Prosím o radu, jestli je to nemoc
Pěkně prosím o radu. Včera večer jsem si všiml, že jeden mladý Eretmodus (cca 6 cm) vynechal krmení, rychle dýchá, drží se na jednom místě které si hlídá a odhání jiné ryby. Myslel jsem, že to jeho chování je asi stres po nějaké bitce. Dnes ale nejedl celý den, což je podezřelé. Ostatní rybky se chovají normálně. On sám vypadá normálně (viz. foto), krom chybějícího konečku hřbetní ploutve nevidím žádné jiné zranění ani nic neobvyklého, jen jsem si všiml, že mu od řitního otvoru vlaje něco jako vlas. Je to onemocnění bičíkovci? Jak bych měl postupovat při léčbě? Tanganika 630l, 150x70x60. Filtr externí přepážkový 100l, náplň 50 litrů bioakvacitu. Vnitřní čerpací hlava Atman 202 s malou houbou pro mechanickou filtraci. NO2 0mg/l, NO3 10mg/l, PH 8.2, teplota 26°C. Výměna 1/4 vody týdně. Osádka: 22ks Eretmodus Cyanostictus Moba F1 velikost cca 4-6cm (jsou tam 4 týdny), 52ks Tropheus Moorii Kasakalawe velikost cca 3-5cm (jsou tam 1 týden). Krmení je mix O.S.I. Spirulina Flakes a O.S.I. VividColor Flakes. 2x denně jen vločky a 2x denně třoška vloček a mražený cyklop (propláchnutý v chlorované vodě).
Archie
jo archie,jestli tam je nějaký nitkovitý výkal,je problém,pokud máš někde menší nádržku,tak ho můžeš přeléčit entizolem
6.6.2013 8:37
Při bičíkovcích je trus tenký a bílý. HD
6.6.2013 9:15
Ta ryba může být stresovaná a pak se oslabí její imunitní systém a rozjedou se různé choroby. Ten počet Eretmodusů není dobrý. Jsou to v podstatě párová zvířata a v takovéto nádrži bych měl maximálně 6 ks a nebo taky jem pár. Co jsem viděl při potápění, tak jednotlivé páry mají teritoria min. cca jeden metr čtvereční. HD
6.6.2013 10:37
Archie Jestli jsem dobře četl záhlaví Vašeho příspěvku,tak jste k sestavě Eretmodů(je jich tam moc,HD má naprostou pravdu) zhruba po třech týdnech dokoupil skupinu Tropheusů a přidal je k těm Eretmodům,je to tak? Máte ty ryby(Eretmody i Tropheuse)od stejného chovatele?Domnívám se,že asi ne a proto máte problém.Pokud původní osádka(Eretmodi)nevykazovali problémy s příjmem potravy a hlavně s vylučováním do doby,než jste k nim přidal ty Tropheus,došlo prostě k tomu,že se společně s Tropheusi do nádrže dostaly i bakterie(střevní),vůči kterým není původní osádka,tedy Eretmodini imunní.Tato skutečnost v kombinaci se stresovým faktorem pro obě skupiny(nové prostředí pro obě skupiny) ryb vedla k tomu,že se po krátké době tyto oba faktory na Eretmodech projevily.Bakteriální fauna a střevní flóra každé skupiny ryb je u každého chovatele jiná a po smíchání prostě dojde k tomu,že jedna z nich v novém prostředí převáží a tzv.nakazí druhou skupinu,která vůči pro ně novým bakteriím není imunní.Zásadně se proto doporučuje ryby zakoupit vždy od jednoho chovatele,(ze stejné vody)a do nádrže umístit pokud možno současně.Pokud je problém zatím pouze u jedné ryby,přikláním se k odp.1,pokud by se situace zhoršovala a problémy se týkali už většího množství ryb,bedete muset přeléčit celou nádrž.Důležité ale je podle výkalů a ostatních příznaků zjistit,o jaké onemocnění se jedná a podle toho nasadit léčiva-Entizol,Bactopur-direct,Sera Med-Flagelol. zdravím
6.6.2013 10:40
Oprava Jsem idiot-PROBLÉMY SE TÝKALY je správně!
6.6.2013 13:24
Co se týče počtu Eretmoďáků, názory chovatelů se velmi různí. Někdo říká jeden pár, někdo že naopak větší skupina funguje dobře, že je dobré chovat je jako Tropheusy ve větší skupině, kde se roztříští agresivita. A i tady na fóru, když jsem se na to ptal, tak mi bylo doporučeno, že v té větší skupině můžou fungovat dobře. Tak uvidím. Teď bych ale raději probral tu nemoc. Eretmodusové jsou od mirana, Tropheusové od Fuljera. Obojí jsou kvalitní odchovy, ale z jiného prostředí, tak dává smysl to co píše Vlastimil. Společně s přidáním Tropheusů, kteří byly zvyklí převážně na cyklop, jsem upravil krmení. Předtím to bylo 3x jen vločky a 1x vločky + cyklop, poté 2x jen vločky a 2x vločky + cyklop. Tím jsem těm problémům asi taky napomohl :-( Co jsem zapoměl zmínit, dal jsem včera dopoledne do akvária sůl (na dezinfekci případných zranění a prevenci kožních nemocí), 1 polévkovou lžíci na 100l. Dříve jsem sůl nedával. Eretmoďák dnes nejedl, ale dýchá normálně. Pohybuje se na více místech a zesvětlalo mu zbarvení, z čehož usuzuji, že už není ve stresu. (Normálně se přebarvují z bílé do černé a naopak třeba během dvaceti sekund, záleží na tom, jestli se pohybují na světlém či tmavém podkladu a pozadí a jestli se navzájem honí. Při útěku obvykle ztmavnou.) Výkaly jsem neviděl, nitka u řitního otvoru už tam není. Co jsem si všiml nově je černý flíček na kůži za žábrami nad prvním pruhem. Toho jsem si včera nevšiml, ale Eretmoďák měl včera celý den tmavou barvu, tak tam možná byl, jen to nebylo poznat. Ale nepoznám co to je, může to být jen pigmentová skvrna. Každopádně čeho jsem si včera nevšiml je otřep ocasní ploutve. Viz. foto. Jsem z toho zmaten, nebude to nějaká bakteriální infekce? Tomu by napovídalo, že se mu ulevilo poté, co jsem včera přidal sůl. Mám nachystané malé akvárium pro léčbu, Entizol i Baktopur Direct. Mám počkat, nebo ho začít léčit? A čím? Výkaly ostatních ryb, které jsem zahlédl, vypadají v pořádku. Jsou někdy dlouhé třeba 5mm, ale pěkně tmavé. Jeden Eretmodus vynechal krmení ráno, jiný v poledne, ale nevím jestli z toho mám něco usuzovat. Asi si jen nevšimli že se krmí (krmím v dávce kterou rybky spořádají cca za půl minuty, tak to někdy někdo nestihne).
Já bych to tipoval spíš na šikanu. I ten tmavý flek může být z útoku.....rány do boků patří k taktickým manévrům,jak udolat soupeře :)
6.6.2013 14:02
tady přikládám asi 2 roky staré foto jednoho svého po intenzivnějším souboji :( Choval jsem je v páru s Trophs a po cca 3/4 roce samec takhle začal samičku likvidovat. Skupina asi 10 mi prosperovala líp,ale časem i tam byla určitá rivalita mezi samci.
6.6.2013 14:27
Archie Znáte tu hlášku že Méně může někdy znamenat více nebo tu knížku Mnoho povyku pro nic? Z toho,co popisujete si myslím,že rybám nic není,jen je moc a důkladněji pozorujete(-:(-: Nic bych zatím neléčil,pozorujte výkaly ryb,pokud nebudou transparentní,dlouhé,tenké,bílé,tak není důvod k panice.V opačném případě a přestanou li ryby přijímat potravu,je to taprve důvod léčbu na střevní parazity zahájit. Aplikace soli do akva v poho,ještě bych dávkoval Sera Aquatan. Mirana i p.Fuljera znám,výborní chovatelé a zároveň záruka kvalitních odchovů,myslím si,že až si ryby na sebe zvyknou a vyrovnají se se změnami prostředí a krmiva,na které byly doposud zvyklé,bude vše ok.Alespoň Vám to přeju(-: zdravím
6.6.2013 15:14
Také bych se přiklonil k variantě, co zde napsal Vlasta. Ta ryba podle poslední přiložené fotografie je obětním beránkem. Identifikace je víc než jasná. Ocasní (caudalis)ploutev je mechanicky mírně otřepená od kousanců jiné ryby. To samé chybějící kousek hřbetní (dorsalis) ploutve. Etoligie této ryby je bohužel taková, že žije pouze na určité menší ploše, kde samec obhospodařuje třeba 1-4 samice a chrání si své teritorium. Je velice agresivní vůči svému druhu, ale také jeho agrese je znatelná vůči jiným rybám, které se mu snaží vniknout do jeho teritoria. Tak se chová v přírodě. V akváriu to je podobné, ale tady nemá na vybranou je omezen prostorem a chovatelem. Já osobně bych tuto rybu nedoporučoval ani pro chov akváriu, jelikož její chování je nepředvídatelné a co víc nelze proti tomu nic dělat. Nevím, zdali to je módní záležitost nebo výhodný obchodní artikl ale tato ryba dle mého prostě nepatří do akvárií. A co je tady trendy je cpát je k tropheusům jako doplněk, ale proč to mi ještě nikdo nevysvětlil. Je to čistě můj osobní názor. Chápu, že každý má na to jiný úhel pohledu, ale berme v potaz, že ne vše se dá chovat v řízeném prostředí jako je akvárium. Snad i Hynek by mohl doplnit informace o mořských rybách, které prostě nejdou v akváriu tzv. zvládat.
6.6.2013 16:16
Neřekl bych, že jsou k jiným rybám nějak agresivní. Ty naopak nechávají bez povšimnutí. Ale nedej bože, když objeví ve svém teritoriu rybu stejného druhu. Je uplně jedno jestli je to samice, nebo samec. Prostě ho zlikvidují. Mě se dlouhodobě osvětčil chov jednoho kusu(samec). Cokoli k němu z jeho druhu přidám to zlikviduje. Skupina byla původně šestičlenná. Z které zbyl pár, tomu se celkem dařilo, bylo pár odchovů, ale stejně samici potkalo to co zbylé ryby jejího druhu. Asi třikrát samec samici dotrhal tak, že sem ji musel nechat vzpamatovat v jiném akva, ale pokaždé co jsem ji vrátil se to opakovalo až do posledního útoku, to jsem nestačil ani nijak zasáhnout.:o( To stejné jsem zažil jak s jižní tečkovanou formou, tak ze severní proužkovanou.....konec byl stejný. Samec je teď v akva nejspíš spokojený. Akva má rozměry 140x40x50. Je ale možné, že ti v té velké skupině budou fungovat. Ryba na fotkách nemocná nevypadá.
6.6.2013 19:26
Myslím si,že to není,žádné pravidlo v páru.Já mám odchovy u sebe,vždy po vrhu,zvlášť v nádrži.to co tu popisujete,tak bych odchovy musel držet od mala po dvou rybách zvlášť je nesmysl.Mám odchovy co už mají 6-7cm v jedné nádrži,která má 150L a jejich tam 12-15.Nikdo se z nikým nemlátí ani nikoho nešikanuje.Jak je to možné,vysvětlete.Teď jsme byly na Slovensku u Pana Foťka,ten jich měl ve stejné nádrži jako Archie snad 20 8-10cm chovných ryb-myslíte,že je blázen,kdyby se mu měly vyprášit mezi sebou,aby to tak měl??já myslím,že ne.Každá nádrž je specifikum,a musí se to těm rybam přizpůsovit.na ryby působí stres z nové nádrže,z jiných spolubydlících,kteří jsou třeba moc aktivní.Možná hledání nového teritoria,pokud rybu vytrhnete z nějakého zajetého stereotipu může to být pak problém,proto je nasazování ryb do nového prostředí z cela důležitý faktor na jeho další život.
7.6.2013 0:03
Díky moc za reakce. Asi to moc řeším, ale když tu občas čtu nějaké ty katastrofické scénáře typu: Už mi umřelo pět rybek, nevíte co s tím?, tak se snažím dávat pozor, abych případný problém podchytil včas. Krom této příhody se Eretmodusové mají dobře. Jeden páreček se už třel, ale nic z toho nebylo. Sem tam někdo někoho prožene, případně svedou krátký souboj. Ale vše v rozumné míře, asi jako ti Tropheusové. S Tropheusy si rozumí a myslím si že jejich společnost uvítali - začali s nimi více plavat po celém akváriu. Vzájemně nemají konflikty. Zmiňujete, že v přírodě Eretmodusové obývají relativně velká teritoria. Jak se tím ale liší od Tropheusů, kteří mají teritoria ještě větší? A přitom dobře funguje jejich chov v akváriu ve skupinách, kde se roztříští agresivita. Teoreticky dává smysl, že by to tak mohlo fungovat i v případě Eretmodusů. A podle zkušeností které jsem se dočetl spíše nefunguje jejich chov v malém počtu několika párů, kdy dominantní pár postupně utlačuje ostatní, až tam zůstane sám. Naopak ve větší skupině by se jim mělo dařit dobře. Během pár měsíců budu vědět a rád se podělím se zkušenostmi, jak se jim daří. Ale nepředpokládám, že zůstane jen jeden pár.
7.6.2013 8:38
Tropheus moorii je hejnová ryba. Eretmodus je spíše ryba párová. Když se jich do nějaké nádrže nacpe hodně tak se neperou, protože jim malý prostor neumožní tvořit teritoria a taky se soustředit na jednoho jedince. V žádném případě to však neznamená, že budou spokojeni. HD
7.6.2013 8:42
Archie ono to chování trops je způsobené hlavně tím, že i když v jezerech samci ovládají nějaké větší teritorium, kde tolerují samice a třeba i mladé samce, tak stále se bude jednat o hejno. V akváriu vzhledem k podmínkám je právě potřeba dostatečného přerybnění, protože v jezeru, když dominantní samec by chtěl někoho vyprovodit ze svého plácku, tak má kam a na hranicích svého území na něho zamává ploutví a vrací se zpět. Když by si v nádrži cca 200x60x60 simuloval jezerní řídkou osádku a dal by si tam třeba 3 samce na 6 samic nebo třeba jen jednoho samce třeba 8-9 samic nebo 10 ryb a neřešil pohlaví, tak by vznikl problém, že dominantní ryba by měla po nádrži takový přehled a slabou konkurenci, že by si nárokoval klidně celé dno a případného soka by v touze někam ho vyprovodit naháněl tak dlouho, až by nebylo koho nahánět. Stejným způsobem se můžou takhle ryby vybít i mezi opačným pohlavím. Prostě a jednoduše někdy někdo vypozoroval, že v aqu je potřeba tyto ryby přerybnit z důvodu právě onoho, pro některé lidi známého, tříštění agrese mezi více jedinců, kdy dominantní samec vlivem vyšších počtu ryb, si vzhledem ke konkurenci nemůže střežit velkou plochu dna, ale jen kámen a podobně a proto je v aqu více místa pro více teritorií. Samozřejmě k tomu musí být i vhodně zařízená nádrž. No a v dostatečně početné skupině, když by chtěl dominantní jedinec někoho někam vyprovázet, tak to nebude nikdy daleko, protože se rychle vrací ukazovat se nad svůj trůn a hlavně jeho sok mizí ve změti jiných ryb. Když jde ovšem o souboj o teritorium, tak se souboj odehraje tak jak tak, protože dominátor nechce opustit plac a samec z hejna, který dostatečně zesílil a dostal chuť na strategicky dobré místo se bude pokoušet o svržení dosavadního vládce.
7.6.2013 8:42
U těch eretmodů jsou tyto ryby rovněž zaměřeny na ovládání teritoria, ale jejich agresivita je tak silná, že v nevhodně zařízené nádrži může propuknout taková čístka, že prostě žádné přerybnění nepomůže. Dost podstatný rozdíl je taky ten, že eretmodi nejsou plavci jako trops a prostě rádi se válí na tom svém šutru nebo plácku a snad proto nemůžou plavat v hejnu jako trops v neustálém pohybu a tím řešit takové to klasické tříštění agrese. Když se mrkneš na hrochy, tak ti taky žilí ve skupině, ale jsou ovládáni dominantním samcem a mezi všema členama skupiny panuje klid jen do té doby než se někdo někoho dotkne a poruší tak jeho diskrétní zónu. Okamžitě vzniká vzrušení a většinou to končí vášnivou bitkou celé zubaté skupiny. Když už bude něco špatně, tak se ryby budou selektovat mezi sebou, soused souseda až třeba do nejhorších scénářů, kdy zůstává jediný samec, který zabije i svou samici, se kterou se před tím i několikrát třel. Proč to nikdo neví. Faktorů bude jistě více. Hlavní roli hraje jistě vnitrodruhová agresivita těchto ryb ve spojení se silným teritoriálním pudem jak tu psal pietro, ale i ty nevhodné podněty, jako přesouvání ryb do nového prostředí nebo nevhodně zařízené nádrže, snad i parametry vody mohou být spouštěčem zvýšené útočnosti atd atd tad..... Zkus se zeptat těch co jsou už delší dobu ženatí nebo spíše těch, co jsou už rozvedení a ti ti objasní proč někdy sameček zabíjí svou družku. :-))))
10.6.2013 22:04
pietro soráč, ale ten příspěvek je strašná kravina, ani ten caudalis to nezachrání:-) spousta zavádějících informací, už jen ta etologie je uplně blbě. S tropheusy se dá chovat z několika dost dobrých důvodů: 1)prakticky stejné potravní nároky 2) je to ryba dna, nekonkurují si prostorově 3)vyhovuje jim podobně zařízená nádrž 4)nekonkurují si při obsazování třecích teritoriíí 5) je to tvarově jiná rybka než tropheus 6) sou prostě k sežrání:-) ano, jejich chov není uplně jednoduchý, na druhou stranu, jejich životní projevy jsou natolik zajímavé, že to za nějakou tu námahu stojí. modní ryba je to asi tak 20 let:-)
10.6.2013 22:16
archie-na velikost nádrže tam máš strašně moc ryb, jestli všechno vyroste, tak to bude dost přerybněné. Co se týče eretmodů-připrav se na nějaký ztráty, zustane Ti nějaké jádro, které pak může klidně fungovat několik let bez problémů. Když budeš se ztrátami počítat předem, lépe se s nimi potom vyrovnáš:-)) co se týče těch 22ks-těžko říct, jednoznačný návod neexistuje, prostě to nech na nich. Podle mých zkušeností je větší počet výhodou, ale je možný i chov páru, ve dvou párech, ve třech párech....:-) Omezil bych krmení planktonem klidně na obden-jen jako příkrm, ne je tím uplně nacpat, jsou na problémy trávícího ustrojí náchylnější než tropheusové. Dokážou se hodně přežrat, když mají tu možnost. K vnějším poraněním jsou dost odolní, ale jak onemocní zevnitř je na 99% konec.
10.6.2013 22:26
eretmodi můžou v hejnku plavat docela dobře a tříštit svojí agresivitu podobně jako tropheusové. Hejnko se týká převážně mladších ryb. zase nevim, kdo přišel na to, že jen poskakujou po dně. plavou uplně normálně, nikam se nepropadají, jako třeba hrbohlavci. ano, většinu času tráví na dně, ale zase jim nedělá problém bejt 10 minut zavěšenej pod hladinou a čekat, co jim tam spadne:-) zařízení nádrže- těžko říct, funguje to od nic, přes dva šutry, až po dno rozdělené mnoha překážkami-ryby na sebe nevidí, tedy se ruší minimálně. při případném konfliktu se slabší ryba může rychle uklidit z dosahu ryby silnější. při málo zařízené nádrži je zase mín konfliktů,tak si vyberte:-))
Jen tak na okraj. Viděl jsem přírodovědecký dokument o této rybě, kde bylo vše podrobně nafilmováno. Celkem zdařilé záběry, které jasně ukázali, jak se tato ryba chová v přirozeném prostředí. Já si to nikde nečetl. Popisuji jen to, co jsem viděl a slyšel. Já se tam nepotápěl a nezkoumal, proto nemám správné a podložené informace jako tady asi drtivá většina. Možná Hynek ví víc. On tam na rozdíl od nás byl a viděl to na vlastní oči. Věřím, že máš své zkušenosti ale s chovem v zajetí. To je, jak sám dobře víš úplně jiný příběh. Nerad bych aby došlo k omylu, že jsem napsal něco, co tak vůbec není. Osobně jsem se bavil s různými lidmi a každý má s chovem jiné zkušenosti. Bohužel jsme v tomto dost omezení a čerpáme informace kde se dá.
11.6.2013 9:45
k 11 Wladys - když jedna ryba tluče druhou, tak není dobrý nápad dávat stranou tu utiskovanou. Vždy dám pryč z nádrže na nějakou dobu agresora. Doporučuji tento model chovu: pár či malá skupinka ve společnosti větších ryb (např.Petrochromis) Pak se cítí eretmodi ohrožení a své agresivní sklony vybíjejí na obraně proti společně chovanému druhu. Při pozorování v přírodě jsem nabyl dojmu, že to jsou mnohem větší individualisti než tropheusi. HD
11.6.2013 10:38
Rybky jsou v pohodě, žádná nemoc to naštěstí nebyla. Souhlasím s tím co napsal o Eretmodusech Martin, jsou to velmi zajímavé ryby a jsou prostě k sežrání :-) Ryb tam mám na počet hodně, ale zatím jsou malé. Až vyrostou, bude snažší prodat či darovat několik ryb, než shánět dospělé jedince pro doplnění hejna. Se ztrátami vlivem přírodního výběru počítám.
11.6.2013 10:44
Tak jsme rádi, že se vše vysvětlilo a dobře dopadlo. Nezbývá než popřát dobrou chuť :-)))
11.6.2013 11:42
Taky je žeru,ale zatím pro ně nemam nádrž :-(
11.6.2013 12:36
Pro HD......to vím, že je lepší dát pryč agresora, ale ono nešlo jinak než samici vždy odlovit, jelikož byla pokaždé tak vyřízená, že by ji dodělali zbylé ryby. Celé to nastalo po změně uvnitř nádrže. Vyndal sem 3D pozadí a přeskupil kameny.
14.6.2013 14:34
pietro-ten film by mě zajímal, Eretmodi jsou poměrně striktně biparentální tlamovci, nějak si neumím představit samce se skupinkou samic, už jen z toho důvodu, že by se chudák unosil:-)). Nebyly to jiný goby cihclidky? jako nejsou si uplně věrní:-), k výměně partnerů občas dochází, i je možná spolupráce:-) samce a třeba dvou samic, ovšem základ je vždycky pár.
14.6.2013 20:46
U Tanganicodusů to tak úplně neplatí. Mám skupinku jednoho samce a šest samiček. Tře se s pěti. Zajímavé, že vytře třeba 3 samice během dne. Pak má tedy honičku a samice mu musí pomáhat. Co se týče agresivity je zatím ve skupině klid. Nepozoruji nějaké drsnější šarvátky. Jsou ve 450L nádrži s hejnem T. Duboisi. Tanganicodusy mají okolo dvou let.