Tanganika v malém
Zdravím, zadával jsem to téma na akvarko.cz (bez reakcí) i na rybicky.cz (s několika reakcemi, které mi v hrubých rysech pomohly, ale rád bych se prokousal blíž k meritu věci) a obracím se i na vás. Plánuji zařídit svoji stošedesátku (80x40x50) jako Tanganiku. Moje představa je taková, že pozadí bude jen černá tapeta, abych zbytečně nepřišel o už tak dost málo prostoru a akvárium bude mít dvě části. Při jedné straně hromada kamení, na druhé straně volný prostor s ulitami. Líbila by se mi skupinka ulitníků (similis nebo multifasciatus). Akvárium by se mi ale líbilo dvou až třídruhové a zároveň mám romantickou představu, že v akváriu mi doroste (samozřejmě se ztrátami) eventuální potěr. Chtěl bych tedy poradit od zkušenějších "afričanů", se kterými druhy mají tu zkušenost, že jim potěr v akva dorůstá. Líbil by se mi A. calvus, ale to bych si s tím potěrem nejspíš střílel do vlastních. Na leptosomy je to zřejmě malé, takže tudy cesta taky nevede, byť bych ji tudy rád viděl. Už jsem dostal radu ve smyslu, že buď julidochromisky nebo N. brichardi by tam mohli být. Chtěl bych se zeptat vás, kteří máte praktické zkušenosti, jestli lze uvažovat o N. leleupi, případně o jiných na trhu dostupných druzích, které mě nenapadly. Přijdu si jako idiot, ale bohužel k problematice Tanganiky je na webu (českém i anglicky psaném) i v literatuře spousta navzájem si odporujících informací typu "druh žije v harmonických skupinách (zdroj 1)" a "druh žije v párech, které si agresivně hájí svoje teritorium i před jinými druhy (zdroj 2)". Kapitolou samou o sobě jsou pak minimální litráže, kde, jen pro představu, jsem např. u leptosom na webu našel údaje od 29 gallonů (čili lehce přes 100 litrů) až po 400 litrů. V takové změti informací se velmi špatně orientuje a každá rada z praxe je neocenitelná. Díky.
Pavel Žižka
Já bych šel do těch Altolamprologusů. Ale zvolil bych jednodruhové akva A. sumbu - malí Altolamprologusové žijící v ulitách. V tom případě budeš mít více ryb než v akváriu než když zvolíš Neolamprologuse nebo Julidochromise. V případě N./J. se ti totiž do akvária vejde ve většině případu jen jeden pár a po čase nějaké ty jejich mláďata. Ještě by byla teoreticky možná kombinace A. sumbu s nějakým menším druhem Neolamprologusů - např. caudopunctatus a nebo Julidochromis transcriptus. Ale to nevím jistě. Tuto kombinaci v takovémto akváriu nemám ozkoušenou.
17.9.2013 23:11
ono si můžeš dát do akvária jakéhokoliv cokoli,ale jde o to,že časem se to může změnit k horšímu.můžeš si dát do té nádrže třeba 10Leleupek,které mají 4cm,ale po roce se to začne párovat a drasticky selektovat,navíc v nádržce 160litrů to bude o to drsnější.jeden pár si zabere určité místo,kde má mladé a tam neproplave nic.ty ryby žijí v harmonickém páru,ale agresivně hájí své teritorium,takže verze 1 je správná stejně tak verze 2.Takhle je to jak u julido jakýchkoliv,tak leleupi,brichardi.Ti malí neolaprologusové jsou relativně hodné rybičky.Ta nádrž je tak akorát pro ně.
18.9.2013 8:10
Chápu, že jde dohromady život v harmonickém páru a teritoriální chování. Nechápu, jak může jít dohromady život v harmonické skupině (pár v takovém případě snad nebudeme označovat za skupinu) a teritoriální chování vůči dalším jedincům. Ze zkušenosti s jinými rybami se mi zároveň nechce věřit tomu, že když by jednomu páru stačilo terirorium mého akvária (teritorium by pak mělo rozměry 80x40 cm), tak do akvária 150x40 můžu dát víc než dva, tři páry.
18.9.2013 18:41
Ano je to logické,čím větší prostor,tím se zvětšuje životní prostor pro více ryb jednoho druhu,které pak mohou prosperovat.Dá se to v nádrži udělat,že na každý konec nádrže se dá vytírací jeskyňka a tu si vybraný pár osídlí a její okolí pak bere jako své teritorium.každopádně tvoje uváděná nadrž není žádná sláva.když tam dáš 5párů těch malých šnekáčů,kteří dorostou +-samec 5cm,takto bude vypadat jinak,než když tam dáš ryby,které dorostou třeba 9-12cm.větší ryby obsáhnou vždy větší teritorium.
18.9.2013 18:49
Pokud jsou teritoriální, tak ano, tam snad není co vysvětlovat. Jde my spíš o tu teritoriálnost jednotlivých druhů tanganických cichlid. Resp. o druhy teritoriální co nejméně.
18.9.2013 20:54
Takové neznám.
Mám akva 90x40x40, zaskládaný kamenama jak v lomu, pár anubiasů, asi 15l filtr(biomolitan) Ryby: 1pár Julidochromis Regani Kipili, 1+3 Alt.Calvus black, 1 pár Alt.Compressiceps, 2 páry Lamprologus Ocellatus Gold. Funguje parádně, skoro bezúdržbově, jen výměna vody necelá 1/2 za 14 dní. Ryby uplně v klidu, množí se pořád,ale za 3 roky nepřežilo nic ani do 1cm. Rozplavou se z ulit a za 2-3 dny jsou pryč. Je to takový klidný relaxační akva v obyváku. Žádná divočina. Akorát,když jsem zkusil přidat další Ocellaty tak začalo maso. Ty dva páry jsou v klidu ale po dalších brutálně šli ať to byli dospělci nebo mláďata.
19.9.2013 17:25
charvis hoď tu prosímtě fotku těch ryb a polož prosím tě třeba pravítko k té rybě ať vidím jak je velká dík.Chci vidět jak ta ryba v tak harmonickém akváriu vypadá a jak je velká.Nemyslím to nějak špatně,to samé fotku těch Compressaku fakt chci vidět jak ty ryby ve 3 letech vypadají po životě v takové nádržce.
19.9.2013 18:45
Já měl v akva 100x40x40 jeden dospělý pár J. regani Kipili a žádné jiné ryby mi tam nesnesly. Nedovedu si představit kombinaci s Altolamprologusem a malýma šnekáčema. Leda že by ty ryby byly podražený na cca 5cm =). Ale třeba nás Charvis překvapí...
20.9.2013 7:44
Nechci být nějaký přitakávač, ale musím s oběma chlapci souhlasit(miran,fajanek). Tyto ryby jsem také držel v zajetí a to co tu charvis popisuješ jako soužití musí být nervový teror u tak teritoriálních ryb v běžném životě a v době tření tam musí být těsno že škoda psát. Taky by mě zajímala velikost těch ryb. Vsadím se že ti kompresáci a calvusi budou podraženi jako svině. Jen pro tvou informaci dospělý alt.calvus black perl vypadá takhle jako na videu v čase 3:10 až 3:30 v pozadí za ním je samice a jen pro upřesnění ten samec měl cca 10-12 cm přesně nevímpravítkem jsem ho neměřil :-))). http://youtu.be/9acCFCfAD-M --------------------------------------------------------
20.9.2013 16:26
Můj Altolamprologus taky nebyl žádný drobeček =)
22.9.2013 20:55
Zdar chlapi, tak jdu skůží na trh.Fotky jsou hanebný, s pravítkem mi to fakt vůbec nešlo a bylo to hrozně rozmazaný.Přibližná velikost co jsem naměřil: Calvus samec 9,5, samice 6-7, mám je od dubna 2011, donesl jsem je asi 1,5cm, compress samec 7,5, samice 5,5 od května 2012, julidky samec 7,5, samice 11 ty byly už vybraný pár tak 5-6cm v dubnu 2011, ocellaty samci 6, samice 3cm. Všechny mi připadaj srovnatelný s jejich rodičema.
22.9.2013 20:55
foto2
22.9.2013 20:56
foto3
22.9.2013 20:56
foto4
22.9.2013 20:56
foto5
22.9.2013 20:58
A taky jsem přeměřil to akva a je 100x45x40. Takže asi tak.
22.9.2013 21:42
Alta samci jsou malí na ten věk,samice se velikosti dají,ta poslední fotka se ti povedla.
23.9.2013 9:57
Charvis, tvoje ryby se tam nějak tak naučily spolu žít, jen díky členitosti dekorace a rostlinné jungli. Být to klasika pěstírenského typu, kde by v každém rohu nádrže měl jeden druh svůj prostor vhodný ke tření a tudíž i obhajobě tak se tam utlučou nebo jim hrábne.
Ryby jsou opravdu menší. Ale pokud ti to funguje a líbí se ti to, tak je to tvoje věc. Já bych tenhle model chovu nevolil. A ještě jeden dodatek: jsi si jistý že máš v akva J. regani Kipili? Mě se ta jejich barva moc nezdá. Ale třeba je to prostředím. Když je srovnám s mými, je to docela rozdíl...
24.9.2013 12:12
Jo,jo takhle vypadaj. Ta modrá na nich pěkně svítí. Ale nejsem schopnej je vyfotit aby vypadaly na fotce jako v reálu. Je to akva na koukání ne na odchov, tak jsem rád,že se mi počty nezvyšujou. Zkusil jsem si pár mladých od odchovat v jiné nádrži a teď už nechávám všechny jako přilepšení krmení.
24.9.2013 12:31
Charvis, zkus to vyfotit večer. V místnosti ať je tma jako v pytli a jedinej zdroj světla ať je osvětlení nádrže. Samozřejmě bez blesku. Ikdyž ryby budou asi trochu čmouhatý, tak půjde pěkně vidět prostor a členitost nádrže , kvůli kterým je možné soužití těchto druhů, na tak relativně malém prostoru, aniž by se tam utloukly. Úplně to vidím, jak ty Alťáci postávají u dekorace nebo v prostoru uprostřed vodního sloupce a sem tam propátrávají terén. Julidky se protahují skulinami a hlídají si maximálně štěrbinu vhodnou ke tření, která bude beztak zastrčená někde hluboko za rostlinami nebo jinou dekorací a L.ocelati se drží kolem svých ulit a sem tam vyprovodí drzouna který se k jejich domku přiblíží až moc. Jak jsem psal zde, ale i v jiných minulých příspěvcích, tak u některých druhů je pro úspěch nejen odchovu a chovu samotného, ale především jejich kombinačnímu soužití, vytvořit pro každého nějaké prostorové podmínky na kterých si budou tyto spolu žijící druhy co nejméně konkurovat.
24.9.2013 13:31
Bingo! Přesně takhle to je a tak se mi to i líbí. Proto jsem ho tak vystavěl.