Živá dafnie - nutriční hodnota
Rád bych znal váš názor ... Dočetl jsem na netu, že dafnie má nižší nutriční hodnotu. Dosud jsem si myslel, že opak je pravdou. Na živou dafnii chodím často, mam i 2 akvaria cca 10 lt. , kde je lehké vzduchování a tam si je uchovám i s koretrou delší dobu. Ovšem zajímá mě právě ta nutriční hodnota. Je pravda, že je její nutriční hodnota nízká? Je několik "variant" dafnie, já mám možnost té zelené (alespoň v sítce má zelenou barvu) v akvariu je hnědá. Ocením názory všech, hlavně těch, co s tím mají nějakou zkušenost. Rád bych i názor pana Krauta, který s tím má letité zkušenosti. Děkuji
lubnek
zelená je zřejmě z toho důvodu , že pořírá fytoplankton.Ale četl sem o perloočkách že jsou výživnější než buchanky které se živí zooplanktonem.
12.9.2011 11:58
Ale těžko ti někdo odpoví na tvůj dotaz , protože vetšina akvaristů krmí rozmanitou potravou a z toho nelze usoudit ze které dané složky rostou nejrychleji.
12.9.2011 12:19
Diky, ale o to mi nejde. Po čem ryby rostou nejrychleji. Ryby mi rostou pěkně. Ale jde mi o to, zda ta dafnie je nějaká chudá a ryby si z ní moc nevezmou. Ano, je to možné s tím fytoplanktonem, jelikož tam kde lovím, je samá řasa a bez ryb. To, že akvaristi krmí rozmanitou potravou, to já taky, ale jde mi při tomto dotazu o tu dafnii. Odpověď na to si myslím, že někdo jistě zná. Typuji to na pana Krauta.
12.9.2011 12:39
Tělo dafnie je tvořeno především masivní chitinovou skořápkou, která tvoří převážnou hmotnost živočicha. Chitin je více méně nestravitelný, tedy je na hmotnost méně výživná než stejně težká:-) buchanka, která tak vyvinutou skořápku nemá. To je celé. Jinak je více hodnocena dafnie červená, ta se vyskytuje ve vodách chudších na kyslík. Ta červenost je produktem metabolismu. Rybky by po ní měli být lépe zbarveny, ale to je otázka. Osobně to neřeším a krmím tím, co nachytám:-)
12.9.2011 15:01
Dafnie má zhruba třetinovou nutriční hodnotu oproti buchance. nepamatuji si přesné hodnoty (čerpáno kdysi dávno z literatury), ale základní výsledek a je to i logické. Dafnie dobře čistí střevní trakt díky své špatně stravitelné schránce. jejich velkou nevýhodou je, že asi nejsou moc chutné, ale lákavě poskakují a ryby je tedy často po nakrmní už jen chytají a zybýjejí pro zábavu a zas... vám akorát filtr :-). Zdravím.
12.9.2011 19:16
Aha, to je velmi zajimave pane Kraute. To jsem vazne netusil ... Vy osobne krmite dafnii, ci ne? Takhle, kdybyste mel moznost zive dafnie, chodite na ni, nebo na to dlabete? Jinak k te barve dafnie. Dneska jsem byl lovit na stejnem miste, kde chytam tu zelenou, o ktere jsem psal. Na tom samem miste, akorat na jinem miste vody, mezi rasama jsem nachytal krasnou cervenou. Jinde je ta zelena.
Jeste tedy, pokud ma dafnie nizsi hodnoty net cyclop, tak co je lepsi, mrazeny cyclop, nebo ziva dafnie? Zivyho cyclopu nemam moznost, proto se ptam. Dekuji za odpoved pane Kraut ...
13.9.2011 18:10
omlouvám se lubnekovi spletl jsem si buchanku s viřníkem (je to už pár let ,co jsem si pročítával akvarijní literatůru). Ano buchanka neboli cyklop je výživnější nežli perloočka .
14.9.2011 8:29
Odpovědi č. 4 a 5 jsou OK HD
14.9.2011 14:32
Osobně krmím z planktonu pouze mražený cyklop a pokud bych měl volit mezi ním a živou perloočkou, zůstanu u cyklopu, výživná hodnota dafky je pro planktonožrouty, jako jsou cyprichromisové a xenos příliš nízká. To zybýjejí se mi fakt povedlo...opravuji na zabíjejí :-). Na živé nejezdím, od té doby,co se tu vesnické rybníčky vyčistily a plankton zmizel a nejbližší dojezdová vzdálenost je 50 km, vyhodnotil jsem to jako kontraproduktivní. Při vhodném proudění vody v akva udržíte mražený cyklop v nádrži v pohybu ve vodním sloupci i jednu až dvě hodiny a ryby se tak nažerou dostatečně kvalitně a pozvolna a všechny.
14.9.2011 15:04
Pane Kraut mě by zajímala ta poslední věta co jste napsal. Dáváte rybám ten cyklop rozmražený? Proudění mám dostatečné, ale nechci aby mi cyklop přišel do filtru. Naopak vždycky všechno vypnu a cyklop liju do akvária po lžičkách...
14.9.2011 21:18
děkuji za odpovědi všem. MK, děkuji :) Nicmene dafnii z jidelnicku nevyradim, od jejiho podavani jsem zaregistroval pozitivni zmeny v barvach ryb, treni a zivosti ryb ...
15.9.2011 8:32
Pro kozlik: vypínání filtru je špatně a to vždycky a při krmení smozřejmě obzvlášť. ryby se více pohybují, mají rychlejší metabolismus, potřebují pro dýchání více kyslíku a hlavně většinou při krmení produkují ve zvýšené míře exkrementy a vypínání filtru je hlavně blbě pro samotné nitrifikační bakterie, kterým se nedostává dost kyslíku. Při vnitřních filtrech, které používám já, typu čerpadlo/matrace problém nenastává a ryby z povrchu matrace plankton ozobávají. Používám samozřejmě čerstvě rozmražený a propláchlý plankton. Pokud máte venkovní filtr s nasávací trubkou, doporučuju na ní navléci kus matrace a udělat jakýsi předfiltr a ten pravidelně při výměně vody prát. Zdravím.
15.9.2011 10:46
p.Kraut děkuji za odpověď. Mám oba typy filtru. Vypínat tedy nebudu. Jediný problém je, že musím sehnat větší cyklop než tu drobotinu co prodávají v akvaristice...