Jaký typ zářivky používat v akváriu?

Dobrý den, chtěl bych se optat na vaše názory týkající se osvětlení, které by co nejvíce zvýraznily vybarvení Aulonocara Red Dragon a zároveň bylo zachováno vybarvení ostatních ryb (Cyr. moori, Lab. yellow) i přirozený vzhled nádrže. Zatím svítím Led-pásky studená bílá, ale není to ono. Asi bych je vyměnil za zářivky, ale nejsem si jistý typem trubic. Dík moc za každý názor.

Pavel Jíra

3.3.2015 13:09

LED osvětlení je lepší volba, ovšem musí být dobře vymyšleno a navrženo. Ale pokud chceš zářivky, doporučuju Osram Skywhite 880 + Hagen Power Glo. Měl jsem stejnou skladbu ryb a vyzkoušel už hromadu zářivek. Tohle jednoznačně vede.

VGregr
3.3.2015 14:52

Prdni nad aqo dopředu hliníkovou lištu s RGB páskem a na něm přez ovladač nastav tu nejsitější fialovou barvu. Pak uvidíš jak červení budou dragoni a i modrá na morinách se zintenzivní. Barvu si potom můžeš naštelovat ovladačem jak je oku nejmilejší. Mě se ryby vždy nejvíce líbili v kombinavci studená bílá + RGB tmavá fialová.

hr
3.3.2015 15:44

Studeně býlá LED má být složená z ultraviolet (ultrafialová) + green(zelená), bývá složená z blue(modré) a green(zelená) - Viz - Spektrum LED studeně bílé označované 9000K s peeky modré a zelené. Tmavá fialová by měla být složená z ultraviolet a violet, které v RGB nejsou a pokud se RGB použije, jsou složeny z modré a červené, což jsou barvy spektrálně výš, ale lidské oko to vnímá jako fialovou. Skládat barvy z bílé a RGB je v tomto případě jako skládat to z 2xB, 1xG a 1xR. Pokud, tak tedy buď z RGB, nebo ze studeně bílé a fialové (některé fialové jsou skutečně pouze ultraviolet + violet). Kdyby někdo potřeboval, tak mu spektrum jeho světelného zdroje změřím.
Jaký typ zářivky používat v akváriu?

brbla
3.3.2015 17:19

Brblo a komu tím pomůžeš, co? :-))) Hele ten vědeckej gulášek je moc fajn, ale tazatel se jednoduše ptal, jak docílit vybarvenosti a já mám na dost nádržích vyzkoušeno, že pokud zkombinuješ stud.bílej pásek s RGB, kde navolíš tmavě fialovou, tak je výsledek pro oko pozorovatele onomu oku lahodící. Proto je myslím jedno, jestli je tmavě fialová v RGB výsledek červené a modré nebo hnědé a oranžové. :-) Snad si ale někomu pomohl.

hr
3.3.2015 18:37

Kup si pořádné ryby a dej jim kvalitně nažrat.Pokud ti bude v nádrži plavat šrot tak to nenahoníš ničím!!

miran bez účtu
3.3.2015 19:05

Mirane, nedávno ses tady hrdě rozloučil a psal že už na tyhle zahnojené stránky nebudeš přispívat, že toho nejsi hoden. Hmmm a v krátké době už tu píšeš podruhé. To je zvláštní, jak vy rádoby pravdomluvní moralisti a chytráci jdete přikladem a umíte si veřejně nasrat do huby.

hr
3.3.2015 19:23

ty tu děláš šéfa nebo si prezidentův brácha,že tu rozhoduješ kdo tu bude psát?účet sem zrušil a přispívat tu nemíním,ale jak vidím ty nesmysly co tu píšeš tak mi to prostě nedá.Příspěvek č.2 je perla týdne a to je teprve úterý.Běž radši lepit letadýlka jak rád radíš druhým tam nemáš co zkazit,psáno slušně,ty příklade.

miran bez účtu
3.3.2015 21:22

Ne nešéfuju tady, pouze tady pitomce jako si ty upoztorňuji na jejich tvrzení. No a když si znovu napsal něco o tom že nebudeš přispívat, tak už dál neplevel plodnou diskusi, kde jsme se bavili až do tvého chytrolínského příspěvku k tématu. Pozdravuj v Ostravě synku.

hr
5.3.2015 13:10

Protože mám RGB pásky, tak vím že fialová svítí slabě a ani neovlivní silné bílé světlo. RGB fialová je pouze placebo efekt na obelhání sama sebe.

Kan
5.3.2015 13:56

Díky všem za názory a podněty. RGB pásek jsem ke studené bílé měl taky, dokonce jsem i odpojil zelenou, ale žádná sláva to nebyla. Proto hledám jinou cestu a přemýšlím nad zářivkami. V rybách a krmení asi problém nebude, krmím granulemi NLS, mraženými koretrami a artemií a pokud na ryby dopadá světlo zepředu, tak hýří barvami. Jakmile ale rosvítím, krásné barvy jsou pryč.

Pavel Jíra
5.3.2015 15:31

Kan není pásek jako pásek. Je potřeba aby RGB mělo dostatečný výkon. On každej RGB sráč z hobby shopu není vhodnej a stejně tak je potřeba pásky dobře chladit, aby nestrácely na intenzitě. Pavle Jíro, RGB pásek musí být zapojen přez speciální předřadník s dálkovým ovladačem, který dokáže při zvoleném odstínu barvy rozsvítit pouze čipy potřebné k docílení onoho odstínu a hlavně se dá nastavit také intenzita takového světla. Jak jsem psal kanovy, tak intenzita světla RGB musí být trochu v nějakém poměru s intenzitou bílé, aby nějaký efekt vznikl. Jestliže pálíš silným páskem stud.bílé do aqa a k tomu tam přisvítíš o dost slabším RGB, tak se nesmíš divit, že je to bez efektu. Každopádně pánové děláte něco špatně.

hr
5.3.2015 22:40

Ach !!! viz 11 - ...Jak jsem psal kanovy, tak intenzita světla RGB musí být trochu v nějakém poměru s intenzitou bílé, aby nějaký efekt vznikl... Chtěl bych poprosit a vysvětlení, co to je to stud.bílé světlo, případně jak vzniká u LED svítidel. Zřejmě jsem to špatně pochopil, změřil, vysvětlil a zdokumentoval v 3. Červené (R) LED znám, zelené (G) LED znám, modré (B) LED už také existují, fialové (V) a ultrafialové (UV) také, ale o bílých LED jsem ještě neslyšel. Pokud je někdo má, a nejedná se o RGB mix z více diod, tak je to na Nobelovku.

brbla
6.3.2015 8:51

pavle jiro zkus to aspon s 3 led reflektory ,podle delky akva,doporucuji 10w 10000kelvinu studena bila ma uz takovy namodraly nadech ma je na www.led-usporne (greenlight).a k tomu prisvitit zarivkou na barvy sylvania aquastar atd..je tu potom moznost vecerniho i ranniho osvitu pouze prostrednim reflektorem.a spotreba i vyskyt ras je nizka.
Jaký typ zářivky používat v akváriu?

tati72
6.3.2015 9:53

Brblo co tady pitváš a čemu nerozumíš? Je úplně šumák jestli je studené bílé světlo, které vyzařují takto označené pásky, produktem kombinace barevných čipů. Pochop JE TO JEDNO!!!!!!!!! Prostě vyzařují světlo cca 5000-6000 K tedy studené bílé. Nesnaž se chytračit, poznatek o kombinaci a barevnosti čipů ti nikdo nevyvrací, nejzme klub modelářů s led technologií. Odpovídáme na dotaz a ten byl s čím nakombinovat a jak stud.bílé pásky. Vzniká zde zbytečná debata, ve které chceš slyšet jediné a já ti to teda napíšu. BRBLA má v odpovědi č.3 pravdu. ( i když tím nikomu nepomohl :-))))))))

hr
6.3.2015 10:32

LED reflektory se dělají ve vodotěsném provedení a existují i tzv.slim (tenké). Na nasvětlení nádrže to není špatné, není třeba nic dobastlovat a jsou úsporné. Jen je potřeba dát pozor na to, že celkem topí a je dobré je dát výš nad hladinu a tam každý nemá prostor. Za sebe můžu říct, že samotné LED osvětlení mi přijde trochu nepřirozené a tvrdé (vlnové délky světla jsou oroti přirozeným zdrojům světla příliš diskrétní) a proto je kombinace LED se zářivkou dobrej nápad (viz.odp.13). Pro srovnání přidávám srovnání studeně bílé LED (modré spektrum) a studeně bílé zářivky (zelené spektrum). Intenzity nejsou v relaci, měřil jsem to z dálky.
Jaký typ zářivky používat v akváriu?

brbla
6.3.2015 14:39

Brblo já ti nerozumím. Vědecký výklad s křivkou je možná pro někoho zajímavým povídáním, ale vsadím boty, že pro mnohé z nás je to Španělská vesnice. Není lepší na otázky selského typu odpovídat po selsku?

hr

VLOŽIT ODPOVĚĎ