Jaké medium do vnějšího filtru

Po jakém čase by se mělo měnit medium ve fitru. 1.komora: filtrační houba 2.komora: zeolit 3.komora: keramické kroužky 4.komora :korálovou drt + filtrační houba Stačí to vždy jen proprat, nebo je to nutné po nějakém čase vyměnit. Výrobce píše měnit co půl roku, ale myslím, že je to hloupost. Co vy na to ?

Nik

29.3.2014 20:29

Oprava 4 komora: korálová drt + filtrační vata

Nik
31.3.2014 8:20

Většina výrobců akvarijních zázraků jsou obchodníci s nějakým produktem na kterém je s největší pravděpodobností nějaký interval doby spotřeby, kdy je potřeba tyhle zázračné média měnit, aby obchod zkvétal a akvarista měl dojem že dělá na úkor svého ropzpúočtu pro svou nádrž a ryby to nejlepší. Je důležité ale znát, co jaké médium dělá a proč ho ve filtru máš. Některé média jsou svou životností neomozena. Pouze je omezuje znečištění, nebo jejich rozpad. Jiná média, jsou tzv sorbenty, jejichš sorbční schopnost je omezena do dyby jejich nasycení. Ty máš sorbent zeolit, který je potřeba vyměnit, za určitou dobu, kdy je nasycen. Tuto dobu zjistíš pouze měřením hodnot, které začnou po nasycení zeolitu v nádrži stoupat rychleji, než tomu bylo když byl zeolit aktivní.

hr:-)
4.4.2014 19:45

houba když by se začínala rozpadat,vata to samé,zeolit do sebe váže dusitany a dusičnany (snad ,nejsem chemik :-) ) a tudíž by se po čase měl vyměnit.Korálová drtˇ se také časem vyčerpá (tvrdí vodu,což je pro tlamovce dobré,ale nevím po jakém čase tuto schopnost ztratí) taky korál funguje jako takzvaný pufr,takže když dojde k silnému znečištění a tím stoupne PH tak korál reaguje a udržuje PH na nižších číslech,kdyby se to stalo,měnil bych hned,jinak ale nedokážu odhadnout interval výměny...

KOMOŇ
4.4.2014 21:00

KOMOŇ, ty nevíš ale píšeš. :-))) Jak se prosím tě vyčerpá v akváriu ta korálová drť. Viděl jsi někdy jak reaguje vápenec se silně kyselým roztokem??? Asi ne že,?, jinak by si tady nblábolil něco o vyčerpání. :-))) Jedeme dál... U silného znečištění stoupne pH... AHA pozor to sou mi niovinky!!! :-)))))) Zase blábol :-)))) Prej korál reaguje a udržuje pH na nižších číslech. :-)))) To je hovadina, jako ta jetrnice, kterou svět neviděl a terminus technikus hodný mistra. :-))))) Každopádně ti mohu sdělit že na otázku si nedpověděl a ještě si ukázal jakej si trouba. No je vidět, že pár odborníků zde, by potřebovalo moderátorskou cenzuru a jejich dojmy promáznout. V tvém případě smazat celý nesmysl, který si napsal. Raději piš své psychoanalízy na mou osobu, tam nic nepokazíš a zároveň určitě pobavíš mé odpůrce.

hr:-)
5.4.2014 11:31

sakra ,vždyť píšu,že nejsem chemik :-D všecko s PH mám úplně obráceně,obraťte si prosím plus a mínus,nižší za vyšší atp. sory sem pako ,dobře sem nahrál na smeč a hr:-) pěkně umístil :-D gratulace ;-)

KOMOŇ
5.4.2014 12:10

No pěkně jsi to zKOMONil :-)

VGregr
5.4.2014 12:13

NOJONO- NÓMEN ÓMEN :-D

KOMOŇ
6.4.2014 18:35

Komoňi raději netypuj a uč se akvaristickým dovednostem, jelikož tvá poslední perla mě celkem posadila na prdel ty cype. Stále profiluješ Radka Havlenu . Ten tě ještě vyučí . Možná jsi fajn synek do partie, ale raději zůstaň nohama na zemi nejsi v pozici, kdy si můžeš z někoho robit srandu. Abys neřekl,že ti neporadím urob si doma malý chemický pokus abys příště nepsal blbosti. 1.Ocet,který má tvoja roba v kuchyni postačí ten obyčejný z lihu. 2. vápencový šuter, nebo kusek mořského korala. 3.flašu od ogurek. Postup: Do flaše naval tak 3deci teho octa. Potem do teho najebej kusek teho vapenca.No a pak budeš valit bulvy jak to šumí jak bohema sekt,který asi chlastaš stu svoju gazdinu. Až to všecko urobiš potem mi napiš jak to teda je s tym vapencem.Zdali tak reaguje jak ty na Radka. Ale jinak si fajny synek na zabavu.Na radu tazateli to je ale maras synku.

Pietro na vazbě
6.4.2014 19:09

Zeolit má tak slabou sorbční schopnost, že by se měl v běžně zarybněné nádrži měnit každý týden. HD

hynek dařbujan
6.4.2014 22:35

šak píšu že nejsem chemik,a že nevím za jak dlouho se vyčerpá ať už zeolit nebo korál,Vy odborníci 100% dokonalí a na slovo vzatí - umíte říct za jak dlouho se vyčerpá? nějak to tu od Vás nevidím,jen pan Dařbuján napsal ,že zeolit to má po týdnu za sebou ,tak se těším co napíšete za pěkný údaj Vy,když tak rýpete do joudy,které rovnou přiznává,že není chemik (a poplete si polaritu PH stupnice) a taky přizná že neví,no včil sa ukažtě :-) jinak ale škoda,že ste tak daleko na pivo bych zašel

KOMOŇ
7.4.2014 7:18

Tak podle teho co jsi napsal, chemik fakt nejsi, ale to není podstatné. Nevím jakou má zkušenost Hynek ale moje zkušenost s přírodními materiály, které používám do filtrace je odlišná. Kapacita zeolitové horniny je zhruba 3 měsíce u standardně zarybněné nádrže. Bavíme se ovšem o domácích podmínkách nikoliv o velkokapacitních chovech. Také záleží jaký zeolit použijeme jelikož je různých frakcí atd. Lze toto médium použít také jako substrát dna pro odchov juvenilních stádií, kde je nutné více krmit. Dno zhruba po měsíci jednoduše odkalím a nahradím novým. Vše je ověřeno několikaletým pozorováním a měřením. Dobrá věc do filtrace je použití korálové drtě.Také působí jako biologické filtrační médium a celkem dobře se postupem času rozpouští.Ale časově je to dlouhodobá záležitost. Tak zdarec pane Komoňi. Někdy je lépe jen číst.Bo se ti to nemusí vyplatit jako v tomto případě.

pietro
7.4.2014 10:22

s tím zeolitem to je tak, že pochopitelně závisí na poměru jeho objemu a objemu akvária. Jeho účinnost je vyšší, když se s ním pravidelně zatřepe, což používá jeden systém pro mořská akvária. Když se nasytí tak i dále slouží jako vhodné podloží pro bakterie. HD

Hynek Dařbujan
7.4.2014 15:24

:-) Komoň je na tlamovcích koukám fakt nesklonný :-) Komoňi je nějaké fakt přeměkčené :-D (komoni úplně stačí za háček měkkčí měkké ííí :-) ). Super ,že se sem ty informace a hlavně zkušenosti o zeolitu dostanou,děkuju p.Dařbujánovi ,Pietro to napsal taky moc hezky,jen to věčné tepání nás amatérů-joudů je to potřeba?Já myslím,že né...dokola opakovat poučky tipu nejdřív čti....kdyby tu nebylo tolik různých nesmylů ve všech vláknech tak snad ano,ale takhle...lepší se blbě zaptat než vybírat z tisíců nesmylů,lepší napsat třeba chybný názor a rychle ho opravit než tady v těch často zaplevelených vláknech hledat podstané informace.Navíc třeba to co jste napsali o zeoplitu-skvělé info ,po hromadě,bylo by to tu bez těch mých nesmyslů? těžko...tak trochu tolerance pro joudy ,pak to tu třčeba bude žít víc tlamovcema než pitomejma flejmama.

KOMOŇ
7.4.2014 16:31

Možnosti aplikace zeolitu pro čištění akvárií: 1) použití jako filtrační materiál do Vašeho filtru 2) vysypání dna akvária zeolitem Aplikace a výhody přírodního zeolitu Přírodní kámen – zeolit je velmi účinný prostředek pro ochranu životního prostředí. Přičemž jsou využívány jeho vynikající a jedinečné fyzikálně-chemické vlastnosti (velmi vysoká pórovitost a iontové výměny). Například v chemickém průmyslu je zeolit vhodný pro odstraňování Cs137 a Sr90 z radioaktivních odpadů, nebo také při odstraňování amoniaku z odpadních vod, při vysušování plynů, oddělování kyslíku a dusíku ze vzduchu. Dále se zeolit využívá při: filtraci vody, jako filtrační médium do bazénů, akvárií, jezírek a rybníků, •zbavování městských, průmyslových a zemědělských odpadních vod od amoniaku, těžkých kovů a některých druhů organických látek, •čištění odpadních vod, •čištění zemního a jiných plynů od CO2, H2S, SO2, NH3, •fixace radio-nuklidů v odpadních vodách jaderných elektráren, •výrobě portlandského cementu, •likvidaci ropných havárií (v kombinaci s perlitem) •neutralizaci kyselých a lesních půd, •úpravě a filtrace pitných vod, •zlepšování odolnosti lesních porostů. Zeolit (jinak také nazývaný prvohorní kámen) je minerál vulkanického původu. Jedinečnost spočívá v tom, že prostorové uspořádání atomů zeolitu vytváří kanálky a dutiny konstantních rozměrů, v nichž se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství. Tento mikroporézní materiál ve svých pórech zadržuje od dob svého vzniku ionty sodíku a chloru. Ty jsou ve vodném prostředí schopny na sebe „absorbovat“ další ionty, čehož využíváme například právě ve filtračním procesu. Proč používat zeolit jako filtrační materiál do akvarijních filtrů? Zeolit má díky své pórovitosti mnohokrát větší čistící plochu než například písek. Pro představu - Jedna lžíce zeolitu má čistící plochu o velikosti jednoho fotbalového hřiště. Pokud přeléváte pískem vodu, k jejímu mechanickému očištění dochází pouze mezi jednotlivými zrníčky písku, zatímco pokud přeléváte vodu před zeolit, který je velice pórovitý, protéká voda i skrz jednotlivé zrníčka - čistící efekt je tímto mnohem vyšší. Při použití zeolitu nepotřebujete žádné technicky (finančně) náročné filtrační zařízení - postačí filtr, který právě užíváte. Několik důležitých informací pro joudy :-)

pietro
7.4.2014 17:29

Tady je info o zeolitu, 1 kg zde vyjde na 12,-kč. Jinak jsou tu informace které z části pietro zkopíroval do příspěvku. http://www.subio.cz/sekce-5/ Škoda, že nemá výdrž, jak tu uvádí p. Dařbujan,byla by to dobrá alternativa místo drahých komerčních biologických médií, jako je třeba Sera siporax.

Slivka
7.4.2014 20:23

Slivka a Komoňu vás dva mám rád, protože oba píšete a oba stejné bláboly. Věčné upozorňování na joudy je jen a pouze z důvodu který zde předvádíte a jen proto jspou vlákna nepřehledná a plná dojmů. Kdyby jste si četli a nebo se raději zeptali, ale vy pánové máte nutkání něco radit a i když u toho píšete že tomu nrozumíte, tak stejně blábol napíšete. PROČ??????? Slivovice co to tady píšeš o tom že tady Hynek napsal něco o krátkodobosti sorbčních schopností zeolitu a že je to škoda že by jinak fungoval jako siporax nebo podobné média. Tak hele chlapče, pro tvou informaci ten zeolit právě jako siporax a podobné média funguje a to i po jeho nasycení. Jak už zde bylo napsané, tak jeho poréznost z něj dělá perfektní médium pro nitrifikaci. I když znáš link a Pietro ti sem napsal podrobnější info o zeolitu, tak stejně napíšeš takovou kravinu jakou si napsal. Závěrem jen dodám, že ty zmatky zde opravdu pánové děláte jen vy. Kdyby jste nechali odpovídat cca 10 lidí kteří ví o čem píší, tak by vlákna byly přehlednější, kratší a třeba i jako zde bohatší o několik variant názorů na danou problematiku. PS:Komoňu neměj falešnou představu, že díky tomu že tady blábolíš nesmysly, je tady nějaké info. :-)))))

hr:-)
7.4.2014 21:35

Bezva nápad! Skvělé diskusní fórum, jen pro deset vyvolenejch hádavejch všeználků... To fakt nemá chybu. Přece si do těch vašich mouder nenecháte nikoho kecat.

RITCHI
7.4.2014 22:26

Áááá, omezené hovado zase něco vyplodilo:-) Kdyby byl zeolit srovnatelný se siporaxem tak máme všichni přepadový filtr narvaný zeolitem za pár kaček a ne třeba zrovna siporaxem. Víš kolik plochy pro osídlení biokultury má litr siporaxu ty ňoumo? Ty dokážeš zhodnotit tady na webu rady a zkušenosti druhých, ale tvoje zkušenosti jsou mizivé v porovnání se skutečnými akvaristy. Zrovna ty se tu chceš pasovat mezi těch 10 zkušených co můžou radit?:-) Zkušený akvarista se nad tebou musí útrpné pousmát před monitorem:-)

Slivka
8.4.2014 0:16

Když to tady vidim, nedá mi to nereagovat... Když nemám nic k tématu nebo mám nedostatečné znalosti dané problematiky tak mlčím. Komoň se snaží za každou cenu radit i když ví kulový a má velký mezery. A Slivka - škoda mluvit. Jedna perla za druhou ale co do odbornosti jsou jeho příspěvky na úrovni školky nebo ZŠ. Radši pánové zalehněte do literatury, vzdělávejte se a až budete mít dostatečné znalosti, tak se pokoušejte radit.

fajanek
8.4.2014 0:52

Člověče fajánku ty jsi taky méně gramotný :-) Pokud bys uměl číst tak by ses dočetl,že nikomu nic neradím,ale konstatuju. O mých zkušenostech nemůžeš vědět nic :-) a má úroveň školky co si zmínil mě rozesmála. Komupak lezeš do zadnice?:-) Tohle je diskuzní fórum,kde se má diskutovat:-) Vlevo v nabídce je chlívek Rady a zkušenosti, tak tam by si měl HR s dalšími 9 které si vybere:-) otevřít poradnu a diskuzní fórum přenechat těm JOUDŮM, kteří by si tak v klidu vyměňovaly zkušenosti bez toho aby je pořád někdo urážel a zesměšňoval. Jestli budeš kontrovat že jsem ještě ničím nepřispěl, tak ti odpovím - nechci.

Slivka
8.4.2014 8:44

Slivka: Zkusil sem to slušně ale ty si kus kokota. Ty ani nekonstatuješ. Jen zasíráš vlákna svýma výplodama a nadávkama. A pokud jde o to lezení, tak to jsi pěkně vedle. Ze zdejšího fóra znám osobně jen jednoho člověka a tomu nemám potřebu lízt do zadku...

fajanek
8.4.2014 10:09

Siporax se dá bez problémů nahradit zeolitem. Rozhoduje mnohonásobně nízká cena zeolitu za podobné vlastnosti. Zeolit má navíc ty absorpční schopnosti.

dubici
8.4.2014 10:10

Také jsem to zkusil slušně.Ale budeš asi debil,protože nechápeš:-). Bohužel.

Slivka
8.4.2014 10:23

Dubici,Siporax se dá bez problémů nahradit vším:-) . Otázka je jak dlouho a jak kvalitně /tím myslím udrží nízké hodnoty NO3, nedejbože NO2-když se po čase jeho sorbční schopnost sníží/ biologicky utáhne velkou hustě zarybněnou nádrž,třeba s tropheusy. Siporax jedno z nejkvalitnějších biologických médií na trhu který můžeš do venkovního filtru použít.

Slivka
8.4.2014 23:08

Možná taky nechápu, nebo su natvrdlý nebo co, ale co přesně se vlastně stane se zeolitem, že biologicky neutáhne velkou hustě zarybněnou nádrž,třeba s tropheusy když biologické filtry provozujeme kvůli odbourávání dusíkatých látek (ve většině vyjma NO3) a to díky nitrifikačním bakteriím, které osidlují pórovitou strukturu filtračních médií?

easy
9.4.2014 0:10

Slivko, jak velkou schopnost absorbovat má siporax v porovnání s zeolitem? Oba materiály jsou extrémně pórovité a tudíž obrovská plocha pro život bakterií. Uvnitř pórovitých struktur panují podmínky chudé na kyslík, čímž jsou bakterie podněcovány ke štěpení nitrátu, aby získaly dostatek kyslíku. Kontinuálně odbourávají nitrát, který se tak nehromadí ve vodě Ale jak je to, Slivko, s tou absorpční schopností obou materiálů?

dubici
9.4.2014 10:18

Siporax byl speciálně vyvinut právě k biologické filtraci. 1 litr siporaxu má ROZHODNĚ VÉTŠÍ plochu pro osídlení biokultury než zeolit. Je to můj názor tak to tak chlapci berte a myslím že nebudu jediný. Otázkou je kdo to sem napíše:-)

Slivka
9.4.2014 11:06

ajajaj, tady se motají dvě věci-povrch pro bakterie -Siporax je k tomu vyvinut,takže počítám,že by měl mít lepší vlastnosti v tomto směru-nemusí jít jen o reálnou plochu pórů,ale také o jejich velikost a tím vhodnost pro bakterie,příliš malé nejsou schopné osídlit.To že je Siporax tak dobrý může být (ale nemusí) jen marketingové tvrzení...musel by někdo udělat nezávislý test... Další a úplně jiná věc je schopnost zeolitu vázat do sebe dusitany a dusičnany (jak píš p.Dařbuján poměrně omezená) -Siporax toto vůbec neumí,není k tomu určen ani vyvyinut. Pro místní hustopřísnýdokonalýpřesnýaneomylnýsuperexpety-nejsem chemik,nejsem odborník,jsem amatér,je to jen můj názor,používám pouze selský rozum,nedělal jsem tomu k studii a píšu jen co vím nebo si myslím, s tím,že slova jako takže počítám znamenají ,že si nejsem jistý a rád se poučím a opravím.děkuji

KOMOŇ
9.4.2014 11:09

:-) to jsi četl kde v příručce malého akvaristy firmy SERA. No asi tě zklamu, ale nepíšeš jasná fakta to je pouze reklamní kampaň. Zeolit se používá několik desítek let v různých odvětvích. Nemá smysl zde o tom polemizovat, jelikož srovnáváš jablka a švestky. To co vymyslela příroda, člověk nikdy nevyrobí ,nenahradí.Žijeme pouze v jakési iluzi, že jsme lepší nebo to či ono,jsme udělali lépe. My se můžeme pouze od přírody něco naučit nikoliv ji suplovat!!!! Je to tvůj názor já ho respektuji ale zároveň oponuji. Aby vše bylo objektivní musel by jsi předložit hmatatelná fakta.To znamená seriózní studii akreditované laboratoře,která provedla veškerá možná měření zdali je komerční výrobek účinnější než přírodní hornina,kterou vyrobila příroda a člověk pouze přišel na to jak této horniny využívat pro svůj prospěch.

pietro
9.4.2014 11:13

Pietro píšeš ke Slivkovi počítám?asi jsme to přidali skoro současně,bohužel jsem Tě předběhl...

KOMOŇ
9.4.2014 11:23

Reagoval jsem na pana Slívu nikoliv na pana Komoně.Ten pochopil konečně pochopil účel výrobku.I když nevím proč kupovat tak drahé hračky,když ve staré smradlavé ponožce,kterou hodím do kaluže dokáží také osídlení bakteriemi.Bakterie namnožím v akváriu i na kousky cihly v tom je ten fígl je jim jedno zdali je to kámen,nebo starý hrnec.Ve vodním prostředí,žijí různé bakterie a osidlují různé materiály.Jak materiály vyrobené lidskou rukou nebo přírodou. Je to srozumitelné???

pietro
9.4.2014 11:27

Edit: Reagoval jsem na pana Slívu nikoliv na pana Komoně.Ten pochopil“ konečně pochopil“ účel výrobku.I když nevím proč kupovat tak drahé hračky,když ve staré smradlavé ponožce,kterou hodím do kaluže dokáží také osídlení bakteriemi.Bakterie namnožím v akváriu i na kousku cihly v tom je ten fígl. Je jim v podstatě jedno, zdali je to kámen, nebo starý hrnec. Ve vodním prostředí, žijí různé bakterie a osidlují různé materiály. Jak materiály vyrobené lidskou rukou nebo přírodou. Je to srozumitelné???

pietro
9.4.2014 11:34

Pan machr arogance pietro-laboratoř zase něco napsal. Z příručky malého akvaristy od Sery to opravdu nemám.Siporax mám lety ozkoušený a povrch k osídlení bakterií je mnoho násobně větší. Můj názor, tečka:-) . Lidi narvěte si filtry zeolitem je super:-).Až budou po čase ryby zrychleně dýchat jako kdyby plavaly maratón tak sem písněte:-)

Slivka
9.4.2014 11:39

Víš co urážej si někoho jiného. Nejsem žádná arogance a vím o čem píši.Dokážeš jen zde urážet lidi a k dotazům nenapíšeš ani prd. Nemám potřebu zde něco obhajovat nebo někomu něco nutit. Tak si zde piš sám svá moudra.Nazdar

pietro
9.4.2014 12:20

Koukám, že Slivka bude mimořádně nechápavý jedinec. V příspěvku č. 12 to píše HD jasně a já v příspěvku č. 22 také. Tak tedy pro úplně nechápající. Zeolit má pro chov ryb dvě důležité vlastnosti: 1) schopnost absorpce jedovatých látek. Zde jak píše HD dochází k brzkému nasycení a pokud bys jej používal jen pro tento účel, tak byl zeolit musel vyměnit. Siporax má z hlediska chovu ryb sorpční schopnost zanedbatelnou. Zeolit má výhodu, že po nasycení jedovaté látky nevylučuje zpět do vody (alespoň jsem nečetl žádnou studii, že by tomu tak bylo). 2) schopnost vytvářet životní plochu pro nitrifikační a denitrifikační bakterie. Oba materiály jsou vysoce porézní a oba vytváří obrovskou plochu pro život těchto bakterií. Bakterie tam žijí i pokud dojde k nasycení zeolitu. Schopnost odbourávat odpadní látky na bázi dusíku pokračuje díky těmto bakteriím i po ukončení absorpčních schopností zeolitu. Tato schopnost je u obou materiálů na podobné úrovni a když vezmeš v úvahu pořizovací cenu obou materiálů, tak i ty, Slivko, musíš dojít k závěru, že jsi naletěl na marketing firmy Sera. Když se budeš rozhodovat mezi siporaxem nebo zeolitem, tak ber zeolit. Bude ti fungovat stejně jako siporax za mnohonásobně nižší cenu a navíc z počátku užívání budeš k tomu mít jako bonus tu sorpci jedovatých látek.

dubici
9.4.2014 12:24

Zajímalo by mě jakou zkušenost máte s použitím různých frakcí. Která je ideální pro použití ve vnějším filtru.

dubici
9.4.2014 12:37

Pietro doufám,že to konečně pochopil v tom cituji Tě: nikoliv na pana Komoně.Ten pochopil konečně pochopil účel výrobku tam bylo navíc :-) já to fakt věděl už předtím :-)

KOMOŇ
9.4.2014 12:39

víte,že se zeolit jemně namletý používá i orálně? právě k absorbci a vyčištění organizmu...co ha namlít a dávat rybám do žrádla? :-D

KOMOŇ
9.4.2014 12:50

http://www.centrumzdravehozivota.sk/clanky/zeolit-zazracny-liek-3-tisicrocia/ trošku níž je něco o tom,že se už 800 let používá v čínské medicíně...co třeba udělat ze zeolitu písek ,který ryby stejně žerou jen nápad!jo je to asi volovina,jo vím to,je to fórum tak to tady můžu plácnout,pobavte se... vyjádřete se ...klidně ve smyslu je to blbost,nemám s tím problém,jen sem nepište obvyklé hlody o tom,že mám nejdřív číst,posloucht místní odborníky (jak jen to odlišit,že? ) atp. děkuji!!!!

KOMOŇ
9.4.2014 13:16

Dubici aby vše bylo objektivní musel by jsi předložit hmatatelná fakta.To znamená seriózní studii akreditované laboratoře,která by provedla veškerá měření zdali je zeolit stejně účinný jako siporax:-) :-) Jinak jsou to přeci jenom kecy,ne? Jak říkám nasypte si do filtrů zeolit. Já a moje ryby zůstaneme u siporaxu:-) Tady je krásně vidět kolik chytrolínů kteří jinak moc se vynoří když někdo nový si dovolí napsat svůj názor:-) Bavím se:-)

Slivka
9.4.2014 14:12

Slivko já reagoval hlavně na tvůj příspěvek č. 24, ve kterém píšeš: Dubici,Siporax se dá bez problémů nahradit vším:-) . Otázka je jak dlouho a jak kvalitně /tím myslím udrží nízké hodnoty NO3, nedejbože NO2-když se po čase jeho sorbční schopnost sníží/ Ty v tomto příspěvku zaměňuješ dvě vlastnosti zeolitu. Schopnost vytvářet životní prostředí pro bakterie zaměňuješ se schopností sorpce. To jsou dvě vlastnosti tohoto materiálu, založené na úplně jiném základě a nelze je zaměňovat. Zeolit po vyčerpání sorpčních vlastností funguje dál jako běžné filtrační médium třeba ten tvůj siporax. Slivko, ono ani tak nejde o to, jestli je siporax o 10 nebo 20 % lepší ve schopnosti odbourávat NO2 a NO3 pomočí bakterií. Jde spíše o poměr výkon/cena. Zeolit je za 12 Kč za kg a siporax je za 1600 Kč za kg (10 litrů siporaxu stojí 3200,- kč, což jsou 2 kg siporaxu)z čehož vyplývá, že siporax je na váhu 1 kg 133 krát dražší než zeolit. Ale siporax určitě nebude 133 účinnější v odbourávání dusíkatých látek než zeolit. Rozdíl ve funkčnosti zeolitu a siporaxu v tvém akváriu bude zanedbatelný. A to vůbec nemluvím o tom, že siporax má zanedbatelné sorpční vlastnosti. Mnoho akvaristů zeolit již vyzkoušelo a je velmi účinný, žádné ryby nelapaly po dechu jak píšeš ty. Funguje perfektně, jen mu musí být předřazen předfiltr na lapání mechanických nečistot.

dubici
9.4.2014 14:34

Tož se kurňa dohodněte,mám do tého kýbla narvat zeolit,nebo siporax.

Sony-na mobilu
9.4.2014 14:38

zlatej bioakvacit, zlatej:-)

Martin_Parizek
9.4.2014 15:08

spíš z dílna mistra Járy da Cimrmana (alias Svěrák/Smoljk) : Zlatý prciny. :-D

KOMOŇ
9.4.2014 17:42

Zadal jsem do vyhledávače slovo siporax a prohlednul nějaká témata. Dovolím si zkopírovat.Zde se siporax srovnává s bioakvacitem,ale jde o info o siporaxu. č.168 VŠ: moje zkušenost je,že 1000 l akvárium biologicky ufiltruje v pohodě 6-8 litrů siporaxu (možná i méně). Propočty plochy pro osídlení biokultury dokonce uvádějí,že 1L siporaxu = cca 70L bioakvacitu. I kdyby to byla polovina tedy 30l, tak finančně se bavíme o 360,- (1l siporaxu) vs. 30x20kč tedy 600,- za bioakvacit. Proč se zde stále uvádějí mylné informace, že se jedná o marketingový tah a že novodobé média jsou drahé??? mattes, blamar@email.cz

Slivka
9.4.2014 18:32

no chybí to srovnání se zeolitem...škoda,hodilo by se

KOMOŇ
10.4.2014 7:51

k 46 bylo by to stejné jako srovnávat hrušky s jabkama HD

Hynek Dařbujan
10.4.2014 8:43

Ono porovnat siporax a zeolit je drobátko problém. 1. zeolit má jednoznačnou výhodu a to funkci sorpce. Tu siporax nemá. Proto jak píše HD, dochází k porovnání jablek s hruškami. 2. Porovnávat se tyto materiály dají ve schopnost vytvářet životní prostředí (plochu) pro bakterie a tím pádem schopnost odbourávat dusíkaté látky pomocí nitrifikace a denitrifikace. Kolik vytvoří tyto filtrační média m2 životní plochy na jeden kg, vliv velikosti pórů, množství O2 v pórech, schopnost uchytit se na materiálu atd... a v konečné fázi množství odbouraných dusíkatých látek, tak tyto informace nemám. Snažil jsem se něco najít, ale nezdařilo se. Ale oba jsou to velice kvalitní filtrační materiály pro odbourávání dusíkatých látek na bázi nitrifikace a denitrifikace. V tomto parametru rozhodně lepší než bioakvacit. Rozhodně neplatí teze, kterou tady prezentují někteří diskutující, že po nasycení zeolitu a ztrátě schopnosti sorpce přestává zeolit fungovat jako filtrační médium na bázi nitrifikace a denitrifikace. 3. Důležitým faktorem je cena a ta mluví ve prospěch zeolitu.

dubici
10.4.2014 8:44

č.43 - Martine, kde sháníš zlatej? Já jsem skončil u modrýho ... :D

Bajer L..
10.4.2014 8:56

Jen se ujistím dotazem na pana Dařbujána,předem děkuji za odpověď: Podle Vaší zkušenosti tedy Siporax poskytuje výrazně větší plochu pro bakterie oproti Zeolitu,chápu to dobře? Omlouvám se za natvrdlost,chci se jen ujistit,že to tak myslíte,nejde mi o nějakou tupou provokaci atp.

KOMOŇ
10.4.2014 14:56

Komoň,už když se podíváš na siporax /váleček s dutinou/ a kamínek zeolitu tak je jasné co má větší plochu. Navíc jak jsem psal je speciálně vyvinutý k biologické filtraci v akváriích. Pietro je zastáncem zeolitu , vždyť ho také prodával kilo za 30,- kč:-)

Slivka
10.4.2014 15:47

Pane Slivko, jak je to u Sera siporax mini? Tam chybí ta dutina, jak píšete.

dubici
10.4.2014 16:16

Slivko velikost pórů pro uchycení bakterií není samozřejmě okem viditelná.... čímž nechci shazovat jedno nebo druhé,navíc jde o velikost pórů vhodnou pro uchycení bakterií ) otázka je jakých bakterií a nesmí být ani moc velké ani moc malé,akorát daleko od sebe ,aby to bylo bakteriím pohodlné :-) ) nejsem odborník,technolog,nepracuji v laboratoři,nezkoušel jsem v identických akváriích obojí a neprovedl jsem nezávislé testování,takže píšu jen co vím nebo si myslím.

KOMOŇ
10.4.2014 16:41

Chytrolíne dubici,ty máš ve filtru taky siporax,nebo už ne:-) ?

Slivka
10.4.2014 16:45

Zeolit má vnitřní povrch 150 – 120 m2/g - samozřejmě záleží na druhu zeolitu. Celková kolonizační plocha siporaxu je 270 m2 na litr média. Z tohoto jednoznačně vyplývá, že siporax jednoznačně zaostává v kolonizační ploše pro bakterie. Zároveň připomínám, že je to jen jeden parametr těchto materiálů.

dubici
10.4.2014 16:54

Slivko, proč to vidíš tak vyhroceně. Já používám oba materiály. Proto mohu posoudit to praktické použití. Z hlediska dlouhodobého použití, kdy se zeolit nasytí a přestane fungovat sopce, tak považuji zeolit plně srovnatelný se siporaxem ve funkci odbourávání dusíkatých látek za pomocí bakterií. Oba jsou to výborné materiály, zeolit má navíc sorpční schopnosti a je za pár kaček.

dubici
10.4.2014 17:20

Já bych vedle poviné registrace zavedl i povinej test IQ, ať trotli typu Švestka jsou hned ze startu zabanovaní.

Miroslav Skaut
10.4.2014 17:27

Skautíku,já bych to udělal tak aby byli zabanováni všichni krom 10 vyvolených,kteří by se tak dostali na stupně vítězů a měli to privilegium zde odpovídat. Jinak testík IQ bych si s tebou klidně dal:-) :-)

Slivka
10.4.2014 18:49

K 55, teoreticky je zeolit jasný vítěz, prakticky však ne. Jde o to, že všeho moc škodí. Zeolit má póry příliš malé a dochází k jejich zanešení, čímž je konec s výměnou vody mezi médiem a okolím. Stejný problém je i s filtrační keramikou. Z tohoto důvodu byl vyvinut siporax, který má rozměry pórů optimální. HD

hynek dařbujan
10.4.2014 19:39

Děkuji,konečně nějaké smysluplné vysvětlení :-)

KOMOŇ
10.4.2014 20:26

U toho siporaxu jde taky především o to, že když ho vyvýjeli, tak se poučili od předešlých keramik ve tvaru kroužků a to především proto, aby v externích kanystrech, kam jsou tyhle komerční média vyvýjena, dobře proudila voda. Je to hlavně z toho důvodu, aby se tyhle média co nejméně zanášela marastem, který je v externích filtrech bez perfektního předfiltru všudy přítomný. Jak už tady pár doměnkářů napsalo něco o tvaru siporaxu a jeho ploše, tak to je především o tom proudění. Zeolit jen zopakuji je na tom jasně lépe, jak už zde uvedl dubici a když je ve filtraci podpořen právě onou kvalitní předfiltrací, tak je to perfektní médium. To co tady píše HD o tom, že se zeolit zanáší, proto že má malé nebo menší póry, tak ty póry jsou malé u obou médií a tak by se musely zanášet obě, ale jde zde hlavně o prevenci zanášení a potom bude voda proudit pěkně jak kolem hrbolatého zeolitu, tak kolem siporaxu, pouze s tím rozdílným výsledkem, že zeolit bude levnější a v menším množství bude mít větší užitnou plochu, z čehož plyne jediný logický závěr, že kanystr narvanej zeolitem bude mít cca dvojnásobnou účinost v biologickém procesu filtrace. Přeju hezký večer u slivovice :-)))

hr:-)
10.4.2014 20:34

Myslím že p. Dařbujan odpověděl naprosto jasně. Takže logické pochody v hlavě HR jsou pro mě mimo mísu:-) Pěkný večer

Slivka
10.4.2014 20:43

myslím,že nejde mo marast ,předfiltr atp. ale o velikost pórů pro bakterie-okem neviditelných,pokud jsou moc drobné zadělají se ,ale nikoli tím marastem neboli detritem ,který vidíme okem ,ale bohužel tím co nevidíme,ale krásně se usadí v těch příliš drobných pórech,ucpe se to natolik,že voda neproudí dovnitř a je po ptákách. Jinak né,že by ten marast nemohl ucpat filtrační médium také,předfiltr atp. je samozřejmě základ,aby se to nezaneslo hrubým bincem

KOMOŇ
10.4.2014 21:13

Slivovico píšu o něčem jiném než Hynek, ale tvoje zaujatost poukazuje na tvúj defekt kvůli kterému ti nemůže dojít to o čem píšu. Narozdíl od tebe se mistr KOMOŇ uklidnil a tak mu můžu napsat, že to co si myslí on, je zcela jasná doměnka, tudíž opět nesmysl. Pánové neznamená že vám tady HD nebo MK napíší že je to tak a nebo tak a vy tom u budete slepě věřit a potom to tu papouškovat jenom prozto že to tu napsala nějaká pro vás autorita kterou vy uznáváte. Siporax i zeolit mají tak malé póry, že hledat rozdíl v tom jestli se jeden zanese a druhý ne, nebo druhý méně, je absolutní hovadina. Nevím jestli to má cenu dál vysvětlovat, protože vše už zde bylo napsané a něco i dvakrát. Někteří lidé si prostě nedokáží logicky odvodit co je pravda a někteří, což je smutné, se slepě kloní jen k názoru nějaké své modly, aniž by věděli o čem jim jejch vzor píše, nebo co jim tady píší ostatní. No tak dobrou klučiska.

hr:-)
10.4.2014 21:34

Obávám se, že schopnost zanést malé póry odpadními látkami bude u siporaxu a zeolitu stejná. To jen firma Sera oblbuje a prodává vzduch omaštěný větrem. Také jsem kdysi pochyboval o průchodnosti pórů po dlouhodobějším používání. A to u obou materiálů. Ve svém externím filtru mám předřazen předfiltr, který čistím každé dva dny, první a druhou komoru mám zaplněnu bioakvacitem, takže do dalších komor se dostává jen minimum bordelu. Oba filtrační materiály fungovaly perfektně a snadno se čistily. Oba materiály fungovaly po mnoha měsících. V mém externím filtru fungoval stejně siporax i zeolit. Ani jeden nebyl při pohledu pod mikroskopem zanesený. Nebyl jsem schopen ve svých podmínkách poznat, který z materiálů je lepší. Proto jak píši již v příspěvku č. 35 a 41 oba materiály mají u mě stejnou schopnost odbourávat dusíkaté látky pomocí bakterií. Zeolit má v počátku výborné sorpční schopnosti. To je bonus navíc. A ta cena, ta je tak motivující, že i kdyby se zeolit dvakrát do roka ucpal, tak není problém jej za ty nízké ceny vyměnit. Starý a použitý zeolit se nemusí vyhazovat, dá se i nadále využít na zahradě.

dubici
11.4.2014 5:37

výborně! další smysluplný hodnocení! skvělý díky dubici ! jak zkoumáš zanesení pod mikroskopem? nebo spíš jak poznáš,není podstatnější rostlinář ( funkce pro neznalce vesničky mé střediskové :-) ) ? předpokládám ale ,že to si hodnotil/měřil taky

KOMOŇ
11.4.2014 7:37

Těší mě co je tady odborníků na filtraci. Mám otázku. Je tady někdo, kdo ví na jakém principu probíhá výměna vody v mikroporech? Hezký víkend HD

Hynek Dařbujan
11.4.2014 9:51

kapilární adsorbce

St.
11.4.2014 10:13

Hezký pokus, zní to i vědecky, ale fakt to tak není. HD

hynek dařbujan
11.4.2014 12:17

Molekuly jsou neustále v pohybu a v kanálcích vzniká kapilární proudění

áaaaaaaaaaaa
11.4.2014 14:18

k 70, je tomun tak, a ten pohyb molekul se nazývá Brownův pohyb HD

hynek dařbujan
11.4.2014 15:35

Děkuji za uznání. Dubici

áaaaaaaaaaaa
11.4.2014 15:37

já bych řekl ,že je,jeden pouze :-) a klade záludné otázky :-D kterým nerozumím, takže asi raději budu dělat uraženého :-D jinými slovy netuším,mám nějakou nejasnou představu a docela mě to zajímá.

KOMOŇ
11.4.2014 15:48

a než sem to dposal už jste dva joudovská otázka,jen abych se ujistil,že to chápu správně,brownův pohyb si pamatuju ze školy tak,že jde o náhodný pohyb jednotlivých molekul,takže se tu bavíme o tom,že se jednotlivé molekuly se vody do látky/pórů dostává nikoli prouděním ,ale už jen a pouze brownovým pohybem,takže jde o pro mě nepředstavitelně malilinkaté záležitosti vzhledem k tomu,že v jedné kapce (0,05 g) vody je 1671358979710556816213 molekul vody (jak jsem dohledal googlem)......to je stejně šílený..bavíme se o miliardách bakterií v každém kousku substrátu...není ten svět v kterém žijeme úžasný? pro mě je :-) děkuji za inspirativní sdělení pánové!

KOMOŇ
11.4.2014 16:31

Některé vysoce porézní materiály mají vlastní proudění vody. Proto je ho možno použít bez ohledu na vnější proud vody. Je proto využitelný jak v pomalém tak rychlém filtru. Svůj účinek má tento filtrační materiál i volně zavěšený v akváriu.

dubici
11.4.2014 16:34

Omlouvám se za nick áaaaaaaaaaaa, byl jsem na cestách a můj mobil nechtěl spolupracovat.

dubici

VLOŽIT ODPOVĚĎ