průtok vody biofiltrem

dnes jsem čistil nádrž a dal jsem si práci s tím ,že jsem změřil jakou rychlostí mě voda protéká biofiltrem. A dělá to 120l za hodinu mám 300l nádrž neni to málo?To čerpadlo by mělo dávat 300l za hodinu ,ale nedává

Hříšník

3.11.2007 19:23

Je to málo.To co se udává na čerpadlech není reálný průtok.Ten se samozřejmě mění s výškou do které se voda přečerpává,použitým filtračním mediem a taky zanesením filtru.

wladys
3.11.2007 19:42

koupil bych čerpadlo o výkonu tak 1000-1200l/h aby mělo reálný výkon tak 600l/h.čerpadlo by mělo přečerpat akva aspoň dvakrát za hodinu.doporučuji čerpadla eheim http://mojeakvarium.vltava2000.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsID=1676

maty
5.11.2007 20:05

U biologickeho filtru nejde o to aby protekl 2-3 nasobek akvaria za hodinu, to je zasadni omyl! Jde o to jaky je prutok na cm^2 plochy filtracniho materialu. Pred rokem jsem to pocital podle nejakyho vzorecku. Uz jsem ho podruhe nenasel, tazke googlu zdar.

Radovan
11.9.2013 21:14

Oživím tady jedno starší téma, protože to je věc, která mě taky zajímá a po odpovědích jsem vesměs marně pátral. Jedna věc je totiž průtok, který se udává v jednotkách objem/čas a druhá věc je rychlost proudění, která se udává v jednotkách délka/čas. Průtok 2-3x objem akva/h je podle mně důležitý právě pro proudění vody v samotné nádrži z důvodu mísení prokysličené vody od hladiny (a u mně také odplavování detritu z plochy dna za pozadí do přepadové komory, odkud ho odsávám při výměně vody a nemám potřebu odkalovat). Pro biofiltraci (nitrifikaci) je podle mě důležitější rychlost proudění vody biofiltrem, kterou je potřeba vyjádřit právě jako rychlost a ne průtok. Tento údaj jsem dlouho nemohl nikde najít, až jsem na nějakých německých stránkách (bohužel už nevím, kde to bylo) narazil na hodnotu tuším 15cm/min. Tato rychlost je samozřejmě závislá na průtoku a ploše průřezu filtračního materiálu. Takže celkem by mě zajímal názor zdejších odborníků na tuto problematiku.

easy
11.9.2013 21:44

Nezlob se, ale kroužek fyziky tady nedopadl moc úspěšně ale, pokud tě to zajímá, musíš znát přesné údaje a vzorečky pro výpočet najdeš zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Proud%C4%9Bn%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Lamin%C3%A1rn%C3%AD_proud%C4%9Bn%C3%AD A ještě jedna věc v biologické filtraci neprobíhá pouze Nitrifikace ale také jiné cykly přeměny látek. Zde na tomto fóru jste celkem omezení jen na dva základní procesy Nitrifikace denitrifikace. K tomu asi vše.

pietro
11.9.2013 22:53

ale, pokud tě to zajímá, musíš znát přesné údaje a vzorečky pro výpočet najdeš zde - Já nepotřebuju vzorečky, ale právě ty přesné údaje, resp. tu správnou rychlost proudění vody v biofiltru. Rozhodně bych tady nechtěl zase rýpat do fyziky :-) Takže ví někdo?

easy
12.9.2013 7:53

Já ne. :-))))

hr:-)
12.9.2013 8:24

Sakra, Radku, a na tebe jsem nejvíc vsázel :-)))

easy
12.9.2013 18:16

Hříšník uvedl ve svém dotazu slovo biofiltr. pokud si pod slovem biofiltr představuje zařízení, které je vytvořeno za účelem: 1) nitrifikace - tak zde se uvádí, že čerpadlo by mělo přečerpat vodu v akváriu alespoň 2x za hodinu. Je to velmi zjednodušené, ale pro začátečníka dostačující. 2) denitrifikace - tak zde je průtok mnohem menší. Přesný vzoreček neznám, ale ve svém skleněném externím biofiltru jsem vše odskoušel systémem pokus omyl. Vše záleží na druhu filtračního média, konstrukcí filtru, průtokovým průřezem atd....Já mám celkový objem vody přibližně 1200 litrů a reálný průtok je asi 400 litrů za hodinu.

dubici
12.9.2013 20:14

Jen pro nezasvěcené nadšence biologických filtrací. Pokud se jedná o denitrifikaci je nutné dodržet určité technologické postupy a k tomu vše přizpůsobit jelikož denitrifikace probíhá bez přítomnosti vzdušného kyslíku jelikož tyto bakterie patří do skupiny Anaerobní .Kdežto nitrifikace probíhá z přítomnosti vzdušného kyslíku a tyto bakterie zase patří mezi anaerobní. Nejsem expert na biotechnologie ale každá kolonie bakterií má svá specifika a funguje pouze za určitých podmínek. Ještě abych uvedl, jak si změřit průtok za určitý čas není také zrovna jednoduchá záležitost, jelikož musíme přičíst mnoho různých faktorů jako např. propustnost filtr.médií,viskozitu použité kapaliny atd.lze to provést i jednoduše bez otázek.Pořídím si sběrnou nádobu třeba o objemu 100 litrů , vložím hadici nebo trubku do filtrace spojím s nádobou a stopnu si čas za jakou dobu napustím tuto nádobu.za určitých podmínek se tato situace bude měnit nebude záleží na znečištění (tedy zanesení filtrace sedimenty).No je to neskutečně složitá operace . Proč něco počítat, když stačí jen nádoba a stopky i mobil má stopky.Tak co tu vlastně řešíme???????

pietro
12.9.2013 20:20

Edit: Jen pro nezasvěcené nadšence biologických filtrací. Pokud se jedná o denitrifikaci je nutné dodržet určité technologické postupy a k tomu vše přizpůsobit jelikož denitrifikace probíhá bez přítomnosti vzdušného kyslíku jelikož tyto bakterie patří do skupiny Anaerobní .Kdežto nitrifikace probíhá z přítomnosti vzdušného kyslíku a tyto bakterie zase patří mezi anaerobní. Nejsem expert na biotechnologie ale každá kolonie bakterií má svá specifika a funguje pouze za určitých podmínek. Ještě abych uvedl, jak si změřit průtok za určitý čas není také zrovna jednoduchá záležitost, jelikož musíme přičíst mnoho různých faktorů jako např. propustnost filtr.médií,viskozitu použité kapaliny atd.lze to provést i jednoduše bez otázek.Pořídím si sběrnou nádobu třeba o objemu 100 litrů , vložím hadici nebo trubku do filtrace spojím s nádobou a stopnu si čas za jakou dobu napustím tuto nádobu.za určitých podmínek se tato situace bude měnit ,záleží na znečištění (tedy zanesení filtrace sedimenty).No je to neskutečně složitá operace :-). Proč něco počítat, když stačí jen nádoba a stopky i mobil má stopky.Tak co tu vlastně řešíme???????

pietro
12.9.2013 20:41

Pietro, ještě jednou a pomalu. Nikdo tady nechce nic počítat (prozatím), mně jenom zajímá, jestli existuje nějaké DOPORUČENÍ PRO RYCHLOST PROUDĚNÍ VODY V BIOFILTRU, nebo je to jedno a rychlost nemá smysl řešit? Tu nitrifikaci jsem uvedl proto, že je v běžných biofiltrech primární a jak už tady bylo uvedeno, denitrifikace je trochu oříšek, o tu mi teď nejde. Ikdyž pokud bude ve větší míře probíhat i ta, jenom dobře. Jinak mám přepadový skleněný filtr.

easy
13.9.2013 8:13

Easy, o denitrifikačním filtru jsem zde nabo na své presentaci AM psal a njdeš v té diskuzi i faktory, které krom okysličení nebo absence kyslíku, jak tady píše PIETRO, jsou za potřebý k procesu denitrifikace. Je to také teplota vody a pH. Co se týká rychlosti průtoku VS objem médií, tak snad ti to sem přetlumočím příští týden, až bude pan XY mít po dovolené a já se mu dovolám do laboratoře. takže když jsi psal, že si na mě vsázel, tak si vlastně dělal dobře. :-))) Nebo bude někdo rychlejší a napíše ti zde třeba že : t=s/v s = so + v .t + a.t2 v = v/a . t . s = v . t Ep = m.g.h Ek = mv2 W = F . s, F = m.a a =v/t , Každopádně jak jsem psal, nejsem žádný fyzik a tak mohu přispět jen tímto chudým základem, který si pamatuju z 5.A, ale tohle si asi pamatuje každej. No vzorečky znáš, tak si to zkus nějak přepočítat a výsledek určitě napiš já myslím, že bude dost poučný pro dost lidí. :-)))

hr:-)
19.9.2013 17:43

Info o průtoku je třeba zde: http://sk.wikipedia.org/wiki/Hamburger_Mattenfilter Pro nitrifikační bakterie je to max. 30cm/min. Tady v tom článku je i příklad výpočtu http://www.jacik.akva.sk/wikinahlad.php?clanok=hmffilter

neprihlasen
21.9.2013 22:37

Ať jsi kdo jsi, dík za info. To je přesně to, na co jsem se ptal.

easy

VLOŽIT ODPOVĚĎ