Láva v akváriu
Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda když jste někdy předělávali kameny v akvu, jestli jste odlovili rybky kvůli stresu nebo jste je nechali plavat pod rukama? Jak jsem psal tady na fóru v tématu "Hodnoty NO2 v akva 250L", mám problém s NO2 a jediný co jsem ještě nezkusil, je vyhodit lávové kameny a dat jiné.
Michal27
Zkoušels někdy odlovit rybky mezi kamením? Pracuj pomalu a hlavně ať ti kámen nevyklouzne při vyndávání z ruky.
11.5.2010 9:40
Já to spíš myslel tak, že vytáhnu tu lávu a pak bych odlovil ryby, protože když jsem vymýšlel, jak tam tu lávu naskládat při zakládání akva, tak to trvalo půl dne, než to dostalo finální podobu.
11.5.2010 9:48
Ryby nevytahuj a kameny ani žádná láva s NO2 nemá nic společného. NO2 rozkládají bakterie a tím vznikne NO3 a to se odstraňuje výměnou vody. Ty bakterie žijí všude na skle i v písku ale nejvíc jich je ve filtru. Jestli se ti test barví minimálně že je to skoro čisté jen na bílém papíru vidíš lehké zabarvení tak se nevzrušuj, pokud se ti zvedá průběžně NO3 tak bakterie pracují.
11.5.2010 9:50
Já právě tady na fóru četl v několika příspěvcích, že to může občas dělat láva, proto jsem ji chtěl dat pryč.
11.5.2010 10:05
Je vůbec možný, aby se mi v akvu stratily nebo se snížila populace bakterií na odbourávání NO2? Pozoruju to obden a příjde mi, že jak to fungovalo, že se mi zvyšovaly dusičnany, tak se to nějak zastavilo, nebo se ani nemají šanci zvýšit. A ten bioactiv u mě asi nezabírá, tak teď přemýšlím co s tím. Když jsem čistil filtr po cca 7 dnech, tak v něm byl bordel, takže si myslím, že bakterie mají vše pro svůj život. A vzduchuju tak, že celý akva je samá mikrobublinka.
11.5.2010 10:34
Já to zhrnu - vzduchovat stačí normálně kamínkem (já v rostliném akva nevzduchuju vůbec a žádná ryba po dechu nelapá ani ráno a ni v noci) u tlamek vzduchuj tam se to doporučuje. Dále čím víc krmíš tím je více výkalů, z výkalů je prudce jedovatý čpavek ten sní(zpracují) jedna kolonie bakterii a vyprodukuje zněho NO2-jedovaté dusitany ty zase zpracuje druhá kolonie bakterii a vyprodukuje NO3-dusičnany méně jedovaté ryby zvládají koncentraci asi 120mg/l pak hynou podle druhu. NO3 výměnou vody odstraníš, ředíš. Bakterie samozřejmě vychcípat můžou, chlor, léky, a dezinfekce je zabijí. Když budeš málo krmit tak bude málo čpavku a tím míň NO2 típ pádem stačí míň bakterii na přeběnu(rozklad). Podívej řeknu to takhle týden nekrm filtr nech 3 týdny zajet bez praní a NO2 žádné nebude. Pak ho per třeba každý týden kdž to bude dobrý, když to pořád nestíhá tak máš malý filtr. Jestli nenapouštíš nějakou kontaminovanou vodu (věřím že ne) tak je to jenom velikostí filtr a vněm počtu bakterii. Měřte stačí 1 týdně, za 2 dny se nic nevyřeší.
Filtr jsem posílil filtrační hlavou a kostkou biomolitanu 10x14x25cm, takže teď mám dva filtry o celkovém objemu cca 8L a vstupní voda je dobrá, NO2=0, NO3 do 20mg/L. A sleduju nárůst jen NO2. Prostě to nechápu.
11.5.2010 10:55
Ještě mě napadlo, nemůže to být třeba silným průtokem? Mám ty hlavy přiškrcené jen trochu asi z 15% a výstupy filtrů jsou podélně s nádrží vodorovně, protože jinak nevzduchují asi to už nestíhá strhnout vzduch, když přidám nástavec aby směřolaly nahoru
11.5.2010 11:00
Ještě mů názor k vodě. Když máš NO3 asi 30mg/l tak stačí výměna 1/3 až 1/5 nádrže protože nemáš co ředit. Když bude NO3 50mg/l a více tak měň 2/3 až 3/4 vody abys srazil hodnoty zase dolů. A za týden to samé a pořád dokola.
11.5.2010 11:05
Jenže já neřeším dusičnany, ty jsou v pohodě. Problém u mě spočívá v nárustu dusitanů a ty narůstají pomalu každý den.
11.5.2010 11:09
V silným proudu se jako první udělá řasa (černá). Ten rozklad bude probíhat stejně, akorát nasměruj výtok z filtru nahoru nebo do boku ať nemají ryby proud. Jezero ani akva není řeka. Stačí i pomalejší prutok filtrem.Přez pomalu prutokové filtry to taky jde a velice dobře.
11.5.2010 11:15
Nestíhám psát, když ti rostou dusitany NO2 tak prostě není zajetý filtr a máš málo bakterii. Třeba z toho neustálého praní filtru, co se ti tam namnoží tak zase vypláchneš. Tak to neper měsíc a měn vodu tak aby ti nechcíply ryby a bude to OK. Ty máš prostě to samé jak syndrom nového akvária.Tohle si přečti http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7
11.5.2010 12:27
To je právě to divný, já už akvo zaběhnuté měl, protože to všechno proběhlo jak popisuje ten článek syndrom nového akvária ale dobře zkusit to můžu, tím nic nepokazím. Takže lávu vyndávat nebudu a uvidím cca za měsíc.
11.5.2010 13:05
No ted jak sem vyděl tu fotku toho tvého filtru,tak se ani nedivím,že máš problém.Máš to nějak divně udělané.
11.5.2010 13:28
Proč, Pracuje na stejném systému, jako klasická čerpací hlava s nasazenou molitanovou kostkou. Jediný rozdíl je v tom, že toho molitanu je víc a celé to je ve skleněném krytu, ale nechám se poučit. Jediný co teda mám jinak než jak je na fotce, že tu hlavu mám otočenou sáním dolů.
11.5.2010 17:30
Michale podívej se na ten příspěvek jak dals fotky, pak otevři ten odkaz co dal -aaa- pak klikni na galerie a pak uplně dole na obrázek - naša chovňa- a podívej se na stojan 3. Tam je skoro stejnej filtr jak máš ty ale není tak zabedněný a z jedné strany je sklo jen malé a voda může do houby nasávat lépe větší plochou. Jsou to teď jen dohady ale možná je i tohle jeden z tvých problémů. Jinak dizajnově to udělals pěkně.
11.5.2010 19:47
V tom případě mě napadla jen jedna věc a sice keramické válečky, to by mohlo stačit na to, aby voda mohla proudit celým filtrem. Co myslíte?
12.5.2010 10:59
Nechci spamovat v jiném tématu tak ti odepiseji zde. Proč máš strach že vypnou el. čerpadlo je dole ve filtru a když se zastaví tak neteče voda nahoru a když není nahoře tak zase nemůže přetíkat (přepadávat) zpět dolů. Pošlu ti načmáraný obrázek jek to funguje. Líp malovat neumím na komplu tak omluv kvalitu.