím) admina o vystavení ban uživateli s nickem hr. Myslím si, že důvodů k tomuto kroku je víc než dost! Neustálým vulgárním a sprostým chováním a vyjadřováním tohoto uživatele, je vytlačována spousta kvalitních a zkušených chovatelů, kteří jsou pro tento web bezesporu přínosem. Bez příspěvků zmíněných zkušených chovatelů bude tento web pro všechny slušné čtenáře a přispívatele bohužel pouze upadat.

PetrK
2.11.2011 19:16

Co to meles? HR je odborník a jeho příspěvky jsou super (až na to y/i). Sudoma se tady moc nepredvedl....odborník? No ne osobně nepresvedcil

Pandrhola
3.11.2011 7:31

To L.Šudoma: Na všech obrázcích je skutečně Tropheus moorii ilangi. Mohu případě přiložit další snímek, který vznikl záhy po pořízení toho prvního, na kterém je ryba již více natočená a je z něho zřejmé, že se skutečně jedná o Ilangi. Já ale myslím, že si tu přece nemusíme veřejně nic dokazovat. Jinak Vám samozřejmě děkuji za Vaše postřehy a názor k tématu ohledně infekční vodnatelnosti. To hr: Mám ty fotky toho krytu. Můžu je poslat na tvůj email, nebo případně, jestli chceš, tak napiš na tom.kaspar@seznam.cz.

TomasK
20.12.2014 0:42

Dobrý den, potřebuji poradit. mám taky tento problém s očima ale i s vodou, měním vodu poměrně často a stále mám mléčný zákal, v akvaristice mně řekli, že je to z časté výměny vody, dávala sem i aquaria clear od sery ale nepomáha to. je také možné, že jsou přemnožení nálevníci, pořád dokola studuji internetové servery a už jsem z toho na prášky jak se toho mám zbavit. Prosím poraďte mi.

machasarka@seznam.cz
20.12.2014 8:05

Zjištění nálevníků v nádrži je jednoduché, zhasnout osvětlení a z boku posvítit beterkou. Nálevníci jsou v kuželu světla viditelní jako tečičky. likvidace nálevníků je 1ml 3% peroxid vodíku na 2 litry vody. Když tyto tečičky neuvidíte tak se jedná o bakteriální zákal = nefunkční filtr. Nejlepší řešení je sehnat kus zajeté filtrační hmoty z jiného akvária - mohu věnovat, ale jsem z Čáslavi. Dále je dobré dodat filtrační bakterie např.Sera Nitrivec. Při výměně vody používat vodu odstátou a nebo vždy používat přípravky na odstranění chloru z vody např. Sera aquatan.

hynek dařbujan

VLOŽIT ODPOVĚĎ