Tanganické tlamky
Ahoj budu zakladat nove AQ 600l a chci tam tanganicke tlamky. Dom0nou by měli byt ryby rodu Tropheus, ale chtěl bych tam i jine druhy a pořadně se nedokažu rozhodnout tak se proto obracím na vás kteří mi budete radi a ochotni poradit jake tlamky k těm tropheusum. Díky moc za rady Tool
Tool
Pro Tool K Tropheusům je dle mého názoru v akvarijních podmínkách nejpřirozenější a nejvhodnější zase jenom Tropheus-(-: Když ale trváte na vhodných společnících k Tropheus,možností moc není,ale jsou: -Petrochromis(vysoká vnitrodruhová agresivita ryb,v dospělosti jejich velikost a proto ne všechny druhy) -Eretmodus,Spathodus,Tanganicodus -Simochromis(velmi vysoká vnitrodruhová agresivita) Podíváte li se na videa z Tanganiky,uvidíte spoustu dalších ryb nacházejících se ve společenství Tropheus,je třeba si ale uvědomit,že sebevětší akvárium není jezero a v akvarijních podmínkách musíte brát zřetel na potravní nároky zvolené obsádky-v našem případě společenství Tropheus jako dominanta nádrže,jistě víte,co mám na mysli(-:Zdravím.
19.10.2012 11:44
Něco už opět napsal Vlasta, z vlastní zkušenosti mohu napsat, že bez problémů je společný chov s Petrochromis ephippium (moshi), P. trewavasae, P. famula, P. orthognathus. Bez problémů se údajně dají ve velké nádrži chovat i s rybami rodu Cyprichromis. V Německu a pokud vím i ve státech jsou tyto kombinace poměrně časté. Nemám osobně ověřeno, mně ty dva typy ryb k sobě nejdou esteticky, ale to je samozřejmě subjektivní. Zdravím.
24.10.2012 0:13
Zdraví a plně vše chápu navic jsem byl u chovatele tanganickych cichlid a ten mi vše podrobně vysvětlil ohledně krmení ruznych druhu tang. ryb a tím jsem změnil i sestavení ryb v AQ tropheusy zatím nebudou,možna v budoucnu v druhem AQ, takže jsem se rozhodl pro ryby rodu Altolamprologus, Cyprichromis, Neolamprologus, Julidochromis což už by mělo byt v naprostem pořadku jinak vam všem děkuji za radu
24.10.2012 11:22
Za sebe píšu: není zač. Rozhodl jste se myslím dobře. Jen kdyby takových jako jste vy, bylo víc. Myslím těch co se nejdříve poradí a pak koupí. Zdravím.
24.10.2012 11:35
Přidávám se k odp. č.4,ano tato sestava ryb je v pořádku,i když u neolamprologus i julidochromis jsou druhy silně teritoriální a samci tudíž agresivní,neměl by to být ale ve vašem případě s ohledem na velikost nádrže problém.Ať se daří a zdravím.
24.10.2012 12:23
A já se přidávám k odpovědi č.4 a 5 a dodávám, že i když je nádrž velká, tak pár nebo dva, které budou mít vhodné území daleko od sebe si budou hledět svého, ovšem v nějakém nesmysleném kameništi se mohou usídlit blízko sebe a to je potom důvod k častým šarvátkám o teritorium, kde to většinou končí smrtí slabšího páru. A u těchto druhů jsou agresivní nejen samci, ale i samice. Pronásledují se, vyprovází z teritorií a dokážou svou sokyni uštvat a poškubat až k smrti.
AQ bude přispusobeno tak že skalnete častí budou na protilehlych stranach rozměr aq je 200cm a uprostřed by měl byt volny prostor pro plavani nebo popř nejake ulity šneku pro parek šnekaču takže si myslim že by k šarvatkam mohlo dochazet co nejméně
25.10.2012 13:27
Pokud mohu ještě k zařízení nádrže pro vámi zvolenou osádku, tak oproti tanganickým tlamovcům, kde doporučuji co nejvolnější nádrže, doporučuji z vlastní mnohaleté zkušenosti při chovu lamprologini nádrž naopak vybavit mnoha úkryty a zadní ale i boční stěny nádrže obestavět kamennými terasami s vloženými úkryty. Problém ohledně rvavosti vidím především i julidochromisů, kteří se mi sice líbí, ale od jejich chovu jsem pro jejich vysokou nesnášenlivost (především samic) záhy upustil. Ještě větší hrůza jsou kolonijní druhy, jako je např. neolamp. brichardi nebo daffodil, jejichž rostoucí rodinka dokáže terorizovat celou i velkou nádrž. Poměrně bezproblémoví jsou Altolamprologusové, kteří se spokojí s malými teritorii s ulitami. Moje poslední sestava lamprologini nakonec před lety vykrystalizovala tak, že jsem měl v pětisovce cca 10 kusů Al. calvus. 10 ks Neol.leleupi, 2 páry N. tretocephalus a tři páry Chalinochromis brichardi, 1 pár N. nigriventris a 25 ks Cyprichr. leptosoma jumbo. Nádrž to byla tehdy fakt parádní a hrálo to krásně všemi barvami a všechny druhy se tam periodicky třely, byla ovšem po třech stranách opravdu obestavěna terasami a volný prostor uprostřed nádrže vhodně zahušťovaly a zneprůhledňovaly velké leptosomy. Už je to hodně let, ale myslím, že by to podobně fungovalo i dneska :-). Zdravím.
25.10.2012 14:52
Pro tool, nebyl jste u mě nakupovat? HD
25.10.2012 20:45
pro hynek dařbujan Bohužel jsem u Vás nebyl jen jsem se dival na Vaše stranky
25.10.2012 20:53
pro miroslav kraut, Děkuji za typ a radu, je tomu par dní co jsem byl navštívit břidličný lom ve Svobodnych Heřmanicich takže stavebního materialu na různe útesy úkryty a skály mam dostatek jen to bude nějakou dobu trvat než to vše v tom AQ sestavím a doufam že vysledek se po nějake te době projeví ns odchovu malych tlamek, jen mam ještě dotaz jestli můžu v AQ vysadit rostliny samozřejmně anubiasy a popř valisnerii, jen se ptam at do rostlin zbytečně neinvestuji a za tyden bude po nich
26.10.2012 9:50
Není zač, žádné z ryb, které plánujete nadměrně rostliny neničí, alespoň podle mých zkušeností, naopak jsou k nim velmi tolerantní. Rstliny velmi doporučuji, odstraňují z vody dusíkaté ltky a jsou vítanými optickými barierami pro teritoriální druhy. Zdravím.
26.10.2012 10:21
Také není zač. Jen pro upřesnění, má předchozí reakce č.6, se samozřejmě týkala ryb rodu julidochromis, tak děkuji kolegovi, že to ještě jednou opsal. Také ti dám typ. Až budeš vybírat v lomu kameny, tak si je doma zapíchej do skalky a ne do aqa. Ostrá břidla je dobrá tak jako krytina na střechu. Do nádrže k rybám patří kameny které jsou bez ostrých hran, což pochybuji že na popukané sesunuté břidle bude. A jen tak mimochodem žádné tlamky v aqu co chystáš se ti ve zmiňované osádce odchovat nepovede, protože tebou zvolené druhy se třou na stěny nebo stropy jeskyní, do spár a do ulit, ale v tlamě žádná z nich svoje potomstvo nenosí, tudíž se nejedná o tlamovce.
26.10.2012 10:53
Pane Havleno, od vás opravdu nic opisovat nepotřebuji, to si fakt dost fandíte :-))), popisoval jsem toolovi jen své a jenom své zkušenosti a jsem zvyklý je popisovat uceleně a v souvislostech. Břidlice se po lehké úpravě (ohlazení ostrýc hran) samozřejmě do akvária dát dá, ale vhodnější jsou určitě třeaba pláty opuky, už jenom kvůli chemismu vody. Jediné, co jsem nevěděl, je to, že se cyprichromisové třou na stěny a stropy jeskyní. Já myslel, že jsou to tlamovci a třou se ve volné vodě. Děkuji. Člověk se pořád učí :-).
9.11.2012 9:08
ahoj mám s trofíkama ještě cyrtocara moorii a altolamprologus calvus a bez problému to funguje už léta ryby se množí nijak si nevadí několik ancistrusů taky neva
9.11.2012 12:12
Zdravím Jardo, potravními nároky se vámi chované ryby v jedné nádrži výrazně liší. Pokud vám to léta a bez problémů funguje, tak je to prima a jsem rád, ale jako návod pro složení osádky bych to já osobně apriori nedoporučoval.
9.11.2012 15:16
Tiez sa priklanam k Mirovmu nazoru...podobne kombinacie funguju, ale da to trocha viac prace s krmenim (druhy krmiva, sposoby krmenia...). Pokial sa vsak uprednostni krmivo pre citlivejsie druhy (v tomto pripade Tropheus), ostatne mozu prosperovat relativne v poriadku, ale s vyrazne pomalsim rastom.
9.11.2012 15:52
Jen doplním to, že nejenže nedoporučoval, ale také argument že se ryby množí není žádný důkaz spokojenosti, nýbrž jeden ze dvou nejsilnějších pudů. 1. Množit se. 2. Přijímat potravu. A proto že jsou masožravé ryby buď drženy na potravě pro byložravé nebo naopak, tak je jejich strava pro jejich zažívání, přízniví vývoj, zdravý a kondici nevhodná. stejně tak není optimální je držet na nějakém mixu obou druhů krmiv nebo nějakém žrádle pro všežravé. Tohle všechno je nevhodný kompromis. Sám jsem měl mezi tropheusy ryby julidochromis , altolamprologus a neolamprologus multifasciatus a můžu říct, že na calvusech šlo po delší době vidět, že jim takové společenství, co se potravních nároků týká, nesvědčí.
12.11.2012 9:04
Naprostý souhlas s č. 18, slovo od slova.