zajetí nového filtru

chtěl bych vymněnit vnější filtr za výkonnější a potřeboval bych poradit jak ho co nejrychleji zajet nebo jak dlouho je mám nechat jet souběžně diky za rady.

otak

19.3.2012 22:19

Když je necháš běžet souběžně tak 3-4 týdny.Jestli to chceš nakopnout nahned,tak ty sračky co ždímneš ze starýho filtru v odpuštěné akvarijní vodě naleješ do akvária.Dej,ale na pár hodin pryč ryby,než filtr vodu vyčistí.Pak je můžeš dát zpět.

Sony12345
19.3.2012 22:23

Jo jestli jdou použít filtrační média ze starého filtru do nového tak to udělej.To udělej pokud zvolíš tu druhou variantu.

Sony12345
19.3.2012 23:23

Když už někam nalívat sračky, tak rovnou do toho nového filtru. Tak se ti aspoň nezasere celé akva bordelem z toho filtru. Ovšem pokud je to možné, tak bych raději nechal jet oba současně a cca po měsíci bych ten starý odpojil. Pokud ho tedy plánuješ odpojit.

wladys
19.3.2012 23:55

Otak, co to je presne za filtry? Proc nedas naplne zajete rovnou do noveho filtru? Maly problem v provozu dvou filtru naraz by mohl nastat, ze se nitrifikacni bakterie, potrebne pro udrzeni rovnovahy v akva, logicky rozdeli do 2 filtru a kdyz pak jeden odpojis, mas najednou bakterii polovinu na stejnou zatez, co v akva je. Tak potom bys musel prestat aspon na 2 dny krmit a pak zacit pomalu.

A+I
20.3.2012 6:55

wladys:napsals to trochu lepší jak já,no.Princip je v jádru stejnej.Když to naleje do filtru tak stejně hromada při zapnutí poletí ven,nebude to ale tolik.

Sony12345
20.3.2012 13:12

A+I: Mám to chápat tak, že z toho starého filtru se polovina bakterií přestěhuje do toho nového nebo spíše ve starém zmizí polovina a stejné množství se udělá v novém.

Kankunen
20.3.2012 14:08

K4 větší blbost jsem tady snad jště nečetl. HD

Hynek Dařbujan
20.3.2012 14:11

Jestli to nebude tím,že bakterky v USA jsou chytřejší než ty naše.:-))

vaku 70 nepřihlášen
20.3.2012 20:09

Také jsem koupil nový větší vnější filtr,starý filtr nechám běžet současně s novým 3 až 4 týdny a mám jistotu že vše proběhne jak má.Ta trocha elektriky navíc mně nevytrhne,filtr se nekupuje tak často.

Pavlis
20.3.2012 21:05

díky za rady

otak
20.3.2012 22:03

Alčo, ty se opravdu domníváš, že po zdvojnásobení počtu cm3 bioakvacitu klesne počet bakterií v původním bioakvacitu na polovinu? A když bioakvacit zvětším stokrát, tak klesne počet bakterií v původním filtru na setinu původního množství? Pochopil jsem vaši odpověš správně?

karlos1
20.3.2012 22:13

Ono to nejspíš dopadne tak, že v tom původním zůstanou ve stejném počtu a ten nový postupně obsadí, takže jich nakonec bude 2x tolik :)

Vladimír Srp
21.3.2012 5:45

K odp. 7: HD, ja jsem taky (a nejen ja) jeste necetla vetsi blbost nez je od Vas vedle ve vlakne o Cyrtocara moorii.. K odp. 8: Bakterky ne, ale nekdo jiny nez Ty ... :-)) K odp. 6: Kankunken, tak, jak to rikas ve druhe polovine ;-) . To all: Lidi, uvazujte. Jak se muze ve vybalancovanem prostredi vytvorit dvakrat vic bakterii z niceho? Pocet bakterii ve filtru neni umerny velikosti akvari ani velikosti filtru, ale je umerny biologickemu zatizeni akvaria. Vybalancovane prostredi znamena, ze se vytvorila rovnovaha umerna k zatezi akvaria tzn. k dane rybi osadce vcetne krmeni a nasledne organickych zbytku. Pokud je v akva tato rovnovaha vypracovana, tak i kdybyste navysili filtracni naplne stokrat, tak se nemuze utvorit vic nitrifikacnich bakterii nez dovoli biologicka zatez daneho akvaria. Z ceho by vsechny zily ??? To je to stejny, jako kdbyste meli veliky 200litrovy komorovy filtr pro perfektne fungujici 500 l akvarium, ve kterem zije 10 malych Eretmodus a po nejakem case tam pridali najednou 50hlave hejno dospelych Tropheusu, ktere zacnete normalne krmit. Myslite si, ze v tom velkem 200litrovem filtru mate dostatek bakterii, ktere udrzi akva nadale v rovnovaze? Kde by se tam vzaly kdyz by nemely doted z ceho zit? Je tam bakterii pouze tolik, aby to akva bylo zbalancovane na danou zatez, tj. na tech 10 malych Eretmodus. Vyhoda je, ze kdyz uz je filtr osidlen nitrifikacnimi bakteriemi, tak pri pozvolne zatezi akvaria se tyto bakterie rychle mnozi. Zase ale na druhou stranu pokud usazene kolonie najednou dostavaji mene potravy nebo zadnou, jejich pocet se umerne tomu snizuje.

A+I
21.3.2012 5:46

Pro tento pripad: Zatizena voda z akvaria se nahle rozdeluje do dvou filtru a urcite se nejaka bakterie uchyti i v tom novem filtru. Voda proudi v obou filtrech (v zajetem i v novem) a prinasi bakteriim z akvaria potravu = cpavek + nasledne NO2. V novem filtru se bakterie rychle namnozi, protoze maji stale dostatek potravy z proudici vody. V zajetem filtru tim vsak naopak postupne nastane boj o potravu, protoze mnozici se bakterie v novem filtru jim ji vlastne berou. V tom prvnim filtru zacne bakterii ubyvat, protoze nektere z nich hynou na nedostatek potravy. Pocitejte s tim, ze kdyz filtrujete v jedne nadrzi 2 filtry, tak je v kazdem z nich umerne procento nitrifikacnich bakterii nutnych pro onu nadrz. Kdybyste takto zajizdeli novy filtr urceny pro nove akvarium, tak doporucuju po predelani filtru prvni dva dny v novem akvariu ryby nekrmit a pak zacit krmit zezacatku opatrne. Je pravda, ze v prvnim akvariu toto opatreni nebude tak markantne nutne, protoze nitrifikacni bakterie jsou jeste navic na pisku, na kamenech, na sklech atd. a dojde rychle ke znovuobnoveni biorovnovahy. Kdo chce, tak si muze precist, jak jsme postupovali my se zajetim 1200 l akva a stehovanim ryb. Filtr jsme sice zajizdeli v polovicnim akva zbytecne 3 mesice, ale to bylo jen kvuli tomu, ze jsme se k tomu stehovani, diky pracovnimu vytizeni, stale nemohli dostat. Odpoved 56: http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=37072

A+I
21.3.2012 6:36

Mám jiný názor, Aleno. Nemyslím si, že v našich akváriích s tlamovci může dojít na rozdíl od akvárií holandského typu k vytvoření biologické rovnováhy. Parametry vody se zhoršují až do její následující výměny, takže z hlediska bakterií množství živin roste. Máš pravdu v tom, že (cituji) se nemuze utvorit vic nitrifikacnich bakterii nez dovoli biologicka zatez daneho akvaria, ale ta zátěž je tak vysoká, že bakterie podle mě příliš nelimituje. Limitujícím faktorem bude spíš velikost plochy na kterou můžou nasednout a tu zvyšujeme objemem filtrační hmoty. K zastavení množení nebo i k poklesu množství bakterií by mohlo dočasně dojít po masivní výměně vody, ale vzhledem k tomu, že v ideálních podmínkách se populace bakterií zdvojnásobí jednou za 20-30 minut, tyto ztráty rychle nahradí. Samozřejmě, pokud je zdecimujeme antibiotiky nebo praním filtru v chlorované vodě, trvá jim to déle, ale to už je jiná kapitola :)

Vladimír Srp
21.3.2012 6:48

Vlado, kdyz nejsou v akva meritelne cpavky ani NO2, tak to znamena, ze jsou vsechny premenene na NO3 a tim padem pocet nitr. bakterii staci zatezi toho akvaria. Takze tam prece neni potreba vic nitrifikacnich bakterii, porad nevim, z ceho by vsechny zily. ?

A+I
21.3.2012 7:20

Ali, v tom případě po výměně vody musí chcípat bakterie, protože z čeho by žily, když se jim vezme třeba polovina živin.

Kankunen
21.3.2012 8:19

Kankunken, nitrifikacni bakterie se nejenze rychle mnozi, jak pise nade mnou Vlada, ale taky se dokazou vyrovnat po urcitou dobu s ruznymi vykyvy, protoze po tu dobu cerpaji energii zevnitr bunky. Az jim ta energie ale dojde, tak uhynou. Kdyby nitrifikacni bakterie na vzduchu uschly, tak je po nich hned a uz se neobnovi.

A+I
21.3.2012 8:44

Alčo, takže v odpovědi č.4 je třeba nekrmit a pak pomalu, než se bakterie zdvojnásobí, a v odp. č. 18 se rychle množí.

Kankunen
21.3.2012 9:31

Aleno nejlíp to napsal Vladimír Srp odpověď č.15.Nevím jestli to víš,ale já co se týče Afriky mám jen 525l Malawi,jinak jsem kytičkář,takže mám doma akvária rostliná-holandského typu a tam to je úplně o něčem jiném.Afriku drží při životě prakticky jen ta filtrace,rostliná můžou fungovat při malém počtu ryb i bez ní.Dal jsem se i na chov Terčovců,tam se musí čistota udržovat ještě víc jak u tlamek,tady se každá chyba nahned trestá.To jsem odbočil,ale myslím,že stím zajetím filtru děláš hrozný drámo.

Sony12345
21.3.2012 9:41

Je to tak jak píše A+I, počet bakterií je přímo úměrný tomu, kolik mají živin (= rybí výkaly a rozkládající se nespotřebované krmení). Ostatně je to logické ne? Funguje to tak všude v přírodě. A ty bakterie a další mikroorganismy žijící ve filtračních náplních mají rádi životní prostor. Proto když přidáte druhý filtr, postupně se část přestěhuje do toho nového, kde mají spoustu místa, a ve starém filtru se zmenší jejich počet, aby se tak nemačkaly. A celkový počet je stále stejný, úměrný množství živin které mají k dispozici. Co se týče nitrifikace, podstatné je NO2. Když je na nule, tak už je těch bakterií dost a větší filtr je zbytečný (ale může pomoci jako další mechanická filtrace). Vladimír Srp: K rovnováze samozřejmě dojít může a kdyby tam ta rovnováha nebyla, tak by ty akvárka dávno vymřely. Zvláště pokud se krom nitrifikačního filtru přidá ještě denitrifikační filtr, který skoro nahradí rostlinky, nebo nejlépe pokud se voda filtruje přes akvárium s rostlinami. Ale to neznamená, že to nahradí výměnu vody. Ani v přírodě by větší organismy nepřežily ve větší kaluži vody, do každého jezera přitéká či prší čerstvá voda a část odtéká či se odpařuje. A tak ani žádné akvárium, ani to holandské, se neobejde bez občasné částečné obměny vody. To ale neznamená, že tam není biologická rovnováha.

Archie
21.3.2012 9:52

Archie, dik. Sony, neni rovnovaha jako rovnovaha. Ja vim, co je biorovnovaha v holandskem rostlinnem akvarku. To se uz mysli rovnovaha takova, ze by melo vsechno fungovat i bez vymeny vody. Ale ja myslim u afrik rovnovahu mezi zatezi akvaria a nitrifikacnimi bakteriemi. Ti Tercovci tady jsou trosku zcesty si myslim, cistota vody je neco jinyho nez rovnovaha v akva. Kankunken k 19 - jestli umis cist, tak jsem to v druhe casti odp. 14 poopravila. Presto JA bych pro jistotu krmila mnohem min, ale Ty si, samozrejme, krm jak chces. Mimochodem Ty ten filtr nezajizdis a Otak nam (vcetne HD a Vaku) podekoval za rady, takze si z toho uz urcite neco na zaklade svyho vlastniho uvazeni vybral. Ty by sis z toho taky mohl vybrat, ale proc bys mel byt zbytecne opatrny a krmit mene, zejo? Nitrifikacni bakterie se mnozi sice rychle, ale pri nahle zmene muze biorovnovaha zkolabovat, kdyz neni bakterii tolik, aby stacily zpracovavat vsechen cpavek na NO2 a nasledne NO2 na NO3. Pokud to nechapes, podrobneji Ti to vysvetlit neumim. Ja se ridim tim, ze opatrnosti neni nikdy nazbyt. Ty se klidne rid tim, ze pokud nemas opatrnost vedecky oduvodnenou, tak nac byt opatrny.

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ