ZVÝŠENÍ PH V AKVARIU

DOBRÝ VEČER.CHTĚL BYCH SE ZEPTAT NA ZVÝŠENÍ PH U TLAMEK.MOMENTÁLNĚ MÁM V AKVA ASI 7.5. TAK SEM KOUPIL PŘÍPRAVEK PH BASIC ALE PÍŠÍ TAM 5 ML NA 25 L VODY . A TAK BY MNE ZAJÍMALO KOLIK TOHO DÁT KDYŽ UŽ TAM TĚCH 7.5 MAM A MĚL BYCH MÍT ASI 8 AŽ 8.5.NÁDRŽ MA 375 L.TO MÁM ZKOUŠET DĚLAT TESTY PO KAŽDÝCH 5 ML KÁPNUTÍ DO VODY? NEBO JAK TO VLASTNĚ SE DĚLÁ. ANEBUDE MÍT TENHLE PŘÍPRAVEK JEŠTĚ VLIV NA TVRDOST KTEROU MAM KOLEM 8? MOC CHEMII NEROZUMÍM TAK SE NEZLOBTE ŽE SE MOŽNÁ PTÁM NA NESMYSLY.DÍK Y MOC ZA ODPOVĚD, RONNIE

RONNIE

15.2.2011 19:40

kolika litrový akvárko máš tak si to vypočítej kolik toho dát podle mně 40ml

karpek
15.2.2011 19:42

to sem napsal blbě 20ml na 100l takže necelejch 80ml

karpek
15.2.2011 21:24

Dej 30mg sody bicarbony do 1l vody, poradne rozmichej a po vymene vody to tam nalej, po pul hodine zmer a uvidis, nic to nestoji, nic nepokazis a pH se ti zvedne k 8, otazka je, jakou mas KH.Jinak pH 7,5 je tak hranicni, skoro bych s tim nic nedelal.M.

Miky1979
15.2.2011 21:53

Který z testů pH se jeví jako nejlepší po užívatelské stránce ? Nejde mi ani tak o pracnost, spíš jako o jednoznačnost vyhodnocení. Zatím používám testy od Rataje, zde už mi třeba vadí skutečnost, že někdy nepoznám, co je opravdu kapka a co bublinka obalená filmem přípravku a srovnání se stupnicí mi taky připadá dost orientační.

milan.k
15.2.2011 22:01

to nevim, s merenim mam uplne stejny problem, barevne rozdily jsou opravdu minimalni, ale na pH nejlepe roztokovy od Dajany a nebo komplet Esha quick test, ten je za 60 sekund, ale je to lakmus.

Miky1979
15.2.2011 23:59

Já dávám taky sodu b.Mám lakmusi od Tropical.Možná nejsou top 1 ale tlamky mám zdrav é,nosí furt mladé ,rostou a jsou aktivní,tak asi to měří dobře.Já taky chemii nerozumím a nemám jí rád.Jsem rybář,každá chemie ve vodě něčemu pomůže a něco ničí,jako léky které do sebe háže člověk dnes a denně.

vaku70
16.2.2011 9:51

tak já dávám taky jinak sodu stojí pár kaček sáček a je to nejednodušší způsob ale jak píše Miky jestli máš PH 8 tak bych to asi neřešil a mohl by si napsat o jaký tlamky se jedná PH u tlamek je taky dáno od do takže se v tom určitě bude to PH pohybovat

karpek
16.2.2011 11:04

Mám již pH a tvrdost upravovat sodou dva týdny po založení nádrže, nebo zatím čekat, jestli se projeví vli korálového písku ? Pokud mám přidat, tak do nádrže bez ryb naředěnou sodu přímo, nebo taky pouze s výměnou části vody ? je vhodné, nebo nutné v doporučených intervalech měnit část vody i v zabíhající se nádrži ? Omlouvám se za nablblé dotazy, jednou jsem to již podcenil a pak to byl celkem horor pro mě a ryby taky. Děkuji.

milan.k
16.2.2011 13:08

Ronnie - jak pisou kluci. Jedla soda bicarbona - rozmichat ve vodovodni vode a nalit po vymene nebo spis ke konci vymeny vody do akvaria. Milan - cetl jsi tohle? http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7 Pri zabihani vodu urcite nemen, spis by to chtelo tam kazdy den prihodit trosku nejakeho krmiva, ktere ovsem neplesnivi. Coz je skoro problem, protoze moderni krmiva jsou delana na bazi, aby nekazily vodu, takze netleji, ale pak zplesnivi. Nemas nekoho, kdy by Ti zapujcil napln z jeho zabehlyho filtru? Pri zabihani nic upravovat nemusis. Mozna jsi to uz nekde psal, ale kolik ma teda Tvoje vstupni voda kH?

A+I
16.2.2011 16:28

Pro A+I : No rady jsem četl, ale k tomu bych se už raději nevracel :-). Jinak krmení tam přihazuji, jelikož na základě nějaké rady, kterou jsem vyčetl taky zde tam plave cca 10 starovacích razborek. Násadu tam mám taky, jak Sera startfilter, tak vylitý a vypraný celý obsah TetraTec 700, který mi jede v malém akva. Vstupní kH změřím a pošlu večer, jsem mimo domov. Jinak včera naměřené hodnoty jsem psal na nějaké podobné předchozí vlákno. Mimo jiné děkuji za zájem :-).

milan.k
16.2.2011 18:02

Doplnění pro A+I : vstupní voda pH 6,8 a KH pod 2 dKH. Jen tak pro mou orientaci, patříte prosím ke skupině rostliny ano nebo rostliny ne ? Co který případ přináší mám přečtené, možná mi Vaše zařazení napoví více. Rozhodnul jsem se pro demasoni + yellow + zebra R/R. Děkuji.

milan.k
16.2.2011 23:08

DĚKUJI VŠEM ZA ODPOVĚD,NICMÉNĚ SEM SE NEDOSTAL POŘÁD K PODSTATĚ,NA 100 L DAVÁM LŽICI SODY A PH JE STENĚ NĚKDE KOLEM 7.5.AS TO NEMÉ SMYSL ŘEŠIT KAŽDOPÁDNĚ DÍKY I KDYŽ OTÁZKA SMĚŘOVALA JINDE

RONNIE
17.2.2011 7:39

Ahoj, na tvoji otázku jak zvýšit ph přípravkem ph basic ti nikdo moc neodpověděl, to je pravda. Je to asi proto,že s ním nemá mnoho lidí zkušenost. Ale radili ti tady, ať přidáváš (rozmícháš) jedlou sodu do vodovodní vody a pak naliješ do akva. To je odpověď na tvou otázku jak zvýšit ph. Jestli dáváš lžíci sody na 100 litrů vody, tak je to možná málo. Zkus lžíci na 20 litrů apod. Jinak ph kolem 7,5 není žádná tragédie, klidně to tak nech...

Kozlik
17.2.2011 7:45

ohledně přípravku ph basic sem ti psal že máš na tvoje akva dát 80ml přípravku a musíš počkat s měřením až se ten přípravek rozvine po celé nádrži to je asi tak měřit ph po dejme tomu 30minutách a ohledně sody je to opravdu 1lžíce málo já dával na 250l rozmíchanej skoro celej sáček mysleno tím ten co se kupuje normálně v potravinách a ph by mnělo taky se zvednout ale taky měřit po určité době psal sem ti už taky co tam máš vlastně za ryby aby si taky zjistil jaký mají doporučený PH

karpek
17.2.2011 7:47

JÁ MÁM TŘEBA AULONOCARY A TY MAJ ph DEJME TOMU V ROZMEZÍ 7.5-8.5 TAKŽE 7.5 BY BYLA SPODNÍ HRANICE JE PRAVDA ŽE PRUMĚR BY MNĚL BÝT TĚCH 8 NĚKTEŘÍ TLAMOVCI BY MNĚLI MÍT PH 8-9 TAK TO BY ZASE TĚCH 7.5 BYLO DOCELA MÁLO

karpek
17.2.2011 8:18

Proc tady zase blbnete s takovym psanim? RONNIE, uz jednou Te admin upozornoval, abys nepsal velkymi pismney a ted vidim, ze je to dokonce nakazlivy ... Ma otazka je, proc kupujes nejaky PH Basic, kdyz muzes pouzivat jedlou sodu bicarbonu. Nebo Te to vyjde s tim pripravkem levneji? Nezalezi tak uplne jenom na tom, jak vysoke pH tece z vodovodu. Zalezi na tvrdosti KH, aby se vysoke pH udrzelo. V kazdem akva klesa postupne pH tim, jak ryby dychaji a rozkladem organickych latek. Pokud je tvrdost vysoka, drzi se pH nahore. Pokud mas KH nizkou, (jako Milan ma KH=2), budes muset pridavat sodu bicarbonu, ktera bude pusobit soucasne jako pufr a pH se pak nedostane dolu pod urcitou hranici. Kolik ji pridavat, si musis vylaborovat sam, pokud je lzice na 100 litru malo, dej dvojnasobek a zase udelej test. Pak udelej znovu test po tydnu pred vymenou vody a budes vedet, jestli pH kleslo nebo se udrzelo. Milanovi doporucuju vedle sody bicarbony pridavat jeste horkou (Epsom) sul.

A+I
17.2.2011 8:30

a+i se omlouvám sem si ani nevšim že sem to psal velkejma ještě chci dodat za dob totality se používala na zvýšení PH obyčejná křída a jak sem zjistil někdo to používá dodnes

karpek
17.2.2011 10:18

Díky, sodu mám, tu sůl musím nastudovat co to vlastně je. Jinak to vypadá, že filtr si vzpoměl, na co byl vyrobený a na vodě to už je výrazně poznat. S tím přidáváním všeho ještě počkám, možná že se teprve projeví ten korálový písek, stejně tam dva týdny ještě nebudu nic vpouštět. jelikož jsem se s podobným tématem vboural Ronniemu do vlákna tak to sleduji jako nezávislý a mám poctit, že Ronnie měl představu, že mu někdo řekne, že když dá například 30 g sody na 100 l vody, že mu to zvedne PH o desetinu. Ale to možná obecně ani nejde říct.

milan.k
17.2.2011 11:40

Epsom sůl jsem našel, dokonče včetně Tvých reakcí tuším na Akvamalawi. Tam mě ale hodně znejistilo, že se tam pořád píše o GH. Mám v té KH a GH asi chaos, kterou se vlastně mám zabývat a jaká jsou doporučené hodnoty, kterým bych se měl přiblížit ? Naposlady jsem v akva naměřil 4-5 dKH a 14 dGH při pH 7. Děkuji za trpělivost, ale chtěl bych v tom mít jasno. Stačí i odkaz na nějaké pochopitelné pojednání, možná to pomůže i dalším.

milan.k
17.2.2011 12:22

GH - celková tvrdost a to co máš je dobrý tím Ph nezvedáš je to minerální sůl. KH - přechodná tvrdost, vodní kámen. Hydrogenuhličitan, rozpuštěný vápník. Soda jedlá je Hydrogenuhličitan vápenatý, korálový písek, ulity nebo mramor to vše když se rozpustí se přemění na Hydrogeenuhličitan a zvedá Ph.

Pavel 86
17.2.2011 15:20

Pochopitelné, děkuji. Díval jsem se po té Epsom soli, je to v podstatě nějaký hořčík. Kterou tvrdost tedy upravuje, když A+I píše, že s ohledem na mou vstupní vodu 2 dKH mám použít raději tuto sůl ? Je k dostání jako drogistický výrobek, nebo jako přípravek pro úpravu metabolismu koní a pak jak akvaristický produkt, např. od Tropic Marine nebo JBL. Předpokládám, že se asi používá ta akvaristická, koně tam nedám. Děkuji.

milan.k
17.2.2011 15:39

Milane, prosimte, cti poradne a neprekrucuj, co ja pisu. Nikde nepisu, abys pouzival RADEJI Epsom sul, ale abys ji pouzival spolecne se sodou bicarbonou. Soda zvedne KH, zvedne pH a udrzi pH vysoke. Epsom sul ovlivnuje GH, kterou, predpokladam, mate taky asi nizkou stejne jako KH. Zapomnela jsem Ti prve napsat muj nazor na rostliny v akva. Nevim sice proc by Ti muj nazor mel pomoct ve Tvym rozhodovani, kdyz si to stejne udelas po svym a co se libi Tobe, ale napisu Ti ho. Rostliny se mne libi v akvariich s temi biotopy, ve kterych rostliny normalne v prirode rostou. Rostliny se mi nelibi v akva s takovymi biotopy, kde normalne nerostou jako napriklad u mbun, u Tropheusu, u Frontos a Gibberos apod.

A+I
17.2.2011 17:02

Pro A+I : omlouvám se, neměl jsem snahu nic překrucovat, napsal jsem to nešťastně. Nějak jsem si odvodil, že při mých hodnotách už na to soda nestačí. Ještě jednou se omlouvám, neledej v tom prosím záměr ani úmysl, Tebou to bylo napsáno zcela jednoznačně. S těmi rostlinami je to na dlouho, přečetl jsem tady toho už hodně včetně těch zahraničních příspěvků na podobných fórech a jsem dost ovlivněn názorem tábora rostliny ano z toho důvodu, že to, co funguje v jezeře mnohdy nemůže fungovat v akva. Jinak nejsem z těch, kteří si přes mrvoly prosadí své, i když mu znalci problematiky tvrdí něco úplně jiného. To bych Vás všechny tady neoravoval a řídil se dál svými zvyky od úplně jiných rybiček. Na závěr s radostí mohu konstatovat, že ve tvrdostech už asi mám jasno, za což všem trpělivým děkuji a slibuji, že si zase nějaký (můj) problém vymyslím. :-)

milan.k
18.2.2011 11:13

Zakoupil jsem sůl JBL AquaDur a nový test Tetra KH + GH. S testem maximální spokojenost, žádné neobjektívní přidávání nějakých prášků, špičkové kapátko bez bublin a jednoznačná reakce na každou přidanou kapku. Snad na úplný závěr toho to tématu bych požádal o doporučené hodnoty KH a GH pro Malawi. Děkuji.

milan.k
18.2.2011 13:51

Nevím jak to měříš, testy od rataja ukazují taky dobře a ne pokaždý jinak. Asi by to chtělo návod lepe číst, třeba bys nepsal že je CHSK brutální ale jestli si pamatuju tak měří množství rozkládajícího se detritu a test je buď tmavě fialový nebo hnědý ne jiný, a nemuže být akva v záběhu bez ryb plné detritu aby to bylo ´brutální´ to nevím co znamená. Dále menší než 2Kh má jen dešťovka nebo voda z RO nikoliv povrchová voda a určitě ne spodní voda. Nevím přesně jaké jsou hodnoty GH v jezerech, dost často se píše že středně tvrdá voda. 14dGH je střední tvrdost, 20dGH a výš je tvrdá. Spíš než sůl tady byly dobre rady třeba od Pietra na Vincentku, mě to je přirozené protože je to přirozený komplex prvků a nestane se že budu silou předávkovávat jednu složku. Třeba A+I má pěkné články o dávkování po čajových žličkách a co všecno je i v mořské soli. Jinak důvěryhodný zdroj už několikrát psal že sůl rybám i škodí dlouhodobě a spíš je na léčbu kožních nemocí. Rostliny a sůl to už vůc nejde k sobě. A to KH, podle toho jak nám drží PH se zařídím. Vodu kolem 10dKH jde při dobrým vzduchování a čeření hladiny držet kolem 8Ph v pohodě. Když je výpadek el. může nám klesnout Ph nahromaděným Co2 od dýchání na 7,2-7,5 Ph ale to rybám neublíží protože se v ještě kyselejší vodě přepravují dálkově. Totiž voda s nízkým Ph bez filtrace není tak toxická takže pokles PH při výpadku filtru kdy se hromadí čpavek rybám jen prospěje. Čím vyšší bude Ph při nefunkčnosti filtru tím víc bude jedu a tím dřív i umrtí. Ale když filtry jedou může být klidně i kolem 20dKH a bude i 8,5Ph a při poruše neklesne snad pod 7,8PH. Sazřejmě ty pohyby Ph jsou za několik hodin nikoliv hned rychle.

Pavel 86
18.2.2011 15:21

Děkuji za poslední příspěvek, kde jsem se konečně dobral toho, co je středně tvrdá voda, která jaká tvrdost je nedostatečná nebo optimální a postupně jsem se dozvěděl ijakými přípravky se k potřebným hodnotám dopracuji. Tímto asi považuji téma z mého pohledu za vyčerpané. Jen bych závěrem uvedl na svou obranu, zejména ať nevypadám jako úplný debil zhruba následující : CHSK jsem měřil pár hodín po tom, co jsem do akvárka nalil kompletně celý obsah tetry 700 včetně vyprání náplní. Opakovaný test byl tak růžovoučký,( z čehož je zřejmé, že při silném znečištění vody opravdu může být i jiný, než hnědý nebo fialový), že jsem se nabál použít hodnotu brutální. Dnes je vše již jinak. Dále k měření KH - myslím si, že jsem dost vzdělaný na to, abych odměřil 10 ml akvarijní vody, dal tam dvě kapky ze správné skleničky a pak z druhé postupně kapal za současného protřepávání, až dojde ke změně vybarvení. Pak to ještě hravě zvládám vydělit dvěmi. Abych eliminoval možné chyby, koupil jsem dnes čerstvý test od Tetry, který se provádí jen na 5 ml vody a nic se nemusí dělit. Světe div se, výsledky stejné. Asi nám tady fakt teče skoro dešťovka. Stejně tak si myslím, že zvládám i test CHSK. Notabene mám před sebou stupnici výše zmiňovaného testu Rataj a hnědou tam nemám. Jinak ještě jednou opravdu děkuji všem za Vaše rady.

milan.k

VLOŽIT ODPOVĚĎ